Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

  • 2 years later...

Έχω πάρει πίνακα πράξης εφαρμογής από Δήμο όπου δεν έχει κυρωθεί η ΠΕ, είναι στη β' ανάρτηση (άρα είναι προσωρινός, γι' αυτό και είναι μία απλή εκτύπωση, χώρις σφραγίδες-υπογραφές, σωστά?)

 

Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

 

1)Τα στοιχεία που γράφει (συγκεκριμένα δίνει για το εξεταζόμενο οικόπεδο εισφορά σε χρήμα "Χ" και εισφορά σε γη μετατρεπόμενη σε χρήμα "Υ") μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για να ενημερώσω τον πελάτη ότι δεν οφείλει εισφορά σε γή, ή πρέπει απλά να του πώ να περιμένει την κύρωση της ΠΕ για να μάθει αν θα οφείλει εισφορά σε γη?

 

2)Το εμβαδόν της τελικής ιδιοκτησίας (που είναι ίσο με το εμβαδόν της αρχικής και πολύ κοντά σε αυτό που προκύπτει από τα υλοποιημένα όρια),

μπορώ ή πρέπει να το χρησιμοποιήσω ακριβώς σε τοπογραφικό που θα συνταχθεί προ κύρωσης πράξης εφαρμογής (ώστε να συμφωνεί πιθανά με την τελική ιδιοκτησία) ή πρέπει να αποτυπώσω ότι μετρήσω ακριβώς (θα διαφέρει απ΄οτι υπολογίζω λίγο με το εμβαδόν του πίνακα). Τις συντ/νες κορυφών ΟΤ (δεν βρήκα κορυφών οικοπέδων) που μου τις έδωσαν πάλι σε πρόχειρο prin-out να τις χρησιμοποιήσω για να βάλω τις ΟΓ-ΡΓ ή είναι προσωρινές και ως εκ τούτου μη εφαρμόσιμες?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

1) Του αναφέρεις ό,τι γράφεις (σύμφωνα με την υπο μελέτη ΠΕ η εισφορά σε γη μετατρέπεται σε εισφορά σε χρήμα αλλά δεν έχει ακόμα κυρωθεί).

2) Αποτυπώνεις την ιδιοκτησία, εφαρμόζεις τη ρυμοτομία (γιατί τα όρια των ΟΤ δεν αλλάζουν) και αν θέλεις (εγώ αυτό κάνω) γράφεις μια μικρή έκθεση ιδεών που αναλύεις τα της ΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.