Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχος Λέβητας Φυσικού Αερίου, τι να επιλέξω από τα παρακάτω?


antreas9

Recommended Posts

Οχι οι εγκαταστάτες δεν έχουν την δυνατότητα να μετρήσουν την σκληρότητα του νερού.

Ετυχε και είδα πως την μετράνε και δεν είναι και ιδιαίτερα δυσκολο αλλά νομίζω δεν είναι δουλειά των εγκαταστατών να την μετρούν.

 

Πέρα απο όλα αυτα το ερώτημα σου μου φάνηκε χρήσιμο να διαβάσω για τα φίλτρα πολυφωσφορικών αλάτων που δεν τα γνώριζα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nαι, σε όλες τις περιοχές. Εσύ;

 

"H μη τήρηση των ανωτέρω συνεπάγεται έκπτωση της εγγύησης" αναφέρει ο οδηγός!

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απ' την άλλη μάλλον τα φίλτρα πολυφωσφορικών αλάτων θα πρέπει να συγκρατούν και χρήσιμα άλατα μετάλλων για τον οργανισμό, οπότε όταν βάζουμε ζεστό νερό χρήσης στην κατσαρόλα από τον λέβητα θα είναι ανθυγιεινό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα του Forum. Γράφω στο ίδιο θέμα την ερώτηση μου για να μην χρειαστεί να ανοίξω καινούριο.

Έχω ένα διαμέρισμα στη Θεσσαλονίκη, 100 καθαρά τμ, στον 2ο όροφο, και αποφάσισα να αποκοπώ από την κεντρική πετρελαίου και να βάλω ατομικό λέβητα αερίου.

Έχω μπει στο πρόγραμμα εξοικονομώ και θα κάνω θερμομόνωση γύρω γύρω από το διαμέρισμα και στην ταράτσα. Στην ταράτσα θα μπει και υγρομόνωση.

Θα βάλω κουφώματα  PVC κατόπιν συνομιλίας με το μηχανικό, διότι έχουν μου είπε καλύτερη θερμομόνωση σε σχέση με του αλουμινίου.

Και έμεινε το αέριο!

 

Έχω καταλήξει σε 5 μοντέλα (1 Ariston, 3 Chaffoteaux, 1 Viessmann) τα οποία είναι τα εξής.

1. Ariston GENUS PREMIUM EVO EXT

2. Chaffoteaux TALIA GREENEVO SYSTEM

3. Chaffoteaux TALIA EXT

4. Chaffoteaux TALIA GREEN EXT

5. Viessmann Vitodens 100 26Kw

 

Να αναφέρω ότι κατέληξα σε Ariston και Chaffoteaux λόγω του ότι με ενδιαφέρει πιο πολύ το after sales service. Και το service που φαίνεται ότι έχουν από την σελίδα τους και από την συζήτηση με τον υποψήφιο πωλητή μου ανέφερε για την εύκολη ύπαρξη ανταλλακτικών "ακόμα και στα περίπτερα μου ανέφερα χαριτολογώντας", και επίσης πρόκειται για θυγατρικές εταιρείες. Στο Viessmann κατέληξα επειδή είναι γερμανικός και ο ένας ο υδραυλικός- εγκαταστάτης μου είπε ότι είναι πολύ γερά μηχανήματα και όσα έχει βάλει δεν του έχουν δημιουργήσει πρόβλημα. Επίσης μου είπε ότι έχει καλή αντιπροσωπεία και στη Θεσσαλονίκη, και μπορούμε να βρούμε ανταλλακτικά αν χρειαστεί.

 

Τώρα το πρόβλημα μου είναι το εξής. Εγώ θέλω να κάνω οικονομία στη θέρμανση όσο περισσότερο γίνεται αλλά δεν καταλαβαίνω μερικά πράγματα.

 

1. Ο Viessmann Vitodens 100 έχει αναλογία 1 προς 4, ενώ πχ ο ;Ariston έχει 1 προς 10. Αυτό τι σημαίνει? Οικονομία στην κατανάλωση αερίου, στην κατανάλωση ρεύματος ή και στα δύο?

 

2. Ο τρόπος χρήσης του αερίου στο σπίτι θα είναι μόνιμα στους 18 και όταν βρισκόμαστε σπίτι μετά τη δουλειά, να το ανάβουμε στους 20. πχ (Μετά τις 15:00 θα είμαστε σπίτι). Για έναν τέτοιο τρόπο λειτουργίας, αξίζει να πάρω λέβητα συμπύκνωσης με αντιστάθμιση?

 

3. Διάβασα ότι η ενδοδαπέδια είναι πιο οικονομική λύση ως προς την κατανάλωση διότι με 45 βαθμούς C για παράδειγμα αρκούν για να ζεσταθεί το νερό, και κατ επέκταση το δάπεδο. Αν εγώ ήθελα να πετύχω να ζεσταίνονται τα σώματα με 45 βαθμούς C, θα μπορούσα να το πετύχω? Πχ, να έβαζα πιο μεγάλα σώματα σε θερμίδες? Θα άξιζε κάτι τέτοιο?

 

4. Είδα ότι κάποιοι λέβητες αερίου έχουν και ενσωματωμένο boiler 4 λίτρα. Πιστεύεται ότι αξίζει να πάρω λέβητα με ένα τέτοιο ενσωματωμένο boiler ¨η όχι?

