Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτρεπόμενη κλίση ασφαλτοστρωμένης οδού


Recommended Posts

Γεια σε όλους. Έχω ένα ερώτημα για το οποίο δεν παίρνω απάντηση από τη πολεοδομία και επίσης δε μπορώ να το βρω στο ΓΟΚ. Έχω ένα οικόπεδο εκτός οικισμού, στο οποίο μέσα θέλω να δημιουργήσω ασφαλτοστρωμένη οδό ιδιωτικής χρήσης. Ρωτάω λοιπόν την επιτρεπόμενη κλίση της οδού και ο ένας μου λέει 20%, ο άλλος 15%.... Ξέρει κάποιος να μου πει? Σας ευχαριστώ πολύ.:)

Link to comment
Share on other sites

...ασφαλτοστρωμένη οδό ιδιωτικής χρήσης...

 

Οδος ιδιωτικής χρήσης δεν υφίσταται!

 

Μέγιστη κλίση ράμπας αυτοκινήτων (όταν εξυπηρετεί προσπέλαση σε πάρκιν με λιγότερες από 4 θέσεις) είναι το 25%.

 

Αν θέλεις να κατασκευάσεις τον διάδρομο κίνησης αυτοκινήτων με προδιαγραφές οδού πρέπει να ενημερωθείς από διατάγματα προδιαγραφών αυτοκινητοδρόμων.

Εκεί τα πάντα είναι συνάρτηση της ταχύτητας σχεδιασμού.

Η μέγιστη κλίση καθορίζεται συναρτήση της κατηγορίας της οδού και του μήκους του κεκλιμένου τμήματος.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δημιουργήσω δρόμο μήκους 120 μέτρων που να οδηγεί από το όριο του οικοπέδου (το οποίο είναι σε επαφή με τον δημοτικό δρόμο) στο σπίτι το οποίο βρίσκεται στη άλλλη μεριά του οικοπέδου. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Θέμα "επιτρεπόμενης" κλίσης δεν υφίσταται (απ' όσο ξέρω)

Εφικτή κλιση είναι αυτή που μπορεί να μαχηθεί ένα βαρυφορτωμένο όχημα απ' αυτά που θα χρησιμοποιήσουν το δρόμο σου.

 

Μια παράμετρος που επίσης καθορίζει την μέγιστη κλίση του δρόμου είναι το υλικό κατασκευής του καταστρώματος. Αν είναι άσφαλτος το όριο είναι 15% για μεσογειακά κλίματα.

 

Ενα σημερινό 2Χ4 αυτοκίνητο μπορεί να ξεκινήσει φορτωμένο (από στάση) σε κλίση 20% σε μπετόδρομο ή καλντερίμι με αδρή πέτρα.

 

Για μικρά τμήματα στη μέση της διαδρομής (10-20μ) επιτρέπεται και 25%.

 

Αυτά στις Κυκλάδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ποιά είναι η μέγιστη κλιση ράμπας για πρόσβαση σε υπόγειο χώρο κατοικίας που δεν είναι αποκλειστικά γκαράζ;Ισχύει το 25% όπως για υπόγειο χώρο στάθμευσης;Τι γίνεται με την κλίση πανω στην υποχρεωτική πρασιά?

Link to comment
Share on other sites

Εάν η ράμπα είναι ΜΟΝΟ για πεζούς, η μέγιστη επιτρεπόμενη κλίση είναι 12.5 %. Όταν η κλίση είναι μεγαλύτερη απο 6 %, πρέπει να παρεμβάλλονται οριζόντια τμήματα μήκους 1.50 m.

Κατ΄εξαίρεση, σε χώρους στάθμευσης αυτοκινήτων, επιτρέπεται οι ράμπες πεζών να ακολουθούν την οποιαδήποτε μορφή και κλίση που έχουν οι αντίστοιχες ράμπες αυτοκινήτων.

Το 25 % ισχύει για χώρους έως 4 αυτοκίνητα. Για πάνω από 4 αυτοκίνητα η μέγιστη κλίση είναι 20 %.

Η κλίση (20 % ή 25 %) αρχίζει απο την Ρ.Γ. ( προσοχή εάν η οδός είναι χαρακτηρισμένη ώς πεζόδρομος).

Link to comment
Share on other sites

Η ράμπα είναι για να κατεβαίνει το αυτοκίνητο. Το υπογειο εχει χωρο για σταθμευση του αυτοκινήτου αλλά και άλλες χρήσεις (αποθήκη, λεβητοστάσιο,κτλ)Άρα η κλίση της ράμπας για το αυτοκίνητο πόση πρέπει να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.