Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση ενσήμων


alekos75

Recommended Posts

Ειμαι ελαιοχρωματιστης & πλακας. Μου αποριψανε την μειωση 30% γιατι η συνολικη επιφανεια της κατοικιας ειναι 164.35 τ.μ. επομενως ειναι μεγαλυτερη των 150 τ.μ. και ρωταω τα ενσημα που θα τα κολλησω και ο αδερφος μου οικοδομος είναι. Εκανα ενσταση και αυτή μου την αποριψανε . Τους ειπα να μου αφαιρεσουν τα ενσημα απο βαψιμο & πλακακια αλλά δεν το επιτρεπει ο νομος. Ξέρει κανεις κατι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω παρόμοια περίπτωση και αντιμετωπίστηκε με τον ίδιο τρόπο.

Τά ένσημα πάνε υπερ αγνώστων, το θεωρώ άδικο όμως γιατί αυτος που δούλεψε θα πρέπει να πάρει το δωρόσημο του, ας είναι και ιδιοκτήτης της οικοδομής.

Μονο με δικαστική οδό αν θα γίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο έτυχα.

Έλεγξε μόνο αν το ένσημο υπέρ αγνώστων είναι μικρότερο του δικού σου χωρίς το δωρόσημο. Αν δεν είναι μικρότερο, τότε βάλε τα ένσημα στον εαυτό σου για να γλιτώσεις κάποια χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δέχονται ουτε να κολλήσεις ένσημα στον ευατό σου, τουλάχιστον στο ΙΚΑ που ειχα εγω συναλλαγές.

Μην σας κανει εντύπωση, απαγορεύεται ο ιδιοκτήτης οικοδομής να κολλήσει ένσημα στο ευατό του και ας έχει δουλέψει στην οικοδομή του, πανε υπερ αγνώστων.

Σύμφωνα με το ΙΚΑ πάντα.

Υπάρχει και η περίπτωση βεβαια να καταθέσεις ΑΠΔ και να μην το πάρουν χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, τώρα μίλησα με ΙΚΑ και μου είπαν μέχρι 1ου βαθμού συγγένειας δεν μπορεί.

Απλά με ρώτησαν αν τα 156μ² είναι συνολικά ή μόνο η κατοικία χωρίς το κλιμακοστάσιο. Δεν μου απάντησε βέβαια αν στην περίπτωση που είναι μαζί με το κλιμακοστάσιο θα το δεχτούν, αλλά μου είπε να κάνει αίτηση και βλέπουμε.

Αλλά του alekos75 την απορρίψανε.

Τελικά πραγματικά είναι ένα τέρας αυτό το ΙΚΑ. Συνέταιρος με το έτσι θέλω.....

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΚΑ σε καπια φασι μου λενε να πουλισο τα ενσημα διλαδι γινε παρανομος

Παντος και καπιος αλος εμαθα που το πιγε δικαστικα πεντε χρονια και τελικα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.