Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχος Λέβητας Φυσικού Αερίου, τι να επιλέξω από τα παρακάτω?


antreas9

Recommended Posts

Αν αποφασίσεις να βάλεις συμπύκνωσης - η γνώμη μου ταυτίζεται με του aithilenio - να βάλεις οπωσδήποτε και αντιστάθμιση. Αλλιώς το πραγματικό όφελος θα είναι πολύ μικρό.

Ανδρέα τιμές και μάρκες δεν ξέρω αν επιτρέπετε να δίνουμε από το φόρουμ...

Εγώ βάζω τους Vaillant συμπυκνωμάτων με την δικιά τους αντιστάθμιση.

Εχω βάλει και άλλες μάρκες....αλλά αυτούς τους έχω μάθει καλά είναι απο τους πιο επώνυμους και κάνω την δουλειά μου.

Το κόστος των λεβήτων 100-150 ευρώ πάνω κάτω εκεί παίζουν τα επώνυμα.

Η αντιστάθμιση δεν είναι ότι προσφέρει μόνο εξοικονόμηση αλλά και καλύτερη ποιότητα θέρμανσης.

αν δεν επιτρεπεται, σόρρυ, δεν το ήξερα. αλλά δεν είπα ΠΟΙΟΙ εγκ/τες είναι, οποότε δεν είναι διαφήμιση ή δυσφημιση!

 

θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε καποιος εκ των 2τι σημαίνει να βαλω ΚΑΙ αντισταθμιση? Δηλαδή, ο λέβητας riello με συμπυκνωση, δεν εχει και αντισταθμιση?

Edited by antreas9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οκ, ρωτησα τον 1ο εγκαταστατη, κ μου εξηγησε.

κοστίζει εξτρα 150 ευρω βεβαια, και ο συγκεκριμένος υποστηρίζει, ότι με συμπυκνωσης κ αντισταθμιση, θα εχω μια οικονομία της ταξεως του 20% (κατι που μου φαινεται πολύ μεγάλο, κ δνε ξερω αν αληθεύει)!

Link to comment
Share on other sites

Εεε... για να σου λέμε και εμείς βάλε αντιστάθμιση και συμπυκνωμάτων ,,,τι άλλος θέλεις να ακούσεις. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εεε... για να σου λέμε και εμείς βάλε αντιστάθμιση και συμπυκνωμάτων ,,,τι άλλος θέλεις να ακούσεις. :smile:

το εχω ψιλοαποφασισει.

το μόνο που δεν εχει παρει κανεις θεση, ειναι αν ο ριέλλο, αξίζει μια τόσο μεγάλη επένδυση, καθώς και αν υπάρχει κατι που πρέπει να προσεξω στην ολη προσφορά του εγκαταστατη, που μπορεί να είναι ¨"κρυμμένο"¨!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

επειδή πάντα μου αρέσει να κάνω follow up, να ενημερώσω ότι, το ζεστό νερό, έχει τη λειτουργία ταχυθερμοσίφωνα (δηλαδή, δε συγκεντρώνει σε μπόιλερ το νερό, αλλά εχοντας ανοιχτό το λέβητα, τραβάς μόνιμα ζεστο νερό).

τώρα, χρεώσεις:

Σε 40 ημέρες, έχω χρησιμοποιήσει το λέβητα, για μπάνιο 3 ατόμων, συν πλυσιμο πιάτων.

και εχω ανοίξει θέρμανση, πε΄ριπου 45 ώρες στους 19 βαθμούς ως επι τω πλείστον.

Συνολική κατανάλωση, 28 κυβικά => 28 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

και θα ολοκληρώσω το follow up μου...

Από την αρχή του χειμώνα (ενός εύκολου χειμώνα βέβαια), μέχρι τώρα, με αναμμένο τον θερμοστάτη/καυστηρα μου, χοντρικά 600 ωρες, και 3 ατομα να κάνουν μπάνιο, και πλύσιμο πιάτων με ζεστό νερό, συνολικό κόστος του χειμώνα, λιγο κατω απο 200 ευρω.

Οπως καταλαβαινετε, μεγάλη ικανοποιηση (ουφ) :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εγω παντα ariston βαζω. μου φαινεται βγαινει κανα 1000-1100 μονο το λεβητακι. ψαχτηκες για ariston και τον απερριψες?

Οι Ariston κάνουν στα 1100 οι συμπύκνωσης μαζί με ΦΠΑ 23%; Στην ιστοσελίδα τους για 1500 έλεγε αλλά ήταν παλιός ο τιμοκατάλογος νομίζω.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.