Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία προγράμματος για πολιτικούς μηχανικούς


Guest Mystic

Recommended Posts

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια ελληνική εφαρμογή με βάση το open sees. Δηλαδή πάρε τον πυρήνα κάνε ένα υποτυπώδες interface και ενσωμάτωσε τους ελέγχους κατά ΕΑΚ και EC8. Aν κάνεις κάτι τέτοιο η ανάπτυξή του δεν θα σταματήσει ποτέ γιατί δεν θα έχεις περιορισμούς σε ειδικά υλικά φορείς κλπ.

Να προσθέσω βέβαια ότι με την ενασχόλησή σου με αυτό θα μπορείς πάντα να παρακουλουθείς την τελευταία λέξη των εξελίξεων στην ανάλυση μέσα από το opensees.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις!

 

Η ιδέα για διαστασιολόγηση σύμμικτων κατασκευών ακούγεται ωραία αλλά δυστυχώς δεν έχω πάρει στο σχετικό μάθημα επιλογής και δεν έχω ιδέα επί του θέματος.. Οι τοιχοποιίες δε με συγκινούν.. Οι συνδέσεις μεταλλικών κατασκευών πολύ ωραία ιδέα, αλλά μάλλον θα προτιμούσα κάτι σε Ο/Σ, αντισεισμικό σχεδιασμό, δυναμική ανάλυση κτλ..

 

EngXanthi: Τι ακριβώς είχες φτιάξει; Μπορώ να το δω κάπου;;

 

iovo: Έψαξα λίγο το site του OpenSees και μου φάνηκε λίγο παρατημένο εκ πρώτης όψεως.. και λίγο χαοτικό.. Το έχεις χρησιμοποιήσει προσωπικά μήπως;

Link to comment
Share on other sites

αντισεισμικο σχεδιασμο?

 

το θρεντ με την αντισεισμικη πατεντα το εχεις δει? ψαχνει ο ανθρωπος φοιτητη να μοντελοποιησει το συστημά του. για δες το.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά να έχει όλες όσες χρησιμοποιούνται, όχι δυο τρεις τυπικές.

Αυτό δε γίνεται, γιατί πρακτικά στις μεταλλικές δεν υπάρχει περιορισμός στις συνδέσεις.Φαντασία να έχεις και πρακτικό μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.