Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση θεμελίων


 

Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι !!!! μηπώς μπορείται να με βοηθήσετε στο θέμα της ενίσχυσης θεμελίων, έχω τεράστιο πρόβλημα στο σπίτι μου , είναι παλια η κατασκευή και θέλω να ενισχύσω τα πέδιλα, το σπίτι είναι 2 όροφο 8μ*12μ και μιας και είμαι ακόμα φοιτητής δεν έχω τη σχέτικη εμπειρία , αμα αρχίσω να σκάβω ένα ένα τα πέδιλα και να τα ενισχύω λέτε να υπάρξει πρόβλημα κατάρευσης ; πως μπορώ να αντιστηρίξω το κτήριο; (το έδαφος είναι αργιλώδες), τι διαστάσεις πεδίλων πρεπει να έχει μια μέση 2όροφη κατασκευή; συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις , θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν με βοηθούσατε. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, καμία απόλύτως καθίζηση , το προβλήμα είναι ότι δεν υπάρχουν θεμέλια! το σπίτι στηρίζεται περιμετρικά στα δοκαρια τα οποία για καλή μας τύχη είναι αρκετά μεγάλα 40εκ*50εκ μες το έδαφος βυθίζονται σε βάθος 1.5μ η κολώνες οι οποίες απο κάτω δεν είναι δεμένες, θέλω απλά μια μέση λύση ξέρω πολύ καλά οτι δυσκολά διορθόνωνται τέτοια λάθη αλλα η ελπίδα πεθαίνει τελευταια ! το σπίτι κατασκευάστικε απο τον πατέρα μου πρίν 12 χρόνια περίπου.

Link to comment
Share on other sites

[align=justify:31835128c6]καταρχιν η ενισχιση θεμελιωσης ειναι αρκετα ιδιοτροπη και κοστιζει. συνηθως υπαρχει αναγκη για αυξηση της επιφανειας της βασης των πεδιλων η πεδιλοδοκων. Προφανως θα χρειαζεται εκσκαφη μεχρι τη σταθμη της θεμελιωσης (αν χρειαστει και απο κατω πρεπει να γινει στηριξη με μεταλλικες διατομες I που ενσωματωνονται μετα στο θεμελιο ) και κατασκευη μανδυα( ενος δακτυλιου περιμετρικα του θεμελιου με κλειστους συνδετηρες ). πρεπει να γινει εκτραχυνση και καθαρισμος του παλαιου σκυροδεματος, να τοποθετηθουν διατμητικοι συνδεσμοι ομοιομορφα στις διεπιαφανειες και μετα νεα σκυροδετηση..[/align:31835128c6]

Link to comment
Share on other sites

Mια κατασκευαστικη λύση που έχω δεί για να ενισχύσεις την δοκό (και να την κάνεις πεδιλοδοκό) είναι αυτή

Αυτες οι επεμβάσεις θέλουν προσοχή και κατασκευάζονται κατα τμήματα.

post-1307-131887198617_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω μάλλον απο κάθε υποστήλωμα ένα ένα στη βάση του οποίου θα κάνω άκαμπτο πέδιλο μεγάλων διαστάσεων και το υποστήλωμα θα το ενίσχύσω με επιπλέων διαμήκη οπλισμό όπως και οπλισμό διάτμησης και μετά θα πάω σιγά σιγά στο επόμενο δημιουργώντας κάτω μεμονομένα πέδιλα . Υστερα τις δοκόύς στις οποίες στηρίζεται το κτήριο μπορώ να τις κάνω πεδιλοδοκούς.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει στατική επίλυση του κτιρίου για να δεις αν έχεις πρόβλημα σε σεισμό (δυναμικά φορτία) με την υπάρχουσα θεμελίωση και τι ενίσχυση απαιτείται;

Προφανώς, σε στατικά φορτία δεν υπάρχει πρόβλημα, καθότι δεν έχεις καθιζήσεις.

 

Σημαντικό είναι, τι χαρακτηριστικά εδάφους θα λάβεις.

Ζήτησε εδαφοτεχνική μελέτη ή ψάξε μήπως βρεις στοιχεία από παρακείμενη οικοδομή που κτίζεται τώρα ή κτίστηκε πρόσφατα, μετά το 2005 και έχει τέτοια μελέτη.

Υπόψη ότι η φόρτιση του εδάφους επί 12 χρόνια με το φορτίο της οικοδομής σου έχει βελτιώσει τα χαρακτηριστικά του.

 

Μετά απ' όλα αυτά και αφού έχεις μελέτη στα χέρια σου συζητάς το "πώς" των ενισχύσεων. Μπορεί όμως και να μη χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

ευχαρισώ Χάρη ! τώρα η στατική επίλυση θα γίνει θεωρώντας το κτήριο σαν 2όροφο πλαίσιο και κάτω στα δοκάρια που στηρείζεται έχουμε στήριξη και όχι πάκτωση έχεις να μου συστήσεις κανένα καλό προγραμματάκι επίλυσης εγώ έχω το beam2D και είναι για δισδιάστατα πλαίσια προφανώς για στατική ανάλυση κτηρίου θα χρειαστώ 3D και για το έδαφος μπορώ να θεωρήσω οτι έχει τα χειρότερα χαρακτηριστικά για να πάρω την βέλτιστη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.