Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Οικόπεδο τεμνόμενο από όριο οικισμού προ '23


geostampo

Recommended Posts

Έχω ένα οικόπεδο 960τμ στον Άγιο Στέφανο το οποίο τέμνεται περίπου στη μέση από το όριο του οικισμού πριν το 1923.Μπορεί κάποιος να μου πει τι ισχύει όσον αφορά στην αρτιότητά του και οικοδομησιμότητά του, γιατί ενώ οι δύο διπλανοί μου έχουν χτίσει με άδεια για 400τμ, στην πρώτη επαφή μου με την πολεοδομία Καπανδριτίου μου είπαν ότι το οικόπεδο δεν δικαιούται αδείας οικοδομής, διότι ο δρόμος στον οποίο βλέπει, είναι εκτός του οικισμού πριν το 1923.Να προσθέσω ότι το οικόπεδό μου είναι ένα από τα πέντε στα οποία κατατμήθηκε αγροτεμάχιο 5,5 στρεμάτων το 1979.

Link to comment
Share on other sites

ο οικισμος του Αγίου Στεφάνου ειναι σίγουρα οικισμός προ του 23 η κάτω των 2000 κατοίκων?πως ξέρετε ότι το όριο του οικισμού κόβει το οικόπεδο στην μέση?

Link to comment
Share on other sites

ο οικισμος του Αγίου Στεφάνου ειναι σίγουρα οικισμός προ του 23 η κάτω των 2000 κατοίκων?πως ξέρετε ότι το όριο του οικισμού κόβει το οικόπεδο στην μέση?

 

'Εχω τοπογραφικό διάγραμμα που πήρα από την τεχνική υπηρεσία του δήμου, όπου φαίνεται γραμμή που περνάει από το οικόπεδο και γράφει όριο οικισμού προ του 1923. Το όριο αφήνει 40% περίπου εντός οικισμού και περίπου 60% εκτός.Για τον οικισμό και το όριο, μου τα επιβεβαίωσαν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του οικοπέδου, ο ιδιοκτήτης του διπλανού οικοπέδου που όπως προανέφερα έχει ήδη χτίσει με άδεια 400τμ και η μηχανικός του που έβγαλε την άδεια το 2001.

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

Ο Αγιος Στέφανος Αττικής είναι οικισμός προ '23. Για να είναι ένα οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο πρέπει εκτός του εμβαδού να έχει και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο.

Είθισται, ο κοινόχρηστος δρόμος να χαρακτηρίζεται αυτός εντός των ορίων.

Να παρακαλάτε μόνο ώστε η πολεοδόμηση του οικισμού η οποία θα επανέλθει κάποια στιγμή στο μέλλον να σας εντάσσει μέσα στα όρια ώστε να μπορέσετε να οικοδομήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Ο Αγιος Στέφανος Αττικής είναι οικισμός προ '23. Για να είναι ένα οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο πρέπει εκτός του εμβαδού να έχει και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο.

Είθισται, ο κοινόχρηστος δρόμος να χαρακτηρίζεται αυτός εντός των ορίων.

Να παρακαλάτε μόνο ώστε η πολεοδόμηση του οικισμού η οποία θα επανέλθει κάποια στιγμή στο μέλλον να σας εντάσσει μέσα στα όρια ώστε να μπορέσετε να οικοδομήσετε.

 

Διαθέτω αντίγραφο εγγράφου από ΥΠΕΧΩΔΕ-ΓΕΝ.ΔΝΣΗ ΠΟΛΜΙΑΣ-ΔΝΣΗ Ο.Κ.Κ. προς ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΗ ΑΥΤΚΗΣΗ ΑΝ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΔΝΣΗ ΠΟΛΜΙΑΣ της 22-7-99 που μετά από σχετικό ερώτημα απαντάει ότι: "οικόπεδα εντός οικισμών προ του 1923 και προϋφιστάμενα της 2-7-68 θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα έστω και αν δεν έχουν πρόσωπο επί υφισταμένου κοινοχρήστου χώρου".

