Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακά τζάκια και αυτονομία


marinosd

Recommended Posts

Σκοπός μου ειναι να πετύχω την αυτόματη κίνηση του μοτερ (220V - 50W) που δουλευει σαν αερόθερμο μέσω αεραγωγών .

 

Αυτό το μοτέρ ρυθμίζεται με dimmer για την επιθυμητή ένταση ισχύς . Σκεφτόμουνα να προσθέσω ενα UPS που να αντέξει καμιά ώρα λειτουργίας σε περίπτωση διακοπής ρευματος . Αν η είσοδος του UPS συνδεθεί στο Dimmer και η έξοδος του στο μοτέρ , θα μπορεί να λειτουργήσει ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω... Να λειτουργήσει και να κάνει dimming, εννοείς;

Αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο, πρέπει απλά να κρατάς το ups φορτισμένο και

να κάνεις την μεταγωγή χειροκίνητα (ή αυτόματα) σε περίπτωση διακοπής.

 

Για 1 ώρα, και δεδομένου ότι το τζάκι δεν θέλει ρεύμα για να δουλέψει,

το θεωρώ μάλλον υπερβολικό και μόνον σαν... άσκηση μπορώ να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Τα μοτέρ είναι λίγο ιδιότροπα με το ρεύμα που θέλουν και συνήθως δεν παίζουν με UPS, καθώς τα περισσότερα μοτέρ θέλουν καθαρό ημιτονοειδές, ενώ τα UPS βγάζουν τετραγωνισμένη κυματομορφή. Αυτό που μάλλον θα δούλευε είναι να βάλεις ένα μοτέρ 12V και να παίρνεις παροχή απευθείας από την μπαταρία του UPS, ή αντί για UPS να βάλεις ένα φορτιστή 12βολτης, σαν αυτούς που πουλάνε σε καταστήματα εργαλείων. Οι μπαταρίες μολύβδου παίζουν μια χαρά αν παραμένουν συνέχεια υπό κατάσταση φόρτισης, αλλά δεν ξέρω τι παίζει από άποψης κατανάλωσης.

 

Όσον αφορά το θέμα του κινδύνου, να ομολογήσω πως δεν γνωρίζω καλά το θέμα, οπότε μάλλον είπα βλακεία νωρίτερα. Επομένως, θα μπορούσε κάποιος να βάλει (και) κυκλοφορητή με τροφοδοσία έκτακτης ανάγκης για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.