Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογή διανομής Υπ. Γεωργίας με τριγ. ΓΥΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος μηχανικός, και θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η πρακτική στις εφαρμογές διανομών του Υπ. Γεωργίας που είναι σε Hatt. Δηλ.

α) Χρησιμοποιούμε τα τριγωνομετρικά, τα ορόσημα και τις στάσεις τις διανομής, αν τα βρούμε (ιδανικές συνθήκες!!!)

β) Αν δεν βρούμε τίποτα από αυτά χρησιμοποιούμε τριγωνομετρικά της ΓΥΣ, αφού μετασχηματίσουμε τις συντεταγμένες τους σε Hatt. Σε αυτή την περίπτωση τι αποκλίσεις έχουμε;;;Τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσουμε;;;

Πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσουμε τριγωνομετρικά της διανομής;;;

γ) Αποτυπώνουμε μεγαλύτερο τμήμα και προσπαθούμε να το "ταιριάσουμε'' με την διανομή;

 

Το θέμα αυτό ξέρω ότι έχει αναλυθεί, απλώς θα ήθελα να ενημερωθώ για τα μειονεκτήματα των τριών παραπάνω μεθόδων, (κυρίως των δύο τελευταίων...)

 

Ευχαριστώ για το βήμα...και συγχωρέστε την απειρία μου...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε δε σε κάλυψαν τα αρκετά posts πάνω στο θέμα αυτό? έψαξες όντως? τα βιβλία που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς τα έχεις διαβάσει?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε DOOM πιο πολύ ρωτάω για το αν μπορώ να χρησιμοποιήσω διαφορετικά τριγωνομετρικά από αυτά της διανομής, μιας και αυτά δεν τα βρίσκω. Και τι προβλήματα έχει αυτή η επιλογή...

Τα έχω διαβάσει τα post σε αυτό το θέμα, αλλά κανένα δεν αναφέρει αυτό το πράγμα σαν επιλογή, και θα ήθελα να το ρωτήσω.

Πιστεύω πως κάποιοι συνάδελφοι πιο έμπειροι από εμένα (όπως εσύ...) μπορούν να με βοηθήσουν.

 

Σε ευχαριστώ πάντως για την επικοινωνία!!!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Engtopo

και όμως είναι γραμμένα τα πάντα

οι διανομές του Υποyργείου Γεωργίας είναι με την παλιά συνόρθωση (παλαιό Hatt) και πιθανόν σε μικρά κέντρα φύλλου χάρτη

σήμερα η ΓΥΣ δίνει συντεταγμένες στο σύστημα προβολής Hatt με την νέα συνόρθωση (νέο Hatt)

θα πρέπει να αναζητήσεις τριγωνομετρικά,πολυγωνομετρικά σημεία η ορόσημα της διανομής και προφανώς να κάνεις αποτύπωση ευρύτερης περιοχής για να μπορέσεις να συσχετίσεις την αποτύπωσή σου με το διάγραμμα της διανομής με βάση επιπεδομετρικές λεπτομέρειες και χαρακτηριστικά σημεία

ΔΕΝ θα κάνεις μετατροπή απο νέο Hatt σε κέντρο φύλλου παλαιού

τα σφάλματα είναι μεγάλα και είναι κατα κανόνα προβλήματα κλίμακας, άρα όσο πιό μακριά είναι η περιοχή απο το Θριάσιο πεδίο που είχε μετρηθεί η μία και μοναδική βάση (με σύρματα invar) τόσο τα προβλήματα μεγαλώνουν , στην Θράκη φθάνουν τα 13 μ

αυτά σε γενικές γραμμές και

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΟΧΑΡΗ σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση!!!

Ίσως εγώ να μην καταλάβαινα τα περι παλαιου και νέου Ηαtt.

Σε ευχαριστώ πιο πολύ για το αιτιολογικό...

Να είσαι καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.