Δεν γνωρίζω όμως αν κάτι έχει αλλάξει ή δημιουργεί πρόβλημα ότι το οικόπεδο προέρχεται από κατάτμηση αγροτεμαχίου το 1979.

Link to comment
Share on other sites

τι αρτιότητα εχει ο οκισμος του αγ στεφανου?2000 τμ συμφωνα με το ΠΔ?οταν το καταμησατε το 1979 υπηρχαν τα ορια στο χάρτη που λέτε?

και η μηχανικός του που έβγαλε την άδεια το 2001.
η μηχανικός αυτη που είναι γνώστης των τοπικών συνθηκών τι λέει?

Δεν χανετε τίποτα να την ρωτήσετε μηπως κάτι ξερει παραπάνω

ΕΠΙΣΗΣ ποια η ακριβής ημερομηνία κατατμησης?

Γιατί ομως να θέλει πρόσωπο σε δρόμο?

Σύμφωνα με την παρ 2 του αρθρ 4 του ΠΔ 2/13.3.1981

"2.κατα παρεκλιση των διαταξεων της προηγουμενης παραγραφου θεωρουνται αρτια και οικοδομησιμα τα οικοπεδα τα οποια εχουν α) κατα την ημερα δημοσιευσιν του παροντος Δ/τος :Ελαχιστο εμβαδον 300τμ ."

δεν μιλάει για δρόμο.οπότε που είναι το πρόβλημα?είπες στην πολεοδομία ότι το οικόπεδο ειναι προ του 1981?

Link to comment
Share on other sites

Την ρώτησα και επιμένει ότι δικαιούται άδειας σύμφωνα με το ΠΔ 138Δ/13-3081 από2-3-81.Αυτή μου έδωσε και το έγγραφο του ΥΠΕΧΩΔΕ που προανέφερα.Επίσης βρήκα και την άδεια από την πολεοδομία που έχτισε στο διπλανό οικόπεδο.Αλλά τι να το κάνεις αν ο υπάλληλος στην πολεοδομία λέει άλλα και υποστηρίζει ότι "και λάθη γίνονται και άδειες ανακαλούνται"? Πού να στηριχθώ?

...και να μην πέσω βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσεις εγγραφη αιτιολογημένη αιτηση.Θυμάμαι παληα που μια υπάλληλος σε πολεοδομία δεν εδινε αδεια σε οικοπεδο που είχα υπογράψει εγω την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του.Υποβάλαμε μια τεκμηριωμένη αιτηση και το ζητημα λύθηκε.

Επίσης θυμάμαι αλλη περίπτωση που η πολεοδομία δεν εδινε αδεια .Η ιδιοκτήτρια (μια δυναμική κυρια )εβαλε αμέσως δικηγόρο και απειλούσε με μηνύσεις.Οι αντιστάσεις της πολεοδομίας καμφθηκαν σε κλάσματα δευτερολεπτου.

 

Ενα σχεδιο αιτησης ειναι το εξης

ΑΙΤΗΣΗ

Είμαι ιδιοκτητης οικοπεδου που κατατμήθηκε το 1979 ,και τμημα του με Ε=380τμ

βρίσκεται εντος των ορίων οικισμου.Το οικόπεδο μου σύμφωνα με την παρ 2 του αρθρ 4 του ΠΔ 2/13.3.1981

"2.κατα παρεκλιση των διαταξεων της προηγουμενης παραγραφου θεωρουνται αρτια και οικοδομησιμα τα οικοπεδα τα οποια εχουν α) κατα την ημερα δημοσιευσιν του παροντος Δ/τος :Ελαχιστο εμβαδον 300τμ." ειναι αρτιο και οικοδομήσιμο κατα παρεκλιση κλπ κλπ

Να υποβάλεις καλυτερα αιτηση για βεβαίωση αρτιότητας και οικοδομησιμότητας συνοδευόμενη απο τοπογραφικο διαγραμμα.

