Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλύτερο είδος τοιχοποιίας, ενεργειακά


mechpanos

Recommended Posts

Χαιρετώ τους συνάδελφους του forum και καλό μήνα.

 

Μέχρι τώρα στον σχεδιασμό του κτιρίου και δη του κελύφους δεν λαμβανόταν καθόλου υπόψη η γνώμη του μηχανολόγου/ενεργειακού μηχανικού.

Όλη η δουλειά γινόταν από τον πολιτικό ακολουθώντας την πεπατημένη τούβλο - dow (ή τύπου dow) μόνωση - τούβλο. Ακόμα χειρότερα κατά την άποψή μου, έγινε τα τελευταία χρόνια μόδα στους κατασκευαστές η γυψοσανίδα και το AAC (YTONG).

 

Με την έλευση και την εφαρμογή και στην Ελλάδα της κοινοτικής οδηγίας 2006/32 και των διατάξεων που απορέουν από αυτή, πιστεύω ότι αυτή η κατάσταση θα αλλάξει και θα καλείται ο μηχανολόγος μηχανικός να αναλάβει δραστικό ρόλο στην μελέτη του κελύφους του κτιρίου, από τα πρώτα στάδια δηλαδή του σχεδιασμού.

Ποια πιστεύετε ότι είναι, ενεργειακά, η καλύτερη επιλογή για το κέλυφος του κτιρίου;

(μιλάω για παραδοσιακές μορφές κατασκευών γραφείων / οικιών και όχι για βιομηχανικού τύπου κτίρια όπου εκεί αλλάζουν οι χρήσεις και ο τύπος της κατασκευής).

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι σχετικό... Οπως είχα γράψει και στο μήνυμα Ποιά είναι η καλύτερη θερμομόνωση για την στέγη:

 

Δεν ξέρω την απάντηση.

Αλλά ως καλύτερη θερμομόνωση μπορεί να εννοείται,

1. ο μικρότερος συντελεστής μετάδοσης θερμότητας,

2. ο μικρότερος λόγος [συντ. μετ. θερμ] / [κόστος αγοράς και τοποθέτησης]

3. το μικρότερο άθροισμα [κοστος αγοράς και τοποθέτησης]+[κόστος θέρμανσης για π.χ. 30 χρόνια]

 

Για τα συνήθη κτίρια, γραφεία και κατοικίες, η εφαρμογή του κανονισμού θερμομόνωσης, εκτιμώ ότι είναι επαρκής...

Το δύσκολο δεν είναι στο να προδιαγράψεις ένα θερμομονωτικό και σύμφωνα με τις σύγχρονες οδηγίες, κέλυφος κτιρίου. Το δύσκολο είναι στο να το κατασκευάσεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμός θεωρώ ότι είναι ανεπαρκής, διότι δεν λαμβάνει καθόλου υπόψη την θερμοχωρητικότητα και πρέπει να αναθεωρηθεί.

Τί κερδίζεις πχ αν βάλεις δικέλυφη τοιχοποιία από τα κλασσικά 12οπα τούβλα και πολυστερίνη στον πυρήνα, σε σχέση με 2κέλυφη με τούβλο εξωτερικά, μόνωση πολυστερίνης 5 πόντους στον πυρήνα και γυψοσανίδα εσωτερικά:

 

ΤΥΠΟΣ ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΑΣ: ΔΙΚΕΛΥΦΗ ΜΕ ΓΛΩΣΕΣ και ΧPS ΣΤΟΝ ΠΥΡΗΝΑ

U (W/m2K):0,479 ΥΣΤΕΡΗΣΗ (ΩΡΕΣ) 11 Κόστος 47,88

ΤΥΠΟΣ ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΑΣ: ΔΙΚΕΛΥΦΗ ΜΕ ΓΛΩΣΕΣ και ΧPS ΣΤΟΝ ΠΥΡΗΝΑ ΚΑΙ ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑ U (W/m2K):0,522 ΥΣΤΕΡΗΣΗ (ΩΡΕΣ) 1 Κόστος 47,88

 

(τα παραπάνω προέρχονται από κάποια τεχνικοοικονομική μελέτη του Καθ. ΑΠΘ - Ηλεκτρολόγου Μηχανολόγου Μηχ. κ. Θωμά Ξένου).

 

Βλέπουμε ότι ενώ το κόστος είναι ίδιο, η δικέλυφη με τούβλα παρουσιάζει ελαφρώς καλύτερη συμπεριφορά όσον αφορά τον συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας (U) αλλά δραματικά καλύτερη συμπεριφορά, όσον αφορά την υστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα λινκ της μελέτης που λες; Για να δω τις τυπικές τομές ...

