Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επάρκεια τοιχωμάτων σε στενόμακρα κτίρια


 

Recommended Posts

Όταν έχεις υπόγειο πακτώνεις του κόμβους της οροφής της υπογείου ή της θεμελίωσης όπως και όταν δεν έχεις υπόγειο;

Η πακτωση υφισταται στην οροφη του υπογειου. Προσωπικη μου γνωμη.

Προσωπικά πακτώνω τους κόμβους της θεμελίωσης μόνο όταν για λίγο δεν βγαίνει το nv.

Φυσικα! Ο ΕΑΚ μιλα για δικαιωμα θεωρησης πακτωσης, αλλα δεν παυει να ειναι μονο μια θεωρηση. Ποιος μου λεει πως ειναι πακτωμενη η θεμελιωση;

Δεν το καταλαβαινω αυτο. Και μετα στην αναλυση πως οπλιζονται τα υποστυλωματα; Με ην της πακτωσης ή χωρις; Κατι δεν μου παει καλα εδω. Προσπαθω παντα να ικανοποιησω το ην διχως πακτωση για να ειμαι υπερ της ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για για να μην μπερδευόμαστε όταν λέτε πάκτωση στην οροφή του υπογείου μάλλον εννοείτε δέσμευση των οριζοντίων μετακινήσεων σωστά?

Και η δική μου γνώμη είναι οτι πάκτωση στα θεμέλια είναι μια απλούστερη παραδοχή που την λαμβάνω υπόψιν μόνο στο nv και πουθενά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Πάκτωση είναι πάκτωση δηλαδή δέσμευση όλων των ελευθεριών μετακίνησης και στροφής.

Ο ΕΑΚ επιτρέπει να θεωρήσουμε πάκτωση στην βάση του κτιρίου (οροφή υπογείου) μόνο για τον υπολογισμό του nv προκειμένου να ελέγξουμε αν είναι μεγαλύτερο από 0,60. Πουθενά αλλού.

 

Ακόμα και στη θεμελίωση να θεωρήσεις την πάκτωση αντί της οροφής του υπογείου και προσομοιώσεις ορθά το υπόγειο τα αποτελέσματα του nv θα είναι τα ίδια.

 

Η θεώρηση δεσμεύσεων σε κάποιους κόμβους στην οροφή του υπογείου είναι μέρος της προσομοίωσης του φορέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.