Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτηνοτροφική Μονάδα ένταξη στο ν.4178/13?


thanasis1

Recommended Posts

Καλημέρα.

  Υπάρχει πτηνοτροφείο στην πόλη των Ερυθρών Αττικής σε εκτός σχεδίου περιοχή. Κατασκευάστηκε με την υπ’αρ -/1982 άδεια για 1040,00 τ.μ

Ο ιδιοκτήτης του πτηνοτροφείου αφού κατασκεύασε τον θάλαμο των 1040,00τ.μ προέβη και στην ανέγερση μικρού γραφείου , βόθρου, δεξαμενής νερού και μικρής αποθήκης.

 Σήμερα ζητάει από εμένα ως μηχανικό βεβαίωση για να το παραχωρήσει στον υιο του.

Σε ερώτηση μου ότι το κτίριο είναι νόμιμο και σύμφωνο με την άδεια δόμησης -/1982 ενώ τα βοηθητικά κτίσματα που ανέφερα είναι αυθαίρετα , μου αντιπαραβάλλει την επισυναπτόμενη απόφαση του Γενικού Γραμματέα Περιφέρειας Αττικής που στην 2η σελίδα(άρθρο 10) αναφέρεται ότι τα προς εξαίρεση από την κατεδάφιση κτίσματα έχουν ανεγερθεί πρίν τις 20.3.2003 και χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις.

Επίσης στην ίδια σελίδα (άρθρο 1) αναφέρεται «δραστηριότητας ωοπαραγωγής & νομιμοποίηση αυθαιρέτων κτιριακών εγκαταστάσεων» κ.λ.π.

Αλλά στην 3η σελίδα(άρθρο 5) αναφέρετε «η παρούσα απόφαση δεν υποκαθιστά απαιτούμενες άλλες εγκρίσεις ή άδειες από τους αρμόδιους φορείς για την υλοποίηση του έργου».

Δύναμαι βάσει αυτής της απόφασης να χορηγήσω την βεβαίωση χωρίς να θεωρήσω  αυθαίρετα τα βοηθητικά αυτά κτίσματα που αναφέρω παραπάνω ή να εντάξω στο νόμο 4178/13 και να τα νομιμοποιήσω?

Για ευνόητους λόγους αφαιρέθηκαν τα προσωπικά στοιχεία.

Προσθέτω και την απόφαση της περιφέρειας Αττικής

Ευχαριστω

post-59922-0-70188500-1465452862_thumb.jpg

post-59922-0-73282300-1465452872_thumb.jpg

post-59922-0-92558500-1465452880_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

o 4178 κάνει μνεία των σχετικών διατάξεων (εξαίρεσης από την κατεδάφιση) ως εμπιπτουσών στις επαρκείς για να θεωρηθεί κάτι νομίμως υφιστάμενο;

Νομίζω η απάντηση είναι "ΟΧΙ" περήφανο. Και δεν είναι οι μόνες ειδικές διατάξεις εξαίρεσης που δεν λαμβάνει υπόψη.

Απ' την άλλη, είμαστε μηχανικοί. Μπορούμε να ερμηνεύσουμε και εφαρμόσουμε το Νόμο κατά την άποψή μας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.