Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση άριστης μελέτης και εκτέλεσης έργου


Youcontrol

Recommended Posts

Μηχανικοί καλημέρα,

 

θέλω να σας ρωτήσω , τί μορφή μπορεί να έχει μια βεβαίωση άριστης μελέτης και εκτέλεσης έργου ? Τι πρέπει να γράφετε στο συγκεκριμένο έγγραφο ? Πρέπει να αναφέρει συγκεκριμένα ηλεκτρικά στοιχεία , π.χ ισχύς εγκατάστασης, συσκευές κτλ ? Μπορεί να δωθεί από υπεργολάβο ή και από ιδιώτες - πελάτες ?

Που μπορεί να είναι χρήσιμο, π.χ άκουσα οτι μπορεί να χρειαστεί για τα δημόσια έργα, κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ο εργολάβος που έχει εκτελέσει έργο για Δημόσια Υπηρεσία ή Οργανισμό το έγγραφο αυτό το συντάσσει η αρμόδια Δ/νση (Τεχνικών Υπηρεσιών) και απλά βεβαιώνει την καλή εκτέλεση του έργου ή/και της μελέτης. Βεβαίως δεν υπάρχουν οι λέξεις "άριστα" κλπ. Είναι πιο τυπικό έγγραφο και αρκετοί συνάδελφοι το ζητάνε.

Το τι γράφει μέσα δεν είναι συνήθως πολύ αναλυτικό αλλά εξαρτάται από την Υπηρεσία. Το κείμενο είναι περίπου μισή, το πολύ μια σελίδα. Στο περιεχόμενο αναφέρεται η επωνυμία της εταιρείας που εκτέλεσε το έργο, ο τίτλος του έργου και βεβαιώνεται η καλή και ποιοτική εκτέλεση κλπ κλπ χωρίς πολλές πολλές λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έκανα την ερώτηση μου γενική για να έχω μια εικόνα σε αυτό το θέμα. Να μιλήσω λίγο συγκεκριμένα:

Αφορά μελέτη που έγινε από εμένα και παραδόθηκε σε εργολάβο για ιδιωτικό έργο.

Στο συγκεκριμένο έργο πήρα μέρος και ως ειδικός αυτοματισμού και ανάπτυξης λογισμικού επικοινωνίας με το χρήστη του κτιρίου μέσω οθόνης αφής.

Για αυτό ρωτάω αν είναι λογικό να μου δωθεί μια βεβαίωση από τον εργολάβο σε μένα .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την ζητήσεις. Δεν έχει κανένα λόγο να μην στην δώσει. Αλλά τι να την κάνεις δεν καταλαβαίνω ? ως αποδεικτικό εμπειρίας ή μιας καλής δουλειάς ας πούμε ?

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS , ναι, θα ήθελα να μπορώ να αποδείξω στο βιογραφικό μου ότι το έργο μου ήταν καινοτόμο - καλή δουλειά - απόδειξη εμπειρίας , όχι όμως μόνο με αιτιολόγηση δικών μου απόψεων αλλά και με απόψεις ανθρώπων που συνεργάστηκαν μαζί μου για αυτό το αποτέλεσμα. Είμαι ειδικευμένος στο επάγγελμά μου και αναζητώ συνέχεια ανθρώπους - μηχανικούς - για συνεργασία τέτοιων έργων.

Πώς χαρακτηρίζετε την συνεργασία μηχανικών στην ελληνική αγορά σήμερα ;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω και υποστηρίζω ακράδαντα την θέση ότι σε όλα τα νέα κτίρια θα πρέπει να εγκαθίσταται ένα σύστημα BMS. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω στις μελέτες και τις προτάσεις μου. Η συνεργασία με συναδέλφους νομίζω ότι κινείται σε καλό επίπεδο. Εγώ, με εξαιρέσεις μερικούς τραγικότατους εργολάβους, έχω αρκετά καλή εμπειρία κυρίως με τους νέους συναδέλφους.

Πάντως εξ εμπειρίας το KNX (είμαι ήδη EIB-KNX partner) το θεωρώ ιδανικό για μικρά κτίρια - σπίτια αλλά σε μεγάλα κτίρια προσωπικά επιλέγω LON ή BACnet. Δεν είμαι και ο πιο ειδικός και θα είχε κάποια στιγμή ενδιαφέρον μια τέτοια συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, ένα σύστημα ελέγχου εκτός των άλλων είναι ένας σημαντικός παράγοντας για κάθε κτίριο. Όπως λέει και ο Lord Kevin - If you cannot mesure it you cannot improve it - .

