Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωδαιτικά GPS και Πολιτικοί Μηχανικοί


Recommended Posts

ούτε κάτι προσωπικό μαζί σου έχω, ούτε μειώνω τη σχολή μας..

 

απλά όταν διάβασα αυτό το θέμα, είδα μια επίθεση κατά των πολιτικών μηχανικών επειδή αγοράζουν gps...

 

συνάδελφοι είμαστε όλοι και δεν πιστεύω ότι χρειάζεται αυτό...

 

Λανθασμένη εντύπωση σχημάτισες. Απορία εξέφρασα (μήπως τελικά δεν κάνουμε κάτι καλά που δε μπαίνουμε στα έξοδα), όπως θα εξέφραζε οποιοσδήποτε ΠΜ αν σε μια συζήτηση μεταξύ ΑΤΜ, διάβαζε να συζητούν αυτοί για 6όροφες και για μεταλλικές κατασκευές. Τώρα αν εξελίχθηκε αυτή σε "καυγά", αλλού είναι τα αίτια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τζαμπα τσακωνεστε....

 

Αφου σε αυτο το ζητημα μονο το ποσες δουλειες κανει καποιος μπορει να επιφερει την αγορα gps ή οχι.

Τι ΑΤΜ και ΠΜ, αν δεν εχεις δουλειες δεν μπορεις να αποκτησεις gps, αν εχεις μεχρι και SUV περνεις για τη δουλεια....!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλές Τοπογραφίες - Γεωδαισίες - Ρυμοτομικά - Βαρυτημετρίες - Αστρογεωδαιτικούς προσδιορισμούς - δορυφορικές μεθοδους - φωτογραμμετρίες - και αρκετες γεωμετρίες πρέπει να διδαχθούν οι Πολιτικοι Μηχανικοι για να έχουν το δικαίωμα να αμφισβητούν την ύπαρξη της ανεξάρτητης επιστήμης της Τοπογραφίας στα Πολυτεχνεία της χώρας που γέννησε την Γεωμετρία....

Link to comment
Share on other sites

η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι υπάρχουν τμήματα της τοπογραφίας που ο πολιτικός μηχανικός μπορεί να ανταπεξέλθει - σίγουρα δεν έχει τις γνώσεις να ανταποκριθεί στο σύνολο του αντικειμένου του τοπογράφου.

άλλωστε τι νόημα είχε το υποχρεωτικό μάθημα γεωδαισίας?

προσωπικά έγω έχω total station και γνωρίζω να επιλύω μια όδευση(αυτό διδάχτηκα).

Τώρα όσο αναφορά στην νομοθετική συνιστώσα πάντα ρωτάω πολεοδομία, συναδέλφους (τοπογράφους και μή), βιβλία Ρωμαλιάδη,...

έχω άδικο?

Link to comment
Share on other sites

η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι υπάρχουν τμήματα της τοπογραφίας που ο πολιτικός μηχανικός μπορεί να ανταπεξέλθει - σίγουρα δεν έχει τις γνώσεις να ανταποκριθεί στο σύνολο του αντικειμένου του τοπογράφου.

άλλωστε τι νόημα είχε το υποχρεωτικό μάθημα γεωδαισίας?

 

Όχι περισσότερο ή λιγότερο, από όσο νόημα έχουν τα υποχρεωτικά μαθήματα Στατικής, Αντοχής Υλικών, ωπλισμένου σκυροδέματος και τα προεραιτικά (στην εποχή μου) ωπλισμένου σκυροδέματος ΙΙ και Μεθόδου Cross τα οποία διδάσκονται όλοι οι φοιτητές της Σ.Α.Τ.Μ. Η ειδοποιός διαφορά είναι ότι ο μέσος ΑΤΜ, δύσκολα "τολμά" να ασχοληθεί με στατικά παρά το ότι έχει παρακολουθήσει τα προαναφερθέντα μαθήματα (σε αντίθεση με τον μέσο ΠΜ που κατά τα φαινόμενα "όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει"-συγχωρήστε μου την πεζοδρομιακή έκφραση).

