Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα στο σπίτι μου


 
Themis_primera

Recommended Posts

Παιδια θελω την βοηθεια σας......

Θελω να κανω σοφιτα στο σπιτι μου το οποιο δεν δεχετε 3ο οροφο συμφωνα με τα σχεδια.......

Πως μπορω να κανω ενα σαλονακι ενα μπανιο και ενα δωματιο.

Τα μετρα χωρις τα μπαλκονια ειναι 11 χ 11,5

ΒεΒαια ειναι πολυ λιγα αυτα που σας λεω αλλα θελω καπως να με καθοδηγησετε να δω πως μπορω να ξεκινησω

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες δεν δεχετε τί ακριβως θελεις να πεις???

 

Γιατι αν εννοεις οτι δεν εχεις δικαιωμα αλλου υψους ή δεν εχεις υπολοιπο δομησης και αρα ρωτας πως μπορεις να το κανεις παρανομα τοτε συγνωμη αλλα εδω δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να βρεις απαντηση στο ερωτημα σου..

 

Αν δεν εννοεις κατι απο τα παραπανω τοτε υπαρχουν καποια βηματα που πρεπει να κανεις για να δεις αν μπορεις να κατασκευασεις αυτο που θες.. Αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα που απαιτει "απαντηση" στο πρωτο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω σοφιτα στο σπιτι μου το οποιο δεν δεχετε 3ο οροφο συμφωνα με τα σχεδια.......

Γιατί δεν δέχεται? Είναι ακατάδεκτο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εχει τα θεμελια για 3ο οροφο και δεν αντεχει το βαρος του.......

Παει το πρωτο ερωτημα τωρα χρειαζομαι βοηθεια για τα επομενα βηματα καθοδηγηστεμε

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εχει τα θεμελια για 3ο οροφο και δεν αντεχει το βαρος του.......

 

Συγγνώμη είμαι νέα μηχανικός αλλά μήπως το είπες ο ίδιος γιατί δεν δέχεται και γιατί δεν μπορεί να γίνει, που θα στηριχθεί το βάρος που θα προσθέσεις,επειδή δεν είναι 3ος όροφος αλλά εσωτερικό πατάρι δεν έχει βάρος δηλαδή???

 

Άντε και το έχτισες παράνομα ή 'νόμιμα', είμαστε χώρα με σεισμούς διακυνδυνεύεις τη ζωή σου και της οικογένειας σου αφού τα θεμέλια δεν το σηκώνουν??????

 

Μήπως να το ξανασκεφτείς εκτός και εάν εγώ κατάλαβα κάτι λάθος.Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σηκωνει οροφο βρε παιδια τσιμεντα και τουβλα δηλαδη.Το ιδιο βαρος εχουν αυτα με το ξυλο????

Σοφιτα θελω να κανω με σκεπη το σπιτι ειναι του 1990

Link to comment
Share on other sites

Themis_primera

Πρωτα απο ολα πρεπει να βγαλεις αδεια προσθηκης. Ενας Π.Μηχανικος (στατικος) θα σου πει με αυτοψια και βάση της παλιας αδειας κατασκευης του υπαρχοντος σπιτιου αν μπορει να αντεξει το σπιτι σου ενα επιπλεον φορτιο (έστω και ξυλινης κατασκευης).

Επισης να γνωριζεις οτι για να υπαρχει χωρος αρκετος (υψος) μεσα στην στεγη, θα πρεπει να γινει η σοφιτα ψηλη.

Αυτα προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλε Themis_primera εαν πολεοδομικα επιτρεπεται τοτε κατα 99% γινεται.. Με τον εναν ή τον αλλο τροπο.. Το θεμα σου απαιτει αυτοψια για να αξιολογηθει και να δωθουν πιθανες λυσεις.. Οι λυσεις αυτες θα ποικιλουν σε ποιοτητα και κοστος.. Συνεπως η καλυτερη δυνατη κινηση ειναι να το δει καποιος μηχανικος (κατα προτιμηση πολιτικος - στατικος) ωστε να μπορεσει να σου δωσει πιθανες λυσεις..

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια ευχαριστω πολυ θα το δω αυτο το θεμα και μετα θα μιλησουμε και παλι για το σχεδιο και για το τι παρεμβασεις θα κανουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.