Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωδαιτικά GPS και Πολιτικοί Μηχανικοί


Recommended Posts

...μιλάω ως πμ που συντάσει τ.δ. γιατί τα γουστάρω και σκέφτομαι να μπω και σε σχολή ατμ

αν τα καταφέρω...

 

εσένα σε έχω κατατάξει προ πολλού στους "φύσει" τοπογράφους :)

Link to comment
Share on other sites

Psykoman, το αν ήσουν εσύ συνεπής στις φοιτητικές σου υποχρεώσεις και πήρες τις βάσεις τις οποίες προσφέρει η σχολή, ή αν ήσουν ασυνεπής και την έβγαζες ολημερίς στο κυλικείο και το rock καφε (μαζί με εμένα για να μην παρεξηγούμαστε...) είναι άλλο θέμα. Το πρόγραμμα σπουδών προσφέρει την δυνατότητα να αποκομίσεις πολλές γνώσεις, σαφώς περισσότερες από το αντίστοιχο της σχολής Πολιτικών Μηχανικών. Μην τα ρίχνουμε στην σχολή ως σχολή, αλλά στην πολιτεία που έχει ένα σύστημα παιδείας τελείως λάσκα και επιτρέπει όπως είπες σε φοιτητες που έχουν κλείσει δεκαετία και δεν έχουν καμία επαφή, να παίρνουν δίπλωμα χωρίς να τους έχει αποβάλλει πολύ νωρίτερα...

Τώρα όσον αφορά το επίμαχο θέμα, για όλα φταίνε οι δύσκολες συνθήκες της αγοράς όπως είπα σε προηγούμενο post.

Λυπάμαι πάντως για το επιθετικό ύφος ορισμένων συναδέλφων, γιατί πέραν της ειδικότητας όλοι συνάδελφοι είμαστε, και όλοι για να βγάλουμε τα προς το ζην (ούτε καν τα προς το ΕΥ ζην ) αγωνιζόμαστε..

Link to comment
Share on other sites

εσύ πολύ καλά τα λες...

κι εγώ σε αυτό το ύφος αναφέρθηκα...

 

όσο για τη σχολή, ναι...σου προσφέρει τις βάσεις αν και εφόσον το θέλεις...

απλά λέω επίσης, ότι έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε κάποιους τομείς...

εγώ επέλεξα να ασχοληθώ με μέσα μεταφοράς (διπλωματική) και γενικότερα θεωρητικό κομμάτι...

δεν είναι λογικό λοιπόν να μην ξέρω τόσο την τοπογραφία?

 

αυτό που λέω είναι ότι έξω μαθαίνεις τη δουλειά...

κι εγώ έτσι έμαθα κι ας ήμουν άσχετος....

καλό αφεντικό, με υπομονή και όρεξη να μου μάθει και να μου λύνει τις απορίες μου...

Link to comment
Share on other sites

@psykoman

 

Δηλαδή δεν μπορείς να ανατρέξεις στη βιβλιοθήκη σου και να διαβάσεις ένα θέμα που δε θυμάσαι ακριβώς πχ από την ανώτερη γεωδαισία; Μη γενικεύεις το τι πιστεύεις και το τί μπορεί να θυμάσαι για όλους του συναδέλφους ΑΤΜ. Στο κάτω κάτω με τη διπλωματική σου το πολύ να ασχολήθηκες ένα έτος και όχι και τα 5 της σχολής.

 

Τη γνώμη σχετικά με τους ΠΜ και τη γεωδαισία και κατ' επέκταση τα gps την έγραψα στο post μου 66. Και εγώ έχω λεφτά να γίνω και οδοντίατρος;

 

Είσαι ακόμη σε φάση φοιτητή πιο μετά θα αποκτήσεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το επάγγελμα και την επιστήμη του ΑΤΜ.

Link to comment
Share on other sites

βασικά ποτέ δεν ήμουνα στη φάση του φοιτητή και ακριβώς γι'αυτό στα λέω όλα αυτά...

