Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικός Μηχανικός από Μηχανικός Περιβάλλοντος


Recommended Posts

γνωρίζει κάποιος να με πληροφορίσει

άν κάποιος τελειώσει μηχανικός περιβάλλοντος πχ Δ.ΠανΞάνθης μπορεί να πάρει και το δίπλωμα του Πολ. Μηχ/κού στο ιδιο πανεπιστήμο

παρακολοθώντας ίσως απο κάποιο έτος αφού δώσει εξετάσεις κατάταξης

ή δίνει εξετάσεις μετά απο παρακολούθηση σε ένα αριθμό μαθημάτων απο διάφορα εξάμηνα κατοχυρώνοντας κάποια άλλα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις κατακτήριες εξετάσεις και αν επιτύχεις εισάγεσαι είτε στο 3ο είτε στο 5ο εξάμηνο της σχολής (οι συγγενείς ειδικότητες μηχανικών συνήθως είναι στο 5ο αλλά ρώτα την γραμματεία του τμήματος καλύτερα)

Απο εκεί και πέρα μπαίνεις όμως χρωστόντας όλα τα μαθήματα και τουλάχιστον στοTUC που είμαι εγώ εξετάζει το τμήμα τη αναλυτική σου βαθμολογία (ίσως κα ιτον οδηγό σπουδών ) και αποφασίζει αν έχεις περάσει ή όχι τα αντίστοιχα μαθηματα

(Πράγμα πολύ σημαντικό αφού όπως καταλαβαίνει αν αθροίσεις τα μαθήματα : Όλα τα Μαθηματικά - Φυσική - Θερμοδυναμική - Μηχανικές -όλα τα υδραυλικά (Ρευστομηχανική -υδραυλικές- υδρολογία - τυχόν λύματα ) γεωδαισία γεωλογία ,σκυρόδεμα κλπ μιλάμε για πολύ μεγάλο αριθμό κοινών μαθημάτων

 

Νομίζω οτι υάρχουν ήδη Μηχανιοί περιβάλλοντος που το έχουν κάνει

 

Τσέκαρε το http://www.civil.duth.gr/index.php?option=com_content&task=section&id=1&Itemid=77

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ναι γνωρίζω συναδέλφους μου που το έχουν κάνει στο Δημοκρίτειο. Αν και προσώπικά το θεωρώ μεγάλη καθηστέριση στην επαγγελματική καριέα, με την έννοια, όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 μέρες κοσκινίζει.

 

Δεν το λέω για εσένα προσωπικά φίλε απλά μια διαπίστωση κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.