Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη κλίμακας σωστό - λάθος


 

Recommended Posts

Τι μοντέλο προσομοίωσης χρεισιμοποιείται για την στήριξη κλιμακας τύπου U με λοξό πλατύσκαλο 1.10στο μέσον*2.30 και έδραση πάνω και κάτω σε δοκάρι στην πλάκα που πατάει.

Αλλοι δεν τις εισάγουν καθόλου στο μοντέλο τους,εγω τις βάζω

Καποιος μηχανικός μου είπε κατασκευαστικά, να δημιουργήσω δοκάρι αναμεσα στην τοιχοκολώνα 1.80 που έχω απο την μια μερια και στην κολώνα 0.60 απο την άλλη για να καθήσει το πλατύσκαλο μήκους 2.30 και πλάτους 1.10.Ομως υπάρχει πρόβλημα κοντου υποστυλώματος

Δεν μπορω να κάνω ανεστραμμενο πλακοδοκό,ουτε τοιχείο.

Είναι τόσο μεγάλο το πλατύσκαλο η λειτουργει σαν διάφραγμα ώστε να μην μπορώ απλα να το ακουμπήσωσει σε αναμονές απο τοιχοκολωνα και κολώνα και να εδραστεί κανονικά στην πάνω και κάτω πλάκα

Δεν ξέρω έχω ελαφρώς μπλοκάρει γιατί έχω αρκετούς αρχιτεκτονικούς περιορισμούς που με αναγκάζουν να μην μπορω να την εδράσω όπως συνήθως.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως

Link to comment
Share on other sites

να προσπαθείς να προσομειώνεις την σκάλα και να μεταβιβάζεις τα φορτία της στα δοκάρια.να αποφεύγεις σύνδεση κλιμακοστασίου και στύλων γιατί τα καθιστάς κοντά,πάντα αρμό.την μια λες ότι είναι U, την άλλη με πλατύσκαλο ή δεν κατάλαβα καλά?τι είναι?αν η σκάλα είναι μικρή (συνηθισμένη περίπτωση κατοικιών) θα την πατήσεις πάνω πλάκα και θα είσαι κομπλέ (σ'αυτή την περίπτωση θα έλεγα πιο σημαντικό είναι να κοιτάξεις την όπλιση της σκάλας!διπλή σχάρα, σωστό σπάσιμο στους κόμβους, Φ10/10 με έλεγχο ότι σου βγαίνει κτλ).αν μπορείς πάτα τη σε κανά τοιχίο (αν είναι μεγάλη) θα είναι ανακουφιστικό. αν είναι ανέβασε κανά σκαρίφημα.

Link to comment
Share on other sites

Η σκάλα είναι πλάτους 1.15 το σκαλοπατι χωρις φανάρι (μόνο 0.10 )σύνολο 2.40*3.30 όταν λέω πλατύσκαλο εννοώ ότι τα 3-4 σφηνοειδή πατήματα τιυ γυρισματος της σκάλας ειναι ένα σχεδόν τριγωνικό πλατύσκαλο.

Το σωστότερο ήταν να την εδράσω σε τοιχιο αλλα θα πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή στο αρχιτεκτεκτονικό είδομεν....

Ο σκοπός μου ειναι να μην την συνδέσω αλλα μονάχα να την εδράσω.'οπως είπες σωστά οπλισμένη στην πάνω και κάτω πλάκα,σωστό η λάθος ποιό μοντέλο χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα και πάνω και κάτω πλάκα, είπα σύνδεση μόνο με την πάνω πλάκα...κι αυτό είναι τροφή για σχολιασμό για τους πιο έμπειρους...(εννοώντας ότι υπάρχει η πρόταση - το θυμάμαι από καθηγητές μου - η σκάλα να πακτώνεται επάνω και κάτω απλά να εδράζεται).στο κομμάτι που περιγράφεις ως πλατύσκαλο θα κόψεις ενισχυμένη ζώνη..τώρα την κατάληξη σου "σωστό ή λάθος, ποιο μοντέλο χρησιμοποιώ." δεν την καταλαβαίνω.αυτά.

