Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθετη ιδιοκτησία


binis

Recommended Posts

Καλημέρα

Επειδή δε μου έχει ξανατυχει θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Σε οικόπεδο μεγάλο χωρισμένο με κάθετη συνιδιοκτησία το 1958 σε έξι τμήματα η σύσταση επιβάλει εκτός των άλλων υποχρεωτικό ακάλυπτο πλάτους 2 μέτρων με όλα τα όμορα οικοππεδα.Μπορω εγώ να εφαρμόσω το νέο ΓΟΚ (κολλάω η αφήνω Δ=4+10%Η) αφού πλέον δεν ισχύουν οι δουλείες και τι μπορώ σαν μηχανικός να πάθω αν πάρω την άδεια και με σταματήσουν οι συνιδιοκτήτες ?

Ευχαριστώ πολύ

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητα σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς Δ=3+10%Η

 

2ον για ποιά όμορα οικόπεδα μιλάς, για όμορες συνιδιοκτισίες μιλάς

 

3ον δεν νομίζω πως θεωρείται δουλεία αυτό που περιγράφεις

Link to comment
Share on other sites

εκτός των άλλων υποχρεωτικό ακάλυπτο πλάτους 2 μέτρων με όλα τα όμορα οικοππεδα.

Αυτό μπορεί να ερμηνευτεί και ως 1+1 μέτρο εκατέρωθεν.

Εφαρμόζεις τον ΓΟΚ όπως πρέπει ωστε να μην αφαιρείς το δικαίωμα των συνιδιοκτητών να οικοδομήσουν όσα τους αναλογούν.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς Δ=3+10%Η

 

2ον για ποιά όμορα οικόπεδα μιλάς, για όμορες συνιδιοκτισίες μιλάς

 

3ον δεν νομίζω πως θεωρείται δουλεία αυτό που περιγράφεις

 

 

Συγνώμη για το Δ=4 κλπ (πρωτάρης στο φόρουμ)

Mιλάω για όμορα (ξένα) οικόπεδα και όχι για τμήματα της κάθετης η οποία επιβάλει απόσταση δυο μέτρων για κάθε τμήμα της συνιδιοκτισίας από τα όμορα .Τι ισχύει αναμεσα στο ΓΟΚ και τη σύσταση ;

Ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

εφόσον η συνιδιοκτησία δεν διευκρινίζει κάτι γι'αυτό

πας κανονικά με τον ΓΟΚ

 

επίσης θέλει προσοχή διότι αν και η σύσταση ορίζει αποστάσεις 2μ

ο ΓΟΚ επιβάλει Δ

δηλ πρέπει ταυτόχρονα να τηρείς και τη νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω την εντύπωση πως μια προσεκτική ανάγνωση του συμβολαίου σύστασης κάθετης συνιδιοκτησίας θα σε έβγαζε απο το αδιέξοδο.

Οι δουλείες που δεν καταργήθηκαν με το άρθρο 25 (αν θυμάμαι καλά) εξακολουθούν και ισχύουν. Απλά έλεγξε εάν πράγματι έχει συσταθει δουλεία (μη δυνάμενη να περιφραχθεί, δενδροφυτευθεί κ.λ.π)

Στην περίπτωση αυτή (εξυπακούεται στο όριο της δουλείας, μπορείς να ''κολλήσεις'' ή να αφήσεις απόσταση Δ και φυσικά να αφήσεις ανοίγματα προς αυτή (υπάρχει και σχετική εγκύκλιος).

Εκείνο το οποίο όμως πρωταρχικά έλεγξε, είναι το ποσοστό συγκυριότητας, διότι τα συνιδιόκτητα τμήματα, οικοδομούν με βάση το ποσοστό συγκυριότητάς τους επί του όλου οικοπέδου, το οποίο πολεοδομικά θεωρείται και είναι ενιαίο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.