Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pilotis (< 30 τ.μ.) & Σ.Δ.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Τι ισχύει στην περίπτωση που έχουμε pilotis, με είσοδο μικρότερη από 30 τμ;

Διαβάζω τον νόμο και ομολογώ ότι ο τρόπος της διατύπωσης μου δημιουργεί αμφιβολίες.

 

Αφαιρείται απ'τον συντελεστή δόμησης, όλο το κλειστό τμήμα του ισογείου;

(διάδρομος εισόδου, κλιμακοστάσιο, φρεάτιο ασανσέρ)

Θα ισχύσει το ίδιο έπειτα και για τους ανωτέρω ορόφους;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος και παρακαλώ διρθώστε με αν η συνολική επιφάνεια της εισόδου στην Pilotis, είναι μικρότερη των 30 τετ. μέτρων αυτή δεν προσμετράει στον Σ.Δ.

στους παραπάνω ορόφους μετράει

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στην παράγραφο αυτή

 

ι) Ο ελεύθερος ημιυπαίθριος χώρος που δημιουργείται όταν το κτίριο κατασκευάζεται σε υποστηλώματα (PILOTIS), εφόσον έχει: 1) επιφάνεια τουλάχιστον ίση με το 50% της επιφανείας που καταλαμβάνει το κτίριο, 2) στάθμη δαπέδου 0,50μ. πάνω ή κάτω (± 0,50μ.) από την οριστική στάθμη του περιβάλλοντος εδάφους σε κάθε σημείο του, και 3) ελεύθερο ύψος τουλάχιστον το προβλεπόμενο για χώρο κύριας χρήσης και έως 3,00 μ. ή και μεγαλύτερο αν το μεγαλύτερο των 3 μέτρων κατασκευαστεί ύστερα από έγκριση της Ε.Π.Α.Ε. Στην περίπτωση αυτή δεν προσμετρούνται επίσης χώροι κλιμακοστασίων, ανελκυστήρων και εισόδων που βρίσκονται στο χώρο αυτόν, επιφανείας έως το 5% της επιφάνειας που καλύπτει το κτίριο. Εαν η προκύπτουσα επιφάνεια είναι μικρότερη των 30μ2, τότε η επιφάνεια αυτή δύναται να φθάνει τα 30μ2, για κάθε συγκρότημα κλιμακοστασίου.

 

Η τελευταία πρόταση τι λέει πιο λιανά;

Ότι αν έχω και δεύτερη είσοδο, αφαιρείται και αυτή εφόσον πληρεί το όριο των 30τμ;

Link to comment
Share on other sites

αν και μου φαίνεται οριακό να μπορέσεις να έχεισ 2 κλιμακοστάσια με συνολική επιφάνει 30 τετραγωνικών μέτρων λαμβάνοντας υπ΄όψην τισ ελάχιστες διαστάσεις ανελκυστήρα και κλιμακας καθώς και των χώρων μπροστά από αυτές ( το λιγότερο που εγώ έχω καταφέρει να σχεδιάσω είναι αν θυμάμαι καλά 16..κατι τετργωνικά...

 

αν τα καταφέρεις πιστεύω πως ναι αρκεί βεβαια να ισχύουν και οι άλλες παράμετροι του 50% ....αποστάσεις εισόδου εξόδου αυτοκινήτων, διάδρομος πεζων κλπ...

 

δεν αναφέρεται πουθενα ενιαια κατασκευή 30 τετραγωνικών μέτρων ...

 

προσοχή όμως γιατί εάν αποφασίσεις για οποιονδήποτε λόγω να κατασκευάσεις ένα μικρό δωμάτιο στην piloti τότε τα τετραγωνικά μέτρα του κλιμακοστασίου θα προσμετρήσουν κανονικά στην δόμιση ΚΑΙ αυτά

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά εκεί ακριβώς το πάω.

 

Η πρόταση "Εαν η προκύπτουσα επιφάνεια είναι μικρότερη των 30μ2, τότε η επιφάνεια αυτή δύναται να φθάνει τα 30μ2, για κάθε συγκρότημα κλιμακοστασίου." δεν κάνει αναφορά σε αυτό ή λάθος ερμηνεύω;

 

Το "κάθε συγκρότημα κλιμακοστασίου" δεν υποννοεί την περίπτωση ύπαρξης δεύτερου κλιμακοστασίου; Προσπαθώ να καταλάβω αν για κάθε κλιμακοστάσιο pilotis' τα 30τμ ισχύουν ανά "τεμάχιο" και όχι συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με αυτό που γράφεις ναι μπορείς να για κάθε κλιμακοστάσιο,

δεν μου έχει ξανατύχει για να είμαι σιγουρος 100%...

και επαναλαμβλανω το δεν μου έχει ξανατύχει γιατί σιγουρος είμαι μόνο για αυτά που έχω κάνει μέχρι στιγμής και όχι για αυτο που δεν...

 

απειρες φορές (και πισεύω αρκετοι συνάδελφοι από εμάς έχουν έρθει σε αντιπαράθεση με μηχανικούς πολεοδομιών για την ερμήνευση των νόμων)

 

επομένως έτσι όπως αντιλαμβάνομαι αυτό που διαβάζω ναι μπορείς.

 

χάρης

 

αληθεια γιατί 2 κλιμακοστάσια?

πιστύω ότι χάνεις παρα πολλά τετ. μέτρα δόμησης για τους υπέργειους ορόφους....δεν μπορείς να κάνεις 1 κλιμακοστάσιο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλήξει σε τίποτε ακόμα και αν και έχω αναλάβει το σχέδιο μιας κατοικίας, η περίπτωση των πολλαπλών κλιμακοστασίων δεν αφορά εμένα. Απλώς έρχομαι τώρα σε πρώτη τριβή με τον ΓΟΚ και ψηλαφίζω τις άκρες του, για θέματα που με απασχολούν ή θα με απασχολήσουν.

 

Θεωρητικά όμως, 2 κλιμακοστάσια υποθέτω πως θα ήταν προτεινόμενα σε πολυόροφο με μία τουλάχιστον μεγάλη διάσταση, όπου το κεντράρισμα του κλιμακοστασίου θα άφηνε πολλά μέτρα απόσταση από τα άκρα του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.