Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας πολυχώρου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα και από εμένα.

Νέος στην παρέα και στο επάγγελμα.

Θα ήθελα την βοήθεια κάποιον πιο έμπειρον συναδέλφων σχετικά με ένα θέμα που μου έχει τύχει.

Μια πελάτισσα μου ενδοιαφέρεται να δημιουργήσει έναν πολυχώρο (υπάρχει καταστατικό μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα) σε παλιό εργοστάσιο (κοντά στην Πειραιώς). Το κτίριο έχει κατασκευαστεί το 1920 περίπου και δεν υπάρχει οικοδομική άδεια. Εγώ θα προχωρήσω στην έκδοση της και θα κάνω και αλλαγή χρήσης του χώρου.

Το θέμα είναι πως δεν βρίσκω ποιος είναι ο αρμόδιος φορέας ώστε να μου χορηγήσει άδεια λειτουργίας. Όλοι μου λένε (δήμος, νομαρχία, Υπ. Πολιτισμού) ότι μόνο για θέατρο και για κινηματογράφο μπορεί να χορηγηθεί. Η μόνη άδεια που μπορεί να χορηγηθεί είναι για ένα αναψυκτήριο που θα υπάρχει.

Εγώ, με την άδεια που θα πάρω από την Πολεοδομία είμαι καλυμένος; Βέβαια η αναθεώρηση θα προβλέπει και μελέτη πυροπροστασίας καθώς και εξόδους κινδύνου κ.λ.π.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, περιμένω τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχήν, καλως ήρθες...

H λέξη "πολυχώρος" δεν δείχνει τις δραστηριότητες του χώρου, απλώς ότι δεν θα είναι μία... Νομίζω ότι δεν θα βγάλεις άκρη εύκολα, δεν γνωρίζω πολλά σχετικά... Η λύση που μου έρχεται στο μυαλό, είναι να κάνεις μια κάτοψη αναλυτική οριοθετώντας κάποιες δραστηριότητες. Αυτό νομίζω ότι θα ξεδιαλύνει τα πράγματα λίγο... Γιατί ακόμη και για άλλες μελέτες π.χ. Πυροσβεστική ή λοιπές Η/Μ παίζει ρόλο και ο αριθμός των ατόμων... Πολυχώρος με 100 άτομα ή με 600;

Οπότε, βάφτισε εσύ μερικούς χώρους, δηλαδή... Αναψυκτήριο σε ένα χώρο (εύκολο αυτό), χώρος έκθεσης ζωγραφικής ένας άλλος, (ανεξάρτητα αν είναι κλειστός ή όχι)... πρόσβαση στο Internet μια άλλη γωνιά κλπ.... ή και πιο γενικά, χώρος εκδηλώσεων ας πούμε...

 

Ετσι, τουλάχιστον να καθορίσεις κάποιες παραμέτρους και να διευκολύνεις και τους ελέγχοντες και τον εαυτό σου...

 

 

***** Σε παρακαλώ μη βασιστείς στα λεγόμενά μου... ας περιμένεις και κάποιο που πιθανώς έχει κάνει τέτοιο χώρο ή έχει άλλη άποψη... Απλώς είπα κάποιες σκέψεις μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.