Ερώτηση :σε μηχανικό της περιοχής σου πήγες?οι υπάληλοι πολλες φορές βαριούντε τους ιδιοκτήτες και λένε κατι να τους ξεφορτωθούν.

Γνώμη μου να πας στην μηχανικό που εβγαλε την αδεια στον γείτονα

Link to comment
Share on other sites

τι αρτιότητα εχει ο οκισμος του αγ στεφανου?2000 τμ συμφωνα με το ΠΔ?οταν το καταμησατε το 1979 υπηρχαν τα ορια στο χάρτη που λέτε? η μηχανικός αυτη που είναι γνώστης των τοπικών συνθηκών τι λέει?

Δεν χανετε τίποτα να την ρωτήσετε μηπως κάτι ξερει παραπάνω

ΕΠΙΣΗΣ ποια η ακριβής ημερομηνία κατατμησης?

Γιατί ομως να θέλει πρόσωπο σε δρόμο?

Σύμφωνα με την παρ 2 του αρθρ 4 του ΠΔ 2/13.3.1981

 

δεν μιλάει για δρόμο.οπότε που είναι το πρόβλημα?είπες στην πολεοδομία ότι το οικόπεδο ειναι προ του 1981?

 

Η ημερομηνία κατάτμησης είναι οπωσδήποτε πριν τις 4-12-78 αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς.

Όπως έγραψα και παραπάνω, διαθέτω αντίγραφο εγγράφου από ΥΠΕΧΩΔΕ-ΓΕΝ.ΔΝΣΗ ΠΟΛΜΙΑΣ-ΔΝΣΗ Ο.Κ.Κ. προς ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΗ ΑΥΤΚΗΣΗ ΑΝ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΔΝΣΗ ΠΟΛΜΙΑΣ της 22-7-99 που μετά από σχετικό ερώτημα απαντάει ότι: "οικόπεδα εντός οικισμών προ του 1923 και προϋφιστάμενα της 2-7-68 θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα έστω και αν δεν έχουν πρόσωπο επί υφισταμένου κοινοχρήστου χώρου".Με προβληματίζει αυτό το 2-6-68 και αν έχει αλλάξει οτιδήποτε στο ΠΔ ΦΕΚ 138Δ/13-3-81.

Πού μπορώ να βρω το ΠΔ να το διαβάσω ολοκληρο, μπορείς να μου το στείλεις?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το κατεβάσεις απο το ιντερνετ-δεν θυμάμαι ακριβως αλλα εχω κατεβάσει παληα-στειλε ενα e-mail σε προσωπικο μηνυμα να σου στειλω φωτοαντιγραφο των σελίδων που σε ενδιαφέρουν.

Σε κάθε περίπτωση αυτο λεει ότι ειναι αρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα με Ε=2000τμ και πρόσωπο σε κοινόχρηστο χωρο.

Αλλά κατα παρεκλιση ειναι άρτια και οικοδομήσιμα 1)αυτά που προυπάρχουν του 1981 με Ε=300 2)αυτα που προυπάρχουν της 19.7.79 με Ε=150 3)αυτα που προυπάρχουν

της 2.7.1968 με όσο εμβαδον και αν έχουν.

Για όλες αυτές τις παρεκλίσεις ΔΕΝ ζηταει κοινόχρηστο χωρο.

Αρα μαλον δεν εχεις πρόβλημα.

Ομως επαναλαμβάνω ότι με το να πηγαίνεις μόνος στην πολεοδομία είναι λίγο δυσκολα-λόγω νοοτροπίας των δημ υπαλληλων στην Ελλάδα-ειδικά οι πολεοδομίες ειναι ενα ......

(δεν λέω τί γιατί θα πάρω ποινή λογω εξύβρισης)

το ΠΔ μπορεις να το βρεις στη σελιδα http://www.domiki.gr/kpn/text_2g/0.htm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.