Η δυνατότητα δηλαδή να γνωρίζω την κατανάλωση ενέργειας με δυναμικό τρόπο και η δυνατότητα να παρέμβω σε αυτήν και να απολαύσω τον έλεγχο - όπως εγω λέω - σου δίνει την αίσθηση του master στο κτίριο.

Το ΚΝΧ για μένα είναι ιδανικό για κάθε μέγεθος κτιρίου. To Building Automation and Control Network (BACNET) χρησιμοποιείται κυρίως σε θέματα Integration. Δηλαδή αν σε ένα κτίριο έχω δίκτυα ΚΝΧ, δίκτυα LONworks, δίκτυα ΙP κοκ πώς θα έχω τον έλεγχω για όλα τα δίκτυα από ένα σημείο ελέγχου ? Σε αυτό δίνει λύση το Bacnet και υποστήρίζει 28 διαφορετικούς τύπους δεδομένων ( από accumulator μέχρι Pulse Converter ). Βέβαια υπάρχουν και άλλες τεχνολογίες για τέτοιες δουλειές ... Μία από αυτές είναι το ΟPC...

Είμαι ανοιχτός σε ερωτήσεις και το άνοιγμα ενός topic θα ήταν ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΝΧ για μένα είναι ιδανικό για κάθε μέγεθος κτιρίου. To Building Automation and Control Network (BACNET) χρησιμοποιείται κυρίως σε θέματα Integration. Δηλαδή αν σε ένα κτίριο έχω δίκτυα ΚΝΧ, δίκτυα LONworks, δίκτυα ΙP κοκ πώς θα έχω τον έλεγχω για όλα τα δίκτυα από ένα σημείο ελέγχου ? Σε αυτό δίνει λύση το Bacnet και υποστήρίζει 28 διαφορετικούς τύπους δεδομένων ( από accumulator μέχρι Pulse Converter ). Βέβαια υπάρχουν και άλλες τεχνολογίες για τέτοιες δουλειές ... Μία από αυτές είναι το ΟPC...

Είμαι ανοιχτός σε ερωτήσεις και το άνοιγμα ενός topic θα ήταν ενδιαφέρον...

 

χωρίς να εχω εμπειρία πάνω στο ΚΝΧ δεν νομίζω ότι το ΚΝΧ μπορεί να αναλάβει το φορτίο του αυτοματισμού σε μεγάλα κτήρια μόνο του. Θεωρώ ότι αν μπει σε μεγάλο κτήριο πρέπει να αναλάβει μόνο ένα τμήμα (πχ φωτισμούς). Το BACnet δεν είναι κυρίως για integration αφού όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές BMS το χρησιμοποιούν ως δίκτυο σε όλα τα επίπεδα (οπως και το LON). Το OPC ειναι πράγματι καλό για integration (και όχι μόνο) αφού καλύπτει μεγαλύτερο φάσμα εφαρμογών όπως την βιομηχανία.

Link to comment
Share on other sites

Το BACnet δεν είναι κυρίως για integration αφού όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές BMS το χρησιμοποιούν ως δίκτυο σε όλα τα επίπεδα (οπως και το LON).
Καταρχήν το BACNET δεν είναι κάν ένα σύστημα BUS από μόνο του. Κύριως λόγως χρήσης του και η μοναδικότητα του άλλωστε είναι να επιτρέπει σε συσκευές και μάλλον ακόμα καλύτερα σε διάφορα συστήματα αυτοματισμού να είναι συμβατά με το ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ Bacnet. Δηλαδή με λίγα λόγια εξασφαλίζει την συμβατή επικοινωνία μεταξύ συστημάτων αυτοματισμού διαφορών τεχνολογιών. Μας δίνει στην διάθεση μας 28 διαφορετικούς τύπους δεδομένων και η συμβατότητα κρύβεται σε αυτά τα στοιχεία δεδομένων. Το BACNET ανήκει στο κόσμο του GA - Gebauede Automation σύμφωνα με την γερμανική ορολογία ενώ το ΚΝΧ και LON στο κόσμο του GST ( Gebauede System Technik ). Αν θέλεις μπορώ να σου αναλύσω τις Νόρμες του κάθε κόσμου και το ρόλο τους στο κτίριο....
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι ενδιαφέρον και νομίζω ότι ενα νεο topic όπου θα συγκρίνουμε 3-4 πρωτοκολλα υλοποίησης θα ηταν πολύ χρησιμο.......ποιος θα το αρχίσει;Κάποιος που ξέρει τα περισσότερα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.