Link to comment
Share on other sites

...στο κομμάτι που περιγράφεις ως πλατύσκαλο θα κόψεις ενισχυμένη ζώνη..

Εγώ δεν κατάλαβα αυτή την ενισχυμένη Ζώνη που θα την βάλει στην προσομοίωση, στο ''σώμα''-πλάκα της σκάλας εκεί που είναι το ας το πούμε πλατύσκαλο, γιατί πλατύσκαλο δεν είναι, πρόκειται για σκάλα μορφής U σύμφωνα με την περιγραφή, που στηρίζεται στην πάνω πλάκα και εδράζεται απλά στην κάτω. Η μήπως εννοείς να μπεί η ενισχυμένη ζώνη στην στήριξη της σκάλας στην πάνω πλάκα (κι αυτό στην περίπτωση που δεν μπορεί να έχει δοκό εκεί)?

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν θα την εισάγει στην προσομοίωση (κατασκευαστικά μόνο).έχεις δίκο, αφού είναι u δεν μπαίνει εζ, παρά μόνο επάνω -αν δεν υπάρχει δοκάρι- για να πακτώσουν τα σίδερα.

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν θα την εισάγει στην προσομοίωση (κατασκευαστικά μόνο).έχεις δίκο, αφού είναι u δεν μπαίνει εζ, παρά μόνο επάνω -αν δεν υπάρχει δοκάρι- για να πακτώσουν τα σίδερα.

 

Ωραία, αφού μιλάμε για κατασκευαστικά μόνο τότε ο τρόπος που βλέπουμε στα περισσότερα συνήθη έργα, είναι να αφήνονται αναμονές Φ10-Φ12 ανά 10-15εκ στην πάνω πλάκα και με ικανό μήκος εισχώρησης εκεί πάνω για την αγκύρωσή τους, και στην κάτω πλάκα, απλά έχουμε έδραση της πλάκας της σκάλας. Πολλές φορές βλέπουμε ότι αφήνονται και στην κάτω πλάκα αναμονές που τις ''ματίζουνε'' με τα σίδερα της σκάλας. Αυτό θεωρώ ότι είναι λάθος από την στιγμή που δεν μπαίνει στην προσομοίωση η σκάλα, δημιουργεί περισσότερες αβεβαιότητες εμποδίζοντας στο σημείο αυτό την ελευθερία κίνησης. Εννοείται ότι περιμετρικά στο γύρισμα της U σκάλας εκεί που αυτή εφάπτεται με κολώνες-τοιχεία, αφήνουμε αρμό για την αποφυγή του κοντού.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ σε όλα (εξάλλου τα ξαναείπαμε) εκτός από ένα.η "επάνω" πλάκα (αδόκιμος όρος αλλά για να καταλαβαινόμαστε) και η σκάλα πέφτουν κουστούμι.αναμονές και ματίσεις καλό είναι να αφήνουμε όταν πια δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε άλλο. για την απλή έδραση στην κάτω σκάλα σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, όμως είπα είναι θέμα στο οποίο ακούω απόψεις, γιατί ως και καθηγητές πολυτεχνείου διαφωνούν μεταξύ τους..

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ σε όλα (εξάλλου τα ξαναείπαμε) εκτός από ένα.η "επάνω" πλάκα (αδόκιμος όρος αλλά για να καταλαβαινόμαστε) και η σκάλα πέφτουν κουστούμι.αναμονές και ματίσεις καλό είναι να αφήνουμε όταν πια δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε άλλο. για την απλή έδραση στην κάτω σκάλα σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, όμως είπα είναι θέμα στο οποίο ακούω απόψεις, γιατί ως και καθηγητές πολυτεχνείου διαφωνούν μεταξύ τους..

 

Απλά αποκαλώ ''αναμονές'' (αδόκιμος όρος), αυτά τα σίδερα της σκάλας που έρχονται από την πάνω πλάκα και σίγουρα σκυροδετούνται μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.