Από ό,τι κατάλαβα, η μόνη διαφορά είναι ότι στην μία περίπτωση έχει γυψοσανίδα ενώ στην άλλη έχει τούβλο (γλώσσες).

Είναι πολλή μεγάλη η διαφορά στην υστέρηση, πάντως. Θα πρέπει να διαβάσουμε την μελέτη και την μέθοδο που έγιναν οι μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

mechpanos

 

εγω προσωπικα θα μονωνα με κέλυφος και αεριζόμενη πρόσοψη..

αν δεν μπορεις αεριζόμενη κτλ, προσωπικά και πάλι μιλώντας,θα έντυνα το σπίτι,πολυκατοικία κλπ εξωτερικά με 10 εκατοστά εξηλασμένη πολυστερίνη, για αποφυγή εξόδων θερμανσης-κλιματισμού γενικά..

 

όλα φυσικά είναι value/money και η κάθε επιλογή εμπεριέχει πολλαπλά κριτήρια...αν θελεις να ασχοληθείς καλύτερα και να μάθεις καλά το αντικείμενο,θα σου πρότεινα να πάρεις το :

"Μετάδοση θερμότητας-θερμομόνωση,Σ.Ι. Καρέκος,ΤΕΕ 2001"

 

εγώ αυτό έχω και με έχει βοηθήσει σε μερικά πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ολοκληρωμένη την μελέτη, αλλά ένα Excelάκι με υπολογισμούς που την συνόδευε, για διάφορα είδη τοιχοποιίας (κελύφους).

Για όποιον ενδιαφέρεται, θα το αναρτήσω κάπου και θα δώσω link για να το δείτε, και να μου πείτε την γνώμη σας!

Το Excelάκι του κ. Καθηγητή είναι αρκετά χρήσιμο, γιατί μπορείς να βάλεις τις ιδιότητες διαφόρων υλικών που μπορείς να έχεις στην διάθεσή σου, και να σου βγάλει αυτά τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το έχω ανεβάσει και αναμένει έγκριση.

Το link πρέπει να είναι αυτό...

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=658

 

Θα ήθελα εφόσον δείτε τα στοιχεία να πείτε την γνώμη σας.

Πρακτικά με μια καλή θερμομόνωση και την κατάλληλη θερμοχωρητικότητα, οι ανάγκες για ψύξη/θέρμανση ελαχιστοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Με το που το άνοιξα, μου βγάζει μήνυμα κυκλικής αναφοράς. Πατάω ΟΚ και προχωράει χωρίς άλλο πρόβλημα, αλλά κάποιο bug με κυκλική αναφορά που υπάρχει θα πρέπει να λυθεί.

 

Στα κελιά Κ9-Κ13, όπου γίνεται υπολογισμός του CR (θυμίστε μου τι σημαίνει CR), ο υπολογισμός δεν φαίνεται να είναι συνεπής για τα κελιά Κ11, Κ12 και Κ13

 

Συγκεκριμένα

K9= κενό

K10=0

Κ11=K10+J11/2

Κ12-K11+J11/2+J10/2

Κ13=J13

 

Ενώ στα κελιά Κ551 έως Κ554 υπάρχει συνέπεια. Είναι όμοια με το Κ11

 

Επίσης στα κελιά όπου πρέπει να γραφτεί η μάζα ή το c, δεν υπάρχει τιμή.

 

Τέλος στα κελιά Η84 και Η101, δεν υπάρχει ο τύπος (Ν..*0,35, με ειδικό φορμάτ για εμφάνιση σε ώρες), αλλά ένας αριθμός 1,4 και 1 . Αν γραφτεί ο ανάλογος τύπος τότε προκύπτουν τιμές 6 ώρες.

 

 

Πάντως χρήσιμο το φύλλο για τις συγκριτικές μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βρε παιδία πως θα κρατήσει 10cm down στο χρόνο και δεν θα ξεκολλήσει?

 

Σε σύστημα τύπου κέλυφος έχω καταλήξει αλλά δεν μου λέει κανένας οτι αντέχει στο χρόνο. Κινδυνεύει να ξεκολλήσει??

Αλληθεύει το γεγονός ότι σε θερμοκρασίες Γερμανίας αντέχει αλλά στις δικές μας εδώ στην Ελλάδα δεν έχει δοκιμαστεί στο χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.