Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pilotis ή ισόγειο;


melina14

Recommended Posts

Παρακαλώ, όταν λέω να μην spamάρετε, να το σέβεστε.

Νομίζω πως υπάρχει ανάλογο θέμα στο οποίο μπορείτε να αναπτύξετε τις απόψεις σας περί "μηχανικής" και αν δεν υπάρχει, σας προτρέπω να δημιουργήσετε ένα.

 

Όπως και να'χει, η πλειοψηφία των δημοσιεύσεων σε αυτό το θέμα δεν έχει ουδεμία σχέση με την αρχική ερώτηση του χρήστη.

 

Παρακαλώ σταματήστε πρίν κλειδώσω το θέμα.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοώ πως δεν προτιμώ ένα σπίτι σε δύο επίπεδα. Όπως προανέφερα είναι θέμα προσωπικής προτίμησης.

 

 

στάνταρτ και άσχετο με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Προς συνάδελφο και υπερσυντονιστή acnt: Πες μου -σε παρακαλώ- φταίω εγώ;

 

Προς συνάδελφο Highlander: Καλύτερα να διαβάσεις την συζήτηση από την αρχή.

Επειτα για να κερδίσουμε κήπο σκεφτόμαστε κάτι σαν μεζόνετα αλλά που δεν τρελαίνομαι για τα σκαλιά
Επί παραδείγματι, η μαιζονέτα δίνει χώρο στην αυλή, αλλά έχει σκάλες (και καλά, ένας νέος άνθρωπος τις μπορεί. Φανταστείτε τον εαυτό σας 65-70 χρονών να πρέπει να ανεβείτε 18 σκαλιά για να πάτε για ύπνο!).

Τι -απ' όλ' αυτά- δεν κατάλαβες; Κατάλαβες ότι απάντησα στο ερώτημα της melina14 με το σχόλιο που θεωρείς άσχετο;

Link to comment
Share on other sites

Melina Θα κάνεις το σπίτι σου σε δύο επίπεδα.

Το ένα θα είναι στο +1,50μ. και από κάτω θα έχει υπόγειο και το υπόλοιπο θα είναι στο + 3,00 μ. και από κάτω θα έχει pilotis.

Έτσι

1) Θα δώσεις ύψος στο σπίτι και θα έχεις pilotis.

2) Ουσιαστικά θα έχεις τα μισά σκαλοπάτια.

H πρόσβαση σου από το ισόγειο (δωμάτια διημέρευσης σαλόνι ,καθιστικό ,κουζίνα (π.χ.) στον κήπο θα γίνεται με 8-9 σκαλοπάτια και όχι με 17-18 που χρειάζεται ένας όροφος (π.χ. 3,00 μ.)

Επίσης η πρόσβαση σου από το χώρο διημέρευσης στο χώρο διανυκτέρευσης (υπνοδωμάτια) θα γίνεται πάλι με 9 σκαλοπάτια , δηλαδή την μισή σκάλα.

 

****************************************************

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω.

Αυτό συμβαίνει μόνο αν έχει πρόβλημα με τη δόμηση και θέλει να κάνει και υπόγειο.

erling

Eίπα να δώσω τουλάχιστον μία λύση στην Μελίνα.Η καημένη μία ερώτηση έκανε και ξέσπασε πόλεμος μεταξύ μηχανικών.

Για όλα έχουν λύσεις οι μηχανικοί.Και όταν ίσχυε το +1,50 όπως θα έχεις δει σε Τερψιθέα ,Αγιόκαμπο κτλ.... υπήρχαν ύψη 2 και 2,50 μ.Πολύ απλά γιατί αλλιώς δείχνανε το διαμορφωμένο έδαφος στα σχέδια και αλλιώς το έκαναν στην πράξη.(βλ. ΘΑ το μπαζώσω)

Ναι ρε φίλε και η κουζίνα στο υπόγειο τι κάνει ; ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για αυτό ανταπάντησα. Για να έχει ποιο ολοκληρωμένη απάντηση στην ερώτησή της.

Καληνυχτίζω. Ώρα για κανένα ποτάκι :) και βρέχει πάλι (μακάρι να βρέχει και αύριο το πρωί γιατί δεν έχω καμία όρεξη για επίβλεψη :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.