Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση εντύπου άδειας (στέλεχος)


zak

Recommended Posts

Συνάδελφοι γειά σας! Πρόσφατα είχα μια διαφωνία στην πολεοδομία σχετικά με τα στοιχεία της οικοδομής που συμπληρώνονται στην 2η σελίδα του έντυπου της οικοδομικής άδειας. Συγκεκριμένα στην ολική επιφάνεια ορόφων ο υπάλληλος επέμενε ότι μπαίνουν και οι ημιυπαίθριοι χώροι. Είναι σωστό αυτό? Επιπλέον στο ύψος της οικοδομής γράφουμε το συνολικό ύψος μαζί με την στέγη ή χωρίς? Επίσης διαφωνία είχαμε και ως τον προϋπολογισμό του έργου. Αυτός επέμενε ότι συμπληρώνουμε τον προϋπολογισμός της πολεοδομίας (44€ ΕΤΑ) ενώ εγώ πιστεύω αυτόν του ΤΕΕ (χωρίς να είμαι σίγουρος).

Τελικά τι ισχύει και μήπως υπάρχει κάποια διάταξη κάπου που να το ξεκαθαρίζει?

 

Επιπλέον μια απορία δική μου είναι στην περίπτωση που έχουμε για παράδειγμα στον όροφο κατοικία 100 μ2 και στο ισόγειο 50 μ2 κατοικία και 50 μ2 κατάστημα, τότε στην στήλη συμπλήρωσης στοιχείων του καταστήματος, καλυπτόμενη επιφάνεια οικοδομής μπαίνει τι? όγκος τι και στο ύψος τι? Η συνολική όλου του κτιρίου πάλι ή του καταστήματος χωριστά? αριθμός ορόφων 1? (για την στήλη καταστήματος πάντα)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά οταν είμαι έτοιμος να πάρω την άδεια και μου εξετάζουν το στέλεχος,

δεν διαφωνώ με κανέναν και για τίποτα .

στα ερωτηματά σου σίγουρα μπορώ να σου πω οτι ο προυπολογισμός πάει με ΕΤΑ 44

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.