Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένωση δοκού με συγκόλληση


 

Recommended Posts

Πρόσφατα το είδα και αυτό από Εργολάβο.

Σε ζευκτό ανοίγματος 10μ είχε δοκούς όχι ενιαίες

αλλά σε μερικές είχε συγκολλήσεις που με δυσκολία

κατάφερα να δω (λόγω βαψίματος κλπ).

 

Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται κάτι τέτοιο και αν ναι, πως γίνεται;

 

Επίσης τώρα τι κάνουμε; Τις ξηλώνουμε ή βάζουμε μεταλλική πλάκα

στην ένωση με κοχλίες για πρόσθετη ασφάλεια;

 

Ευχαριστώ παιδιά και τα μάτια μας ανοιχτά!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δεί και εγώ αυτό σε χιαστά από κοιλοδοκούς αποκατάσταση συνέχειας με μετωπική συγκόλληση.

Δεν ξέρω αν επιτρέπετε και υπό ποίες συνθήκες.

Σε ζευτκό έχεις και επιπλέον ροπές όχι μόνο αξονικές.

Link to comment
Share on other sites

Η αποκατάσταση συνέχειας με τον τρόπο που αναφέρεις είναι επιτρεπτή μόνο όταν γίνεται με εσωρραφές (απο πιστοποιημένους συγκολλητές εννοείται και όχι απ' τον καθένα) . Στην περίπτωση αυτή ο Ευρωκωδικας θεωρεί πως γίνεται πλήρης αποκατάσταση της διατομής και δέν απαιτείται πρόσθετος έλεγχος. Οταν βλέπεις βέβαια το τελικό προιόν αμμοβολισμένο και βαμμένο, φυσικά δέν μπορείς να δείς με το μάτι άν η συγκόλληση έχει γίνει σωστά ή όχι. Στις περιπτώσεις αυτές ζητάς έλεγχο των συγκολλήσεων (με ραδιογραφία, διεισδυτικά υγρά κλπ) τον οποίο θα κάνει επίσης πιστοποιημένος ελεγκτής. Ομως, ενώ αυτά τα πράγματα στην βιομηχανία είναι καθημερινή πρακτική, για πολλούς μεταλλοκατασκευαστές "της πιάτσας" είναι ψιλά γράμματα. Αν δέν έχεις δυνατότητα ελέγχου, για να είσαι σίγουρος σχεδιάζεις πλήρη αποκασταση της διατομής με λεπίδες κορμού και πελμάτων (εδώ χρειάζεται να υπολογίσεις την αποκατάσταση) με συγκόλληση και στις 2 πλευρές, και ζητάς να την εφαρμόσουν απο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι...Αυτό σκεφτόμουν να κάνω γιατί εκ των πραγμάτων

η ανθρώπινη μου συνείδηση (βλακεία) δεν μου επιτρέπει να του πω να ξηλώσει

όλη την κατασκευή και να την ξαναστήσει (πρόκειται για ποιμνιοστάσιο στα βουνά...).

Οπότε θα του δώσω την εναλλακτική της αποκατάστασης με 8 πλάκες (3 άνω πέλμα-3 κάτω πέλμα-2 πλευρικά) με συγκόλληση....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αποψή μου αλλά και αυτό το οποίο κάνω εγώ ειναι αφού γίνει η συγκόλληση στα σημεία που απαιτείται, ακολούθως συγκολλούνται λαπάτσες αριστερά και δεξιά για την ενίσχυση της κόλλησης.Ειδικά στα ζευκτά δεν μπορείς να τα αφήσεις έτσι άσχετα αν είναι ποιμνιοστάσιο ή βιομηχανικό κτίριο.

 

Ξέχασα να προσθέσω οτι οι συγκολλήσεις στις λαπάτσες πρέπει να γίνονται σε οριζόντια κατεύθυνση

Link to comment
Share on other sites

 

Ξέχασα να προσθέσω οτι οι συγκολλήσεις στις λαπάτσες πρέπει να γίνονται σε οριζόντια κατεύθυνση

 

Ένας από τους λόγους που δεν πρέπει να γίνονται κολλήσεις στο εργοτάξιο

Link to comment
Share on other sites

εννοώ ότι την προϋπόθεση που αναφέρεις, όπως και το να μην υπάρχει αέρας, υγρασία κ.λ.π δεν μπορείς να τις ικανοποιήσεις σε εργοτάξιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.