Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για δώμα (δόμηση, όγκος)


Recommended Posts

επειδη απο την πολυ σχεδιαση εχω μπλοκαρει , μηπως μπορει να μου πει καποιος αν το δωμα μετραει στον συντελεστη ογκου και δομησης? νομιζω οτι δεν μετραει οταν ειναι πανω απο το Hmax

Link to comment
Share on other sites

Start of spam

 

Συναδέλφισσα θα σου ήταν εύκολο next time να γράψεις ένα πλήρες όνομα στο θέμα που δημιούργησες ?

:oops:

Αυτό θα μας βοηθάει όλους να βρίσκουμε έτσι εύκολα αυτό που θα ψάχνουμε μέσω της αναζήτησης.

 

Επ' ευκαιρίας αυτού να πώ σε όλους ότι όταν δημιουργούμε δλδ ρωτάμε νέο θέμα να γράφουμε τον τίτλο και από κάτω που λέει περιγραφή γράφουμε κανα δυο λέξεις για το τι είναι το θέμα.

 

End of Spam

Link to comment
Share on other sites

>Αρθρο 16 
   Κατασκευές πάνω από το κτίριο 
   1. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό, όπως ορίζεται στην παρ.6 του άρθρου 9, επιτρέπονται: 
   α) Καπνοδόχοι, αγωγοί αερισμού, καπνοσυλλέκτες, εγκαταστάσεις ηλιακών συστημάτων, πύργοι ψύξης και δοχεία διαστολής, θέρμανσης ή κλιματισμού και αντλίες θερμότητας που κατασκευάζονται κατά το άρθρο 26. 
   β) Απολήξεις κλιμακοστασίων και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 2,40 μ., από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου μετά την εξάντληση του συντελεστή δόμησης του οικοπέδου. 
   Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάστασης. 
   γ) Στέγες ύψους μέχρι 2,0 μ. εφ’όσον δεν ορίζεται διαφορετικά από τους όρους δόμησης της περιοχής. 
   δ) Στηθαία, κιγκλιδώματα ασφαλείας, ασκεπείς πισίνες, διακοσμητικά χωροδικτυώματα (μέγιστου ύψους 3,00 μ.), μόνιμες γλάστρες φυτών και γενικά εγκαταστάσεις για τη δημιουργία κήπων με τον εξοπλισμό τους, που κατασκευάζονται σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26. 
   ε) Κατασκευές για τη στήριξη των φυτών (πέργκολες). 
   στ) Αλεξικέραυνα, κεντρικές κεραίες τηλεοράσεων και ραδιοφώνων που μπορεί να εξέχουν και πέρα από το ιδεατό στερεό της παρ.6 του άρθρου 9. 
   Ολες οι κατασκευές αυτές πρέπει να αποτελούν ένα ενιαίο αισθητικό σύνολο και μπορεί να συνδέονται με διάτρητα στοιχεία. 
   2. Πάνω από το ύψος του κτιρίου και κάτω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής μπορούν να γίνουν, μέσα στο κατά το άρθρο 9 παρ.6 ιδεατό στερεό, εκτός από τις κατασκευές και τις εγκαταστάσεις που αναφέρονται στην παρ.1 και οι εξής κατασκευές, οι οποίες διατάσσονται έτσι, ώστε μαζί με τα οικοδομικά στοιχεία του κτιρίου να μη θίγουν αισθητικά το κτίριο και το περιβάλλον : 
   α. Η αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων που προβλέπεται στο άρθρο 7 παρ.1Βγ. 
   β. Επιγραφές ή διαφημίσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 20 του ν. 1491/1984. 
   γ. Μηχανοστάσια ανελκυστήρων και διαχωριστικά στοιχεία σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26. 
   Η απόληξη του φρέατος του ανελκυστήρα επιτρέπεται να έχει το ύψος που απαιτείται από το σχετικό κανονισμό, έτσι ώστε να είναι δυνατή η εξυπηρέτηση του δώματος από τον ανελκυστήρα. Επίσης εάν κατασκευάζεται αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων, η απόληξη του κλιμακοστασίου και το μηχανοστάσιο επιτρέπεται να έχουν το ίδιο με αυτήν ύψος, εφόσον κατασκευάζονται σε επαφή με αυτήν. 
   3. Ειδικές απαγορευτικές διατάξεις κατισχύουν του παρόντος άρθρου.

 

Το ζουμί: η απόληξη κλιμακοστασίου και το φρεάτιο ανελκυστήρα (με τις ελάχιστες απαιτούμενες διαστάσεις) δε μετράνε. Αν θέλεις αποθήκες, πλυσταριά (πού το θυμήθηκα) ή Η/Χ και τα μετράς και πρέπει να τα βάλεις μέσα στο επιτρεπόμενο ύψος.

 

ΥΓ. Τις διορθώσεις τις κάνω εγώ...νο πρόμπλεμ.

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα δεν εχω εξοικειωθει ακομα , με το πως λειτουργει το site. ss-sk το διαβασα αυτο στη δομικη απλα μιλαει για πανω απο το επιτρεπομενο υψος της περιοχης και εγω δεν το εξαντλω. . . το εχω αντιληφθει λαθος ε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία. Το ''επιτρεπόμενο'' ύψος αναφέρεται για τις περιπτώσεις εξάντλησης του ύψους. Αν εσύ δε θες να το εξαντλήσεις αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι το δώμα είναι δώμα και άρα ισχύουν όλα τα παραπάνω περί δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.