Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθαρισμός μαρμάρων με υδροβολή


vasiliki-cv

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει δοκιμάσει την μέθοδο αυτή;

Έμεινε ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα?

Ζήτησα προσφορά από δύο εταιρείες και για το ίδιο κτίριο η μια μου ζήτησε 440€ και η άλλη 6500€.

Και οι δύο θα χρησιμοποιήσουν χημικά και ζεστό-κρύο νερό αλλά καμία από τις δύο δεν μου δίνει εγγύηση για το αποτέλεσμα.

Πρόκειται για ορθομαρμαρώσεις (λείες αλλά και χτυπητές επιφάνειες).

Link to comment
Share on other sites

Απο λίγα που ξέρω η υδροβολή αφήνει καλή επιφάνεια χωρίς προβλήματα

Επίσης είναι πολύ πιο γρήγορη από τις μεθόδους με επιθέματα.

 

Το πρόβλημα είναι εάν αυτό το οποίο θες να καθαρίσεις ή να αποκαλύψεις έχει ενδιαφέρον για την εφορία Νεοτέρων μνημείων, αρχαιολογία και τα λοιπά οπότε νομίζω ότι μπορει να μπλέξεις.

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το γιατί δεν σου εγγυώνται το αποτέλεσμα

 

Με τι είναι καλλυμένα τα μάρμαρα?

 

Αυτό το οποίο έχω εφαρμόσει σε μια περίπτωση "χτυπητής" ορθομαρμάρωσης είναι τρίψιμο με ειδικό εξάρτημα σε τροχό το οποίο καθαρίζει και το κάνει "καινουριο" αλλα μάλλον δε θες αυτό

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας στο Προφίλ σας

Ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πρόκειται για πρόσοψη κτιρίου και τα μάρμαρα δεν είναι καλυμμένα από κάτι, απλά δεν έχουν καθαριστεί ποτέ...

Αυτό που θα ήθελα είναι μια γρήγορη και αποτελεσματική λύση χωρίς σκόνες και σκαλωσιές.

Link to comment
Share on other sites

υδροβολη με τη μια θα εκανα...

(βεβαια με πληρη επιφυλαξη των συνθηκών τις οποίες γνωρίζεις καλυτερα)

 

συγκεκριμένα εγω είχα νοικιάσει και μηχανηματα ακριβως γιααυτη τη δουλειά και το αποτελεσμα γρήγορο οικονομικό και άρτιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασα τελικά την (φθηνή) υδροβολή και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Το γράφω για όσους σκέφτονται να την χρησιμοποιήσουν στο μέλλον. Τα μάρμαρα τρίφτηκαν ελαφρά με σύρμα ψιλό και ειδικό υγρό και στη συνέχεια χρησιμοποιήθηκε η υδροβολή. Όπου χρειαζόταν ξαναπεράστηκε το υγρό αυτό αδιάλυτο. Το αποτέλεσμα γρήγορο και πολύ καλό οπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια εταιρία που έχει έρθει από την Αγγλία και έχει φέρει ένα σύστημα καθαρισμού μαρμάρων ,το ''System 2000'', με υδροβολή και οικολογικά σωματίδια δουλεύοντας με πολύ χαμηλή πίεση (0,5 bar), δίχως χημικά, το οποίο έχει πάρει και Πιστοποίηση από το Ε.Μ.Π. για την αποτελεσματικότητα του.Δεν φθείρει και είναι αποτελεσματικό!Η εταιρία λέγεται Leeds Cleaning Company & Restoration , εξειδικευμένοι πάνω στα διατηρητέα και νεοκλασικά κτίρια και γενικά έχει φοβερά παράγματα!Αξίζει!*********

 

όταν με το καλό οργανωθεί το τμήμα παρουσίασης επαγγελματιών θα μπορείτε να παρουσιάσετε εκεί πολλά περισσότερα στοιχεία ss_sk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.