Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 06.0 Λογισμικά που βασίζονται σε αυτό


dargi

Recommended Posts

  • 1 year later...

κάναμε πρόσφατα αναβάθμιση στο γραφείο.. καινούριοι υπολογιστές, plotter κλπ..

το πρόβλημά μου είναι ότι εγκατέστησα το autocad2000 για να μπορώ να δουλέψω με το ktirio2003 και εγκατέστησα και το κτίριο αλλά όταν ανοίγω το κτίριο βγάζει τα εξής:

"KTIPIO : φόρτωμα της εφαρμογής

Πρόβλημα: Δεν φορτώθηκε το Phd4D2000.arx !"

 

το αναφερόμενο αρχειο υπάρχει μέσα στον φάκελο του κτιρίου

δλδ δεν είναι ότι δεν το έχω απλά δεν το φορτώνει

έτσι πήγα στα tools-options-files-search path for objectARX Application όπου και έβαλα το path του αρχείου αλλά και πάλι δεν το φορτώνει...

Έχει κανεις καμια ιδέα για το τι μπορει να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενα προβληματάκι κι από μένα... δουλεύει κανεις με το κτίριο;

δεν ξέρω αν έκανα κάτι κατά λάθος στο κτίριο ή στο autocad δλδ τι από τα δύο φταίει αλλά όταν μετράω διαστάσεις μου τις δείχνει όλες μέχρι ενός μέτρου 0.00.. εμφάνισε κι άλλα προβληματάκια που έχουν σχέση με μετρήσεις..(εμβαδά, τοποθέτηση κουφωμάτων κλπ, δεν αναγνωρίζει διαστάσεις μικρότερες του 1 μέτρου...!!) έχει κανεις καμιά ιδέα πως το λύνω αυτό; δοκίμασα διάφορα αλλά δεν καταφέρνω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Ενα προβληματάκι κι από μένα... δουλεύει κανεις με το κτίριο;

δεν ξέρω αν έκανα κάτι κατά λάθος στο κτίριο ή στο autocad δλδ τι από τα δύο φταίει αλλά όταν μετράω διαστάσεις μου τις δείχνει όλες μέχρι ενός μέτρου 0.00.. εμφάνισε κι άλλα προβληματάκια που έχουν σχέση με μετρήσεις..(εμβαδά, τοποθέτηση κουφωμάτων κλπ, δεν αναγνωρίζει διαστάσεις μικρότερες του 1 μέτρου...!!) έχει κανεις καμιά ιδέα πως το λύνω αυτό; δοκίμασα διάφορα αλλά δεν καταφέρνω κάτι...

 

 

Δές τη μεταβλητή DIMRND. Πρέπει να εχει τιμή 0 και οχι 1.

Αν εχει τιμή 1 τότε οι διαστάσεις με τιμή <=0,50 γράφονται 0 και με > 0,50 γράφονται 1.

Try και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστώ maik, το δοκίμασα αλλά μάλλον κάτι άλλο πρέπει να είναι... δεν λύθηκε το πρόβλημα... δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω....μήπως έχεις και καμιά άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστώ maik, το δοκίμασα αλλά μάλλον κάτι άλλο πρέπει να είναι... δεν λύθηκε το πρόβλημα... δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω....μήπως έχεις και καμιά άλλη ιδέα;

 

 

Προτάσεις :

1) Δοκίμασε να ανοίξεις ενα κενό αρχείο Autocad και κάνε το προβληματικό αρχείο

INSERT.

2) Αν το πρόβλημα συνεχίζεται προφανώς εχει γίνει κάποια αλλαγή στις μεταβλητές που

περιέχει το default template αρχείο του Autocad , τότε

Χρησιμοποίησε ενα αλλο template file και κάνε πάλι INSERT το προβληματικό αρχείο.

3) Ανέβασε ενα τμήμα του προβληματικού αρχείου που να περιέχει διαστάσεις για να

δουμε τι αλλο μπορεί να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει το ιδιο σε όλα τα αρχεία άρα πειράχτηκε κάτι στο autocad..δες πχ τι μου βγαζει και στα properties μιας polyline......

πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι έχει γίνει..

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει το ιδιο σε όλα τα αρχεία άρα πειράχτηκε κάτι στο autocad..δες πχ τι μου βγαζει και στα properties μιας polyline......

πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι έχει γίνει..

 

Ανέβασε ενα τμήμα του σχεδίου σε dwg version <=2009

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντε τώρα να ελέγχεις κάθε φορά που τρέχεις μιά ρουτίνα , αν εγινε αλλαγή της μεταβλητής και μετά να ειδοποιήσεις τους κατασκευαστές του προγράμματος να κάνουν την διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.