Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες χωρίς άδεια - Άρθρο 22 ΓΟΚ


Recommended Posts

Συνάδελφοι, καλημέρα.

Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με τις εργασίες χωρίς οικοδομική άδεια, όπως αναφέρονται στο άρθρο 22 του ΓΟΚ.

1ο: "...μικρές επισκευές ή διασκευές που δε θίγουν την φέρουσα κατασκευή του κτηρίου"

Ως φέρουσα κατασκευή τι ακριβώς εννοείται; Είναι ο από μπετον αρμέ σκελετός της κατασκευής;

2ο "...επισκευές δαπέδων"

Θέλουμε ν'αλλάξουμε όλα τα δάπεδα και όχι απλώς να τα επισκευάσουμε. Μας καλύπτει το άρθρο 22; Αυτή μας η επέμβαση δεν είναι επέμβαση στην πλάκα;

3ο Θέλουμε να γκρεμίσουμε ένα τοίχο που ενώνει την τραπεζαρία με την κουζίνα. Χρειάζεται άδεια; Και αν ναι, υπάρχει κάποιο τέλος;

 

Στην πολυκατοικία μας υπάρχει κάποιος δικομανής και πολύ φοβούμαι ότι με την παραμικρή μας κίνηση θα καλέσει την Πολεοδομία. Από την άλλη πλευρά και οι διατάξεις του ΓΟΚ φαίνονται ιδιαιτέρως ασαφείς.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις καλο γειτονα, Αδεια μικρης κλιμακας.. Κανε μια αναζητηση και θα βρεις αρκετες συζητησεις επι του θεματος.. Αρκει βεβαια η υπαρχουσα οικοδομη να μην εχει τρανταχτες παρανομιες..

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον αυτο και δευτερον κατα 99% θα ζητηθουν φωτογραφιες της οικοδομης.. Επειδη δεν κανεις εξωτερικες εργασιες μπορει και να γλιτωσεις απο φωτο οψεων..

Link to comment
Share on other sites

αν ο δικομανής είναι και ιδιοκτήτης του διαμερίσματος στην πολυκατοικία και φωνάξει πολεοδομία τότε θα τον πάρει και αυτόν η μπάλα αν υπάρχουν παραβάσεις στο διαμέρισμά του

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Να σας πω ακόμη έτσι για την ιστορία ότι σήμερα με πλησίασε ρωτώντας με αν έχω άδεια και μου ζήτησε να μην κάνω καμία εργασία τα ΣΚ, εννοώντας και τις επιτρεπόμενες ώρες.

 

Γνωρίζει μήπως κανείς σας αν απαγορεύονται οι εργασίες καθ'όλη τη διάρκεια του ΣΚ;

 

Υ.Σ. Η αστυνομία δε το γνωρίζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακη σιγουρα απαγορευεται.. Το Σαββατο δεν ειμαι 100% σιγουρος, αλλα εκει ειναι μια λεπτη γραμμη αναμμεσα στο επιτρεπονται και στο δηλωνονται στο Ι.Κ.Α πχ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.