Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωδαιτικά GPS και Πολιτικοί Μηχανικοί


Recommended Posts

Τό νά υπογράφουν οι πολιτκοί μηχανικοί εξηρτημένα τοπογραφικά είναι μιά μεγάλη "πληγή" γιά τήν ομαλή εξάσκηση τού επαγγέλματος του διπλ ΑΤΜ ,

καθόσον πέραν τών άλλων στήν πράξη συμβαινουν τά ακόλουθα¨

1)πολλοί πολιτικοί μηχανικοί μή έχοντας διάθεση καί "τοπογραφική" συνείδηση

παίρνουν ένα gps χειρός καί όποιον πάρει ο χάρος.έχω στό αρχείο μου τέτοια τοπογραφικά πού μάλιστα προοριζόταν για Εθνικό Κτηματολόγιο.

2)άλλοι πάλι τό παίζουν νταβατζήδες στήν τοπογραφία δηλαδή παίρνουν τή δουλειά

,τήν αναθέτουν σέ τοπογράφους καί χωρίς νά κάνουν τίποτα εισπράτουν το "νταβατζιλίκι"

3)άλλοι συνεργάζονται μέ εμπειροτέχνες ,οι οποίοι ( εμπειροτέχνες) επιβιώνουν σέ βάρος μας χάριν της υπογραφής πολιτικών μηχανικών καί αρχιτεκτόνων.

4)υπογράφουν γιά λογαριασμό δημοσίων υπαλλήλων.

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Η τοπογραφία είναι τό επάγγελμα μας,Αυτό από το οποίο βγάζουμε τα προς το ζήν, έχουμε επενδύσει σε αυτό τόσο με χρήμα όσο και με σπουδές

καί άρα έχουμε Υποχρέωση να το υπερασπιστούμε .

Link to comment
Share on other sites

mastorakos, στο section Βιβλιογραφία έχουν αναφερθεί κατά καιρούς πολλοί τίτλοι που θεωρώ πως θα σε καλύψουν. Ρίξε μια ματιά και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

"Κάνω και εγώ κάποια τοπογραφικά όχι σπουδαία πράγματα όμως μου αρέσει ότι κάνω να το κάνω σωστά μακάρι να μπορούσα να πάω τώρα στο πολυτεχνείο όμως δεν μπορώ πλέον όπως βλέπεται και στο προφίλ μου κάνω δύο δουλειές οπότε κομάτι δύσκολο"

[b]"mastorakos[/b]" δέν σου φτάνουν οι δυό δουλειές θές να κάνεις και τον τοπογράφο?

Ελεος.

Η άποψη μου:κάνε καλύτερα μιά δουλειά ,να την κάνεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εξ άλου τά λεφτά είναι στην εργολαβία και όχι στην τοπογραφία.αλήθεια τι κόστος έχει

το τμ στην Κρήτη και πόσο πουλιέται?εδώ (μυτιλήνη) το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν οικόπεδα αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Κόστος κατασκευής 1000 έως 1300 .Τα λεφτά είναι στην εργολαβία αλλά όχι στην κατασκεύη που κάνω εγώ .Εγώ κάνω μπετά κτίρια σοβάδες μέχρι εκεί και σε αυτά δουλέυω ο ίδιος μαζί με 3 βοηθούς που έχω .οικοδόμος είμαι στην ουσία δεν έχω κατασκευαστική εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική "να κάνω τη δουλειά μου" όπως κρίνει ο καθένας "σωστά" φτάσαμε σε αυτό το επίπεδο σε κάθε τομέα στη χώρα από τη δημόσια διοίκηση, την εκπαίδευση τα επαγγελματικά δικαιώματα έως ακόμη και τις διαπροσωπικές σχέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.