Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή στεγασμένων θέσεων στάθμευσης


harristheo

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

θέλω να κατασκευάσω μια προέκταση στο πίσω μέρος του σπιτιού μου διαστάσεων 10 μ πλάτος Χ 5.5 μ μήκος.

η ταράτσα του σπιτιού μου έχει μια κρέμαση 1.20 μ πράγμα που σημαίνει ότι η στέγη της κατασκευής θα είναι περίπου 3.30 μ σε κάτοψη Χ 10 μ πλάτος.

μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν πολύ φθηνό τρόπο κατασκευής??

ο δικός μου προϋπολογισμός με πάνελ αλουμινίου με γέμιση πολυουρεθάνης, χτίσιμο αλφα μπλοκ περιμετρικά, gross betton δάπεδο τσιμεντοκονία πλακάκια και βάψιμο έχω ένα κοστολόγιο κοντά στα €7.000 με εργασία και υλικά

 

θεωρήστε δεδομένη την ύπαρξη σχετικής αδείας από την πολεοδομία δεδομένου ότι υπάρχει και υπόλοιπο κάλυψης και δόμησης

 

ευχαριστώ για την βο'ηθεια

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικά πλίνθοι. Μεταλλικός σκελετός. Λαμαρίνα με κάποια επένδυση ώστε να μην ακούγεται θόρυβος ή plexiglass, ότι βρείς φτηνότερο.

Παρεπιπτόντως για τις διαστάσεις που λές η τιμή σου μου ακούγεται πολύ καλή και αμφιβάλω αν θα βρείς κάτι καλύτερο.

 

-------------------------------------------

α, επίσης μπορείς να χαμηλώσεις το ύψος. 3.30 είναι υπερβολικό για αυτοκίνητα 2.50 με 2.60 + πλάτος στέγασης ακού7γεται ικανοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Highlander,

η τιμή το γνωρίζω ότι είναι πολύ καλή τουλαχιστον με αυτό τον τρόπο που περιέγραψα. απλά ρώτησα μήπως υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά που δεν γνωρίζω......

 

όσων αφορά στο ύψος δεν μπορώ να το χαμηλώσω διότι αν αυτό θα γίνει στην προέκταση πίσου μέρους κατοικίας σε επέκταση του πρόβολου της ταράτσας, αν πέσω στα 2.60 θα χάσω την κρέμαση 1.20 της ταράτσας γεγονός που θα κάνει την στέγη μου μεγαλύτερη κατά 1.20...και θα αυξήσει το κόστος διότι θα αυξηθεί η επιφάνεια της ...( θα μειωθούν βεβαια οι τοίχοι και οι σωβάδες...αλλα.....)

 

 

τέλος λαμαρίνα δεν έχει μόνωση καθόλου....

και το πλεξιγκλάς το κάνει θερμοκήπιο.........

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.