Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σήμανση CE


tomcat

Recommended Posts

να κανω και εγω μια σχετικη ερωτηση ..

θελω να κατασκευασω ερασιτεχνικα και να πουλάω νόμιμα φωτιστικά ..στην ουσια θα γινεται συναρμολογηση καποιων εξαρτηματων που θα κατασκευασουν αλλοι και εξαρτηματων που θα αγοραζω απο το εμποριο και τα οποια θα εχουν CE. προφανος περα απο τις αδειες σαν προιον θα χρειαζεται σημανση CE για να πουληθει στην ΕΕ ... αυτο απο οτι καταλαβα μπορω να το κανω και μονος μου; .. αυτο με την ηλεκτρομαγνιτηκη συμβατοτητα δεν εχω καταλαβει πως το ελεγχουμε .. και αν εχει ασχολειθει καποιος αλλος με παρομοια πιστοποιηση, γιατι αλλο να διαβαζεις τους νομους και αλλο η πρακτικη και η εμπειρια .. καπου διαβασα για εργαστηρια πιστοποίησης με τρελο κοστος που κανει την οποια βιοτεχνικη προσπαθεια ασυμφορη.. φυσικα εδω μιλαμε για εργαστηριο που ειναι σε σκεψη και το κοστος πιστοποιησης αν επιβάλετε θα κάνει το εγχείρημα ασύμφορο...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

από οτι καταλαβα ψαχνοντας λιγο τα φωτιστικα εμπίπτουν στην κατηγορία, ΟΔΗΓΙΑ 2006/95/ΕΚ για χρηση εντός ορισμένων ορίων τάσεως, αρα δεν χρειαζεται καποιο εξιδικευμενο εργαστηριο για ποιηστοποιηση της σημανσης CE και της δήλωσης πιστότητας CE , αρα  δεν χριεαζεται δηλωση συμμορφωσης CE ; αρα απλος συντάσσω τον καταλληλο τεχνικο φακελο και τοποθετώ την σήμανση ; 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Δήλωση συμμόρφωσης χρειάζεσαι και την συντάσεις ο ίδιος σαν κατασκευαστής.Επίσης πρέπει να έχει σήμανση CE το φωτιστικό που θα πουλάς.

 

Το αναγράφει ρητά στη σελίδα 7 του PDF που παρέθεσες καθώς και το τι πρέπει να περιλαμβάνει η δήλωση πιστότητας CE.

Link to comment
Share on other sites

ως δηλωση συμμορφωσης εννοω πιστοποιησει απο οργανισμο... αν κατάλαβα καλα απλώς κανεις οτι λεει η οδηγία φτιαχνεις μονο σου του φάκελο και του βάζεις την κατάλληλη σήμανση CE ... 

Link to comment
Share on other sites

Άλλο η δήλωση συμμόρφωσης άλλο η πιστοποίηση από οργανισμό. Και πιστοποίηση από οργανισμό να χρειαζόσουν πάλι έπρεπε να είχες δήλωση συμμόρφωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, οι αερολέβητες απαιτούν ce; Πρόκειται για βιομηχανική χρήση και όχι για κεντρική θέρμανση κτηρίου. Συγκεκριμένα, ο εναλλάκτης θερμότητας καυσαερίων-αέρος μήπως απαιτεί κάποια πιστοποίηση, γιατί δεν έχω βρει τίποτα απολύτως. Δεν βλέπω να εμπίπτει ούτε στα απλά δοχεία πίεσης, ούτε στον εξοπλισμό υπό πίεση, ούτε στις συσκευές αερίου κλπ. Έχει κάποιος άλλη άποψη που μπορεί να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφοι καλησπέρα, οι αερολέβητες απαιτούν ce; Πρόκειται για βιομηχανική χρήση και όχι για κεντρική θέρμανση κτηρίου. Συγκεκριμένα, ο εναλλάκτης θερμότητας καυσαερίων-αέρος μήπως απαιτεί κάποια πιστοποίηση, γιατί δεν έχω βρει τίποτα απολύτως. Δεν βλέπω να εμπίπτει ούτε στα απλά δοχεία πίεσης, ούτε στον εξοπλισμό υπό πίεση, ούτε στις συσκευές αερίου κλπ. Έχει κάποιος άλλη άποψη που μπορεί να βοηθήσει;

 

 

 

Χρειάζονται σήμανση CE κατά το πρότυο ΕΝ 303. To πρότυπο αυτό έχει πολλά μέρη (ΕΝ 303-1, 303-2 κλπ) ανάλογα με την ισχύ του λέβητα.

 

http://shop.bsigroup.com/SearchResults/?q=bs%20en%20303

 

https://www.evs.ee/products/evs-en-303-5-2012

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Ο αερολεβητας που έχω όμως δεν είναι για κεντρική θέρμανση αλλά μέρος ενός φούρνου βαφης

Link to comment
Share on other sites

Δες, για παράδειγμα, η Οδηγία 90/396/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 29ης Ιουνίου 1990 για την προσέγγιση των νομοθεσιών των κρατών μελών σχετικά με τις συσκευές αερίου, γράφει στην παράγραφο 2 του άρθρου 1, ότι: <<2. Οι συσκευές που προορίζονται ειδικά για χρήση για βιομηχανικούς σκοπούς και οι οποίες χρησιμοποιούνται σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις, εξαιρούνται από το πεδίο εφαρμογής που ορίζεται στην παράγραφο 1>>.

Δεν ξέρω όμως αν εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της Οδηγίας 2014/34/ΕΕ (επικαιροποιήση της οδηγίας 94/9/ΕΚ).

Δες κι εδώ ένα κατάλογο σχετικά με τη σήμανση CE.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα και απο εμένα,

 

Με ενδιαφέρει το θέμα του CE για την κατασκευή 3D εκτυπωτών. Διάβασα πως καπου πρεπει να φτιάξω εναν τεχνικό φάκελο.

 

Αυτον τον φάκελο που μπορώ να τον βρώ? Έστω ενα template... 
Αφυ τον φτιάξω πρεπει να τον καταθέσω στο ΕΛΟΤ ?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.