Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμμετοχή υπογείου στον αντισεισμικό


 
ctogias

Recommended Posts

Καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να αντιμετωπίσω στο Stereostatika τέτοιες περιπτώσεις... γιατί μου δίνει μόνο τρεις επιλογές (ακλόνητες, ελαστικές ελεύθερες στηριξεις) και μόνο στο σύνολο του οροφου...

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα είναι ότι δεν είναι λάθος να δίνουμε ελευθερία διαφράγματος στην οροφή υπογείου. Το ότι το δεσμεύουμε επειδή θα μετακινηθεί σαν κουτί χωρίς μετατοπίσεις δεν σημαίνει ότι δεν αναλαμβάνει σεισμό. Προφανώς αναλαμβάνει γιατί είναι εκεί και έχει και μάζα (μεγάλη).

 

Στο next που το κάνω δεν αλλάζει απολυτως τίποτα στα εντατικά μεγέθη των μελών, στις μετατοπίσεις κλπ. Το μόνο που φαίνεται είναι μία πολύ μεγάλη δύναμη ορόφου στην οροφή υπογείου που όμως λόγω μεγάλης ακαμψίας, δεν δίνει μετατοπίσεις.

 

Χώρια που αν έχεις εύκαμπτο έδαφος, θα πάρεις και την επιρροή των ελατηρίων στις μετατοπίσεις και στις ιδιομορφές. Με τη δέσμευση του υπογείου αυτά τα χάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως για τα πεπερασμένα και με το Next!

να διαβάσεις το αντίστοιχο post μου πως πρέπει να τα περνάς. έχει συγκεκριμένη φορά για να μην κολλάει η δυναμική (αυτή δεν κολλάει?)

Άποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα είναι ότι δεν είναι λάθος να δίνουμε ελευθερία διαφράγματος στην οροφή υπογείου.

υπάρχει thread που κανά μήνα το εξαντλήσαμε το θέμα, όλοι είχαν τοποθετηθεί τότε. 200posts πόσα είναι. πληροφοριακά η άποψή μου (πλέον του κανονιστικού) είναι ότι είναι λάθος αν γίνεται εκτός fem. θα την χαρακτήριζα σαν τεχνοτροπία leonhardt. με fem κάνε ότι θες ( εγώ μια φορά που έκανα κτίριο με fem το αγνόησα και τότε ). Σε ότι άλλο είναι εκτός τεχνοτροπίας leonhardt, τα πάντα όλα μέσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.