Θέλεις να μάθεις πόσες "Γεωδαισίες" έχω διδαχθεί; Πάνω από 7 από όσο θυμάμαι. Μαθήματα με τη λέξη "Γεωδαισία" στον τίτλο τους. Και ασφαλώς η Γεωδαισία δεν περιορίζεται σε ό,τι διδάσκεται μόνο σε μαθήματα 6μήνου που την εμπεριέχουν στον τίτλο τους. Περιλαμβάνει γνώσεις Στατιστικής, Πιθανοτήτων "Μ.Ε.Τ" κλπ. τα οποία αποτελούν ξεχωριστά μαθήματα.

 

 

Εξαρτάται πόσο έχει ασχοληθεί ο Π.Μ. με τα τοπογραφικά.

Π.χ. ο Chrisven αποτελεί την καλύτερη απόδειξη.

 

Για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, θα πω ότι αν τα πράγματα είναι έτσι, είναι άδικες οι όποιες ενστάσεις μας για τις δραστηριότητες των Τ.Ε. Όλοι τους "ασχολούνται" με πολλά αντικείμενα. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος , οι περισσότεροι πολιτικοί μηχανικοί απλά τα υπογράφουν.Λίγοι τα κάνουν μόνοι τους.

Αυτό θα μπορούσε να λυθεί αν για όποιον υπέγραφε αρχιτεκτονικά ,στατικά ,τοπογραφικά του ζητούσαν και απόδειξη το πως τα κάνει.Π.χ S/N προγράμματος , αγορά τοπογραφικού οργάνου κτλ.

Ή καλύτερα όπως κάνουν στους γιατρούς στην Αμερική.Π.χ. έλεγχος κάθε 10 χρόνια (από το φορέα που σου δίνει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος) αν είσαι επαρκής να κάνεις τη δουλειά σου , στην προκειμένη περίπτωση να υπογράφεις.

Δηλαδή υπογράφεις τοπογραφικά;Έρχονται δύο εξεταστές στο γραφείο σου και σου λένε αποτύπωσε το τάδε γήπεδο.

Υπογράφεις στατικά.Λύσε μου το τάδε κτίριο.Εκεί να δεις τι έχει να γίνει , ιδίως με κάτι παλιούς που στην ουσία έχουν εργολάβοι-επιχειρηματίες.

Ή με γραπτές εξετάσεις.

Τώρα όσον αφορά τους Τ.Ε. , αν μετρήσει λάθος το οικόπεδο θα είναι λάθος το τοπογραφικό.Αυτό λύνεται με μια νέα μέτρηση.Αν όμως λύσει λάθος το κτίριο και γίνει σεισμός και πέσει ,τι κάνεις ;

Eπί της ουσίας δε διαφώνησα ποτέ μαζί σας.Δεν πρόκειται ποτέ να πάρω τα βουνά και να κάνω αποτυπώσεις.Ας υπογράφουν τα τοπογραφικά μόνο οι τοπογράφοι αλλά να σας αφαιρεθεί το δικαίωμα για διώροφα.

Τα πρώτα χρόνια οι πολυτεχνικές σχολές έχουν πολλά κοινά μαθήματα.Καλό θα ήταν να υπάρχει μια ευελιξία και να μπορεί κάποιος να επιλέξει.

Σας είπα ότι στο εξωτερικό Πολιτικοί,Τοπογράφοι και Περιβαλλοντολόγοι ανήκουν στο ίδιο τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

@spy1551

πάντως θα μπορούσε κι ένα λάθος τοπογραφικό να οδηγήσει ένα ενδιαφερόμενο σε μια αγορά και τελικα να μην είναι οικοδομήσιμο, δηλ.να χαθούν χιλιάδες ευρω.

@tpanag

για να είμαι ειλικρινής, θεωρώ ότι ένας ΠΜ πρέπει να ξέρει τα όρια της γνώσεις του.Εσύ μάλλον λες ότι όταν κάνεις ένα τοπογραφικό με total station και λύνεις μια όδευση (επειδή σε αυτό αναφέρθηκα), ότι χρησιμοποιείς 7 μαθήματα γεωδαισίας + συμπληρωματικά μάθήματα.

Επέτρεψέ μου με 1 μόνο μία γεωδαισία που έκανα να μπορώ να κρίνω την ποιότητα της απάντησης που έδωσες.Εγώ πάλι έκανα 7 στατικες, αλλά όταν λύνω ένα σύνηθες οικοδομικό δεν χρησιμοποιώ και τις 7 στατικές.

πάντα φιλικά και συναδελφικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.