 

επίσης, η γνώμη μου δεν είναι για όλους τους τοπογράφους...για τον εαυτό μου μίλησα και ήταν απλά ένα παράδειγμα, απλά φαντάζομαι θα υπάρχουν κι άλλοι...σαφώς όχι η πλειοψηφία..

 

όσο για το αν θα ανατρέξω στη βιβλιοθήκη...το ότι έχω κάνει 5-6 μαθήματα γεωδαισίας, αλλά τα πέρασα χωρίς παρακολούθηση και χωρίς διάβασμα τι σημαίνει???

ότι κατέχω τη γεωδαισία???

 

αυτό εννοώ χωρίς να μειώνω τις γνώσεις των τοπογράφων...

απλά θέλω να πω, πως τις βασικές γνώσεις τις έχει ένας πολιτικός μηχανικός και αν θέλει να ασχοληθεί εκτενέστερα, προφανώς μπορεί...

 

τέλος, όσα λεφτά και να έχεις, οδοντίατρος δεν θα γίνεις...

αντίθετα, ο πολιτικός μηχανικός, από τη στιγμή που έχει κάποια επαγγελματικά δικαιώματα ίδια με εμάς, γιατί να μην πάρει ένα gps και να κάνει καλύτερα τη δουλειά του και πιο ξεκούραστα???

Link to comment
Share on other sites

όσο για το αν θα ανατρέξω στη βιβλιοθήκη...το ότι έχω κάνει 5-6 μαθήματα γεωδαισίας, αλλά τα πέρασα χωρίς παρακολούθηση και χωρίς διάβασμα τι σημαίνει???

ότι κατέχω τη γεωδαισία???

 

Συμφωνω συναδελφε. Τελευταιο μαθημα και με εκοψε ο Φωτιου...

 

Να ομως που τωρα (νεος μηχανικος) το εχω ξεκοκκαλισει το βιβλιο (μαζι και το παλιο που ειχαμε).

 

Αν εισαι συνειδητοποιημενος σε αυτο που κανεις, πιστευω οτι θα τη μαθεις λιαν συντομως απ'εξω και ανακατωτα (που λεει ο λογος...)

 

:grin:

Link to comment
Share on other sites

@Psykoman

 

Για να υπάρχει διάλογος στο forum θα πρέπει να διαβάζεις τί γράφει ο άλλος. Επειδή εσύ δεν το κάνεις και λές τα ίδια και τα ίδια χωρίς επιχειρήματα μειώνοντας συνεχώς τη σχολή μας, τους ΑΤΜ και κατ΄επανάληψιν τον εαυτό σου δε νομίζω να έχει νόημα να συνεχίσουμε. Πάντως το χάρισμα της επιφοίτησης που έχεις έπρεπε να το δουλέψεις περισσότερο σε πιο προσοδοφόρους τομείς.

 

@bd_ly

Καταρχήν εσύ ως τί εκφέρεις γνώμη, σαν ΑΤΜ; Γιατί δε γράφεις την ιδιότητα σου στο προφίλ σου;

Έπειτα, είναι επίπεδο αυτό επιστήμονα και ενήλικου ανθρώπου;

Link to comment
Share on other sites

@Psykoman

 

Για να υπάρχει διάλογος στο forum θα πρέπει να διαβάζεις τί γράφει ο άλλος. Επειδή εσύ δεν το κάνεις και λές τα ίδια και τα ίδια χωρίς επιχειρήματα μειώνοντας συνεχώς τη σχολή μας, τους ΑΤΜ και κατ΄επανάληψιν τον εαυτό σου δε νομίζω να έχει νόημα να συνεχίσουμε. Πάντως το χάρισμα της επιφοίτησης που έχεις έπρεπε να το δουλέψεις περισσότερο σε πιο προσοδοφόρους τομείς.

 

 

ούτε κάτι προσωπικό μαζί σου έχω, ούτε μειώνω τη σχολή μας..

 

απλά όταν διάβασα αυτό το θέμα, είδα μια επίθεση κατά των πολιτικών μηχανικών επειδή αγοράζουν gps...

 

συνάδελφοι είμαστε όλοι και δεν πιστεύω ότι χρειάζεται αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.