Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο Χωροταξικό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας συνάδελφοι μηχανικοί.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω (ως ποιό αρμόδιοι) αν ξέρετε τι ακριβώς γίνεται με το νέο Χωτοταξικό Σχεδιασμό για την βιομηχανία και κατα πόσο αλλάζουν οι χρήσεις γής στις περιοχές που έχουν σχεδιαστεί στους χάρτες που έχει δώσει το υπουργείο χωροταξίας

 

http://www.minenv.gr/4/42/g4200.html

 

Νομίζω οτι υπάρχει μια σύγχηση στις περιφέρειες και θά ήθελα να δώ αν ξέρει κάποιος ακριβώς τι γίνεται.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Χρήσεις Γης δεν δίνονται από Χωροταξικό Σχεδιασμό.Δυναμικότητα, φέρουσα ικανότητα κ ανάγκες ΟΤΑ εξετάζονται.Τα Ρυθμιστικά κ τα ΓΠΣ έχουν ήδη εγκριθεί εξάλλου.......

 

Μην ανησυχείς λοιπόν.Το κάθε Υπουργείο όπου σκαλώσει θα βρει τον τρόπο να τα μαγειρέψει,αφού πλέον το κάθε Υπουργείο μελετά ξεχωριστά για τις δικές του ανάγκες τί θα κάνει........κ το ΥΠΕΧΩΔΕ απλώς σφραγίζει........Τέλος στα προβλήματα λοιπόν,μετατρέψαμε τη χωροταξική μελέτη σε μία άχρηστη χαρτούρα.........

 

Το λέω,γιατί αύριο κατατίθεται το draft για το Χωροταξικό του Υπουργείου Δικαιοσύνης.Πώς το ξέρω?Ε........το ξέρω.........

 

edit:Για να καταλάβετε το μεγαλούργημα της αστοχίας αυτού του Υπουργείου που τρέφεται από τις τσέπες μας κ αυτοαποκαλείται ''Χωροταξίας'',ακόμα ΔΕΝ έχει εκτιμηθεί η φέρουσα ικανότητα κάθε Νομού για να καλύψει ΟΛΕΣ τις ανάγκες των Υπουργείων.Που σημαίνει ότι η κάθε ΑΕ ΝΠΙΔ του κάθε Υπουργείου εκτιμά ΜΟΝΟ τις αναγκες του ΔΙΚΟΥ ΤΗΣ Υπουργείου ανά ΟΤΑ,αγνοώντας των υπολοίπων.Κ το (πρώην) ΥΠΕΧΩΔΕ έχει υποχρέωση να συγκρίνει καθολικά τις ανάγκες στο σύνολο των Υπουργείων.Που σημαίνει με τη σειρά του,ότι ΟΤΑΝ ολοκληρωθούν τα επιμέρους Χωροταξικά ΟΛΩΝ των Υπουργείων,ΜΠΟΡΕΙ η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εδαφική έκταση που χρειαζόμαστε σύμφωνα με το ΣΥΝΟΛΟ των μελετών για να έιναι σύννομες οι εφαρμογές των επιμέρους Χωροταξικών να φτάνει μέχρι την Κίνα.

 

Το Χωροταξικό για τις κατοικίες πού είναι αλήθεια?Τί?Μα τί λέω ο βλαξ?Εϊναι δυνατόν τόσο άχρηστοι άνθρωποι να καταφέρουν να παραμετροποιήσουν τέτοιο θέμα?Πολύυυυυυυυ δύσκολο για το μισθό που παίρνουν.Κ καλά κάνουν,κ εγώ με τέτοιους μισθούς σιγά μην καθόμουν να σπάσω το κεφάλι μου.......

 

Έτσι,μπας κ ματώσει καμία μύτη,που είμαι 100% σίγουρος ότι τζάμπα τα γράφω.................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.