Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

ΝΑ σε ρωτησω..

το περασα το προγραμμα αλλα μου λεει οτι δεν εντοπισε αρχικο αρχειο ρυθμισεων ΑΑΡ, τι να κανω??

 

και κατι αλλο

τους νομους δε μου τους ανοιγει..

 

θελω βοηθειααα...

 

 

------------------------------------------------------------------------------

εκανα κατι λαθος στην εγκατασταση?

δε ξερω

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Απαγορεύονται οι διαδοχικές δημοσιεύσεις

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πήγαινε στις Ρυθμίσεις και εκεί πάτα το κουμπάκι Αποθήκευση . Σώσε το αρχείο αυτό στο φάκελο που σε βολεύει , ώστε να μπορέσεις να το ξαναβρεις αν σου χρειαστεί . Το αρχείο αυτό περιλαμβάνει κάποιες βασικές ρυθμίσεις του προγράμματος και φορτώνεται κάθε φορά που ξεκινάει το πρόγραμμα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητέ Iliekater να προσθέσω κι εγώ τα συγχαρητήριά μου και τις ευχαριστίες μου για την σπουδαία προσπάθεια, παρ' όλο που ακόμα δεν κατάφερα να τη δω...

 

Δυστυχώς, προσπαθώντας να τρέξω το πρόγραμμα για πρώτη φορά μετά την εγκατάσταση, αντιμετωπίζω κι εγώ το μήνυμα:

 

Run-time error '13'

Type mismatch

 

Δεν ξέρω τις πταίει, αλλά αν έχει κανείς καμία ιδέα...

 

Δράττομαι επίσης της ευκαρίας να χαιρετήσω όλους τους συναδέλφους του φόρουμ και να τους ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που έλαβα από εδώ πριν καν εγγραφώ!

 

Ελύθη το πρόβλημα πλήρως: άλλαξα ορισμένα πράγματα στα regional settings και συγκεκριμένα το format από English (US) που ήταν σε Greek, κάνοντας και τις κατάλληλες αλλαγές για τις υποδιαστολές κλπ

 

Λειτουργούν όλα μια χαρά και ήρθε η ώρα να κάτσω να χαζέψω λιγάκι αυτό το ωραίο πρόγραμμα.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Με παραξενεύει όχι μόνο ότι άλλαξε κάποιο "format" , το οποίο δεν το έχω ξανακούσει , αλλά και το ότι το άλλαξε στα ελληνικά . Εκτός και αν πρόκειται για λάθος , αποτελεί μία ενδιαφέρουσα ανακάλυψη .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ δεν το περίμενα...

Το σίγουρο είναι ότι στις τοπικές ρυθμίσεις (regional and language options) του πίνακα ελέγχου των Windows, επέλεξα, στην πρώτη σελίδα (tab) format: Greek (το πρώτο drop-down menu) και τοποθεσία Greece επίσης. Και οι δύο παραπάνω μεταβλητές είχαν άλλες τιμές πριν την αλλαγή, τόσο η γλώσσα, όσο και η τοποθεσία.

Στη συνέχεια έκανα τις απαραίτητες τροποποιήσεις στο ελληνικό format ώστε η υποδιαστολή να είναι τελεία κλπ.

Το αποτέλεσμα είναι η Πυξίδα να λειτουργεί άψογα!

Δεν μπορώ να πω αν η αλλαγή στο format ή στην τοποθεσία έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα, γιατί δεν τα δοκίμασα ξεχωριστά.

Σίγουρα όμως δεν πείραξα καμία άλλη ρύθμιση!

 

Θα ήθελα να προσθέσω σ' αυτό το σημείο ότι η Πυξίδα είναι πολύ προσεγμένο πρόγραμμα, πολλά συγχαρητήρια. Ως ηλεκτρολόγος δεν νομίζω να την πολυχρησιμοποιήσω, αλλά μ' άρεσε πολύ όσο τη χάζεψα. Πολλά συγχαρητήρια.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε μόνο μην σου προκαλεί προβλήματα σε άλλα προγράμματα (ελληνικά) τα οποία περιμένουν από το χρήστη να εισάγει δεκαδικά με κόμα . Πιστεύω , δηλαδή , πως έκανες το ίδιο πράγμα , αλλά με περισσότερα βήματα . Οι επιλογές (στα Πρότυπα , όχι στη Θέση , το δεύτερο δεν έχει να κάνει με υπολογισμούς) π.χ. Ελληνικά , Ζιμπάμπουε κτλ απλά αποτελούν ρυθμίσεις με έτοιμες προεπιλογές .

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου φαίνεται, αλλά το γεγονός είναι ότι, πριν, με επιλογή στα Πρότυπα "English US", η Πυξίδα δεν άνοιγε καν.

Επίσης δεν έχω άλλα ελληνικά προγράμματα για να δω αν έχουν επηρεαστεί...

 

Δεν βοηθάω και πολύ με τις φαινομενολογικές περιγραφές το ξέρω, αλλά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.