Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμφέρει η τακτοποίηση β' υπογείου;


Recommended Posts

  • Σε κατά τα άλλα νόμιμο κτίριο, στο οποίο δεν έχει εξαντληθεί η δόμηση, υπάρχει ένα αυθαίρετο, β' υπόγειο, με χρήση κατοικίας.
  • Ο Ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει το αυθαίρετο β' υπόγειο.
  • Αν γίνει η τακτοποίηση, επειδή υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, θα πρέπει να βγει άδεια εντός τριών ετών; Και να πληρωθεί τώρα μόνο το παράβολο των €500;
  • Αν είναι έτσι, συμφέρει να κάνει την τακτοποίηση ο Ιδιοκτήτης; Και το ρωτάω διότι τότε θα χάσει κομμάτι υπολοίπου δόμησης, το οποίο θα μπορούσε πιθανόν να αξιοποιήσει λ.χ. με προσθήκη ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο υπόγειο είναι μήπως υπόγειο του ισογείου καταστήματος?Αν όχι τότε δε δικαιούται να έχει β υπόγειο (εκτός από στάθμευσης αυτοκινήτων) οπότε δε μπορεί να βγάλει άδεια νομιμοποίησης, παρά μόνο τακτοποίηση.

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο υπόγειο είναι μήπως υπόγειο του ισογείου καταστήματος?

 

Όχι. Το πρώτο υπόγειο είναι ημιυπόγειο με χρήση οικίας, επί του οποίου "εδράζεται" το υπερυψωμένο ισόγειο (επίσης κατοικία).

Άρα "τη γλυτώνει" ο Ιδιοκτήτης; Κάνει τακτοποίηση αυθαιρέτου και δεν "χρεώνεται" με δόμηση;

Επίσης, δεδομένου ότι το β' υπόγειο έχει χρήση κατοικίας και όχι βοηθητικού χώρου, δεν μπαίνει ο μειωτικός συντελεστής 0,5, έτσι δεν είναι;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δεδομένου ότι το β' υπόγειο έχει χρήση κατοικίας και όχι βοηθητικού χώρου, δεν μπαίνει ο μειωτικός συντελεστής 0,5, έτσι δεν είναι;

 

Ο μειωτικος συντελεστης ο,5 μπαινει σε υπογεια και σοφιτες ανεξαρτητα απο τη χρηση τους, νομιζω το εχουν ξεκαθαρισει αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχάριστα τα νέα που μού κομίσατε...

  1. Ο Ιδιοκτήτης διατηρεί "αλώβητο" το υπόλοιπο δόμησης για μελλοντική προσθήκη καθ' ύψος.
  2. Πληρώνει και το μισό πρόστιμο!

(...πολύ δίκαιος ο νόμος... )

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω οτι δεν είσαι υποχρεωμένος να πάς για άδεια (3 ετιας), μπορείς και να τακτοποιήσεις με 4014. Επίσης αν πας για άδεια, μπορεί μετα η πολεοδομία να σου πριξει τα αρ#$%δια. 1 υπόγειο γιατι είναι κατοικία και όχι αποθήκες? για να κάνεις 2 υπόγειο πρεπει το πρώτο να είναι αποθήκες και όχι κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω οτι δεν είσαι υποχρεωμένος να πάς για άδεια (3 ετιας), μπορείς και να τακτοποιήσεις με 4014.

 

Ευχαριστώ s66... Άρα "κουμπώνει" ότι πάω με 4014... τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια ανάλογη περίπτωση που είχα μου απάντησαν από το ΤΕΕ ότι σε μελλόντικη άδεια που θα βγάλω για το υπόλοιπο συντελεστη δόμησης , θα συνυπολογιστεί η επιφάνεια του αυθαιρέτου που τακτοποιηθηκε για 30 χρόνια με τον 4014. Το ίδιο είπαν και σε σεμινάριο που παρακολούθησα στο ΤΕΕ ( σεμινάριο της ΕΛΕΜ ) . Οπότε το υπόλοιπο δεν μένει αλώβητο απλά δεν εισαι υποχρεωμένος να βγάλεις άδεια το οποιο δεν ειναι και τοσο ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

παρόμοια περίπτωση :

 

υπάρχει υπόγειο 90 τμ. τα 40 είναι στην άδεια σαν υπόγειο. τα 50 δεν είναι στην άδεια.

 

τα 40 έχουν ξεμπαζωθεί.Τα 50 κανονικά υπόγειο

 

Το οικόπεδο ΕΧΕΙ υπόλοιπο ΣΔ.Τί κάνω?

 

νομιμοποιώ τα 40 με 4014? (υπόγειο - αλλαγή χρήσης)

νομιμοποιώ τα 50 με 4014? (αυθαιρεσία χωρίς αλλαγή χρήσης)

 

άδεια μου είπε η πολεοδομία ότι ΔΕ γίνεται να βγάλω..

 

αν τα πάω με τον 4014 θα είμαι νόμιμος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.