 

5. Τελευταία μου ερώτηση, είναι η τοποθέτηση του λέβητα. Να τον βάλω έξω ή μέσα? Ο ένας μου είπε μέσα καλύτερα διότι δεν θα έχει απώλειες ο λέβητας και θα βγει το μπουρί(καπνογόνος) κανονικά και τέλος. Ο άλλος μου είπε κοίτα, αν τον βάλεις μέσα, θα πρέπει να αφήσεις και μια τρύπα σαν εξαερισμό με περσίδα όπως έχουν οι απορροφητήρες, και μου λέει, έτσι όμως πάλι θα έχεις κάποια απώλεια. Και η ερώτηση μου είναι, τι προτείνετε? Ο πρώτος που μου πρότεινε μέσα δεν μου είπε τίποτα για περσίδα. Η απώλεια που θα έχω από την περσίδα θα είναι της ίδιας τάξης με την απώλεια που θα έχει ο λέβητας αν τοποθετηθεί έξω?

 

Αυτές ήταν οι ερωτήσεις μου, νομίζω αρκετές. 

Θα εκτιμούσα τις γνώσεις σας και την εμπειρία σας.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα σε όλους τους συνεδέλφους.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος τυχαίνει να γνωρίζει τον λέβητα μάρκας ATMOS. Πρόκειται να εγκαταστήσω ατομική θέρμανση με φυσικό αέριο...

Μου είπε ο τεχνικός ότι είναι αγγλικοί και κορυφαίοι (μου παρέθεσε με τεχνικούς όρους τα πλεονεκτήματα του συστήματος σε σχέση με των υπολοίπων 'ηπειρωτικών' μοντέλων, π.χ. γερμανικών Buderus, ιταλικών ariston κ.λπ., χωρίς εγώ να καταλαβαίνω παρά μόνο κάποια βασικά πράγματα καθότι δεν ανήκω στην ειδικότητα του μηχανολόγου μηχ.).

 

Η προσφορά του είναι στα 3200 ευρώ δίχως ΦΠΑ, ενώ μου είπε ότι ο ATMOS InterCombi HE32 που θα τοποθετήσει έχει τιμή περ. 1900 ευρώ.

Μου φαίνεται υπερβολική τόσο η τιμή του λέβητα από μόνος του (1900ευρώ), όσο και η προσφορά ως σύνολο (3200ευρώ). Πιστεύω ότι είναι ακριβότερη από τα μέσα επίπεδα της αγοράς. Λ.χ. άλλη προσφορά που έλαβα η οποία περιλαμβάνει τον BOSCH CONDENS 3000 (ο οποίος συμπεριλαμβάνεται στα ακριβά μοντέλα της αγοράς απ' ότι κατάλαβα), ανέρχεται περ. στα 2750 χωρίς ΦΠΑ.

Αναρωτιέμαι, είναι τόσο καλός ο συγκεκριμένος λέβητας που να δικαιολογεί τη διαφορά αυτή!

 

 

Ευχαριστώ, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κοιτάξω στην αγορά λέβητα φυσικού αερίου, ώστε να μην κάνει το νερό απότομες εναλλαγές κρύου - ζέστης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημέρα σας ,

 

Είχα επίτοιχο λέβητα αερίου Fontecal αλλά….. ποτέ δε δούλεψε χωρίς προβλήματα.

Μετά από σπατάλη αρκετών ευρώ και αφού είδαν το λέβητα τουλάχιστον 6 τεχνικοί Κορινθίας και Αθηνών ( το αναφέρω διότι ο λέβητας έχει εγκατασταθεί στο Νομό Κορινθίας)

Και εφόσον η αντιπροσωπεία έχει κλείσει στην Ελλάδα από το 2008 περίπου, αποφάσισα να τον πετάξω και να αγοράσω κάποιο νέο.

Στο σημείο αυτό ξεκινούν τα προβλήματα και οι απορίες μου.

Ο καθένας με την άποψη του την οποία και παραθέτω.

Τεχνίτης/ Επισκευαστής Λεβήτων Αερίου : Βάλε λέβητα συμβατικής καύσης για να μην έχεις προβλήματα. Οι λέβητες συμπύκνωσης βγάζουν εύκολα βλάβες, πόσο μάλιστα σε εσένα όπου είσαι στην επαρχία και το νερό σου σίγουρα έχει άλατα τα οποία μάλλον σου χάλασαν τον παλιό ( πλεον ) λέβητα Fontecal.

 

Μηχανολόγος – Μηχανικός : Φυσικά και θα πρέπει να βάλεις επίτοιχο λέβητα συμπύκνωσης. Έχει πολύ καλύτερο λόγο καύσης – απόδοσης και κατά συνέπεια είναι οικονομικότερος διότι εκμεταλλεύεται ( με υγροποίηση των θερμών καυσαερίων εξόδου ) μετατρέποντας τα καυσαέρια εξόδου σε θερμότητα. Επιπλέον μου ανέφερε ότι οι λέβητες συμβατικής καύσης είναι υπο κατάργηση και βάση Ευρωπαϊκής οδηγίας πλέον θα υπάρχουν μόνο οι λέβητες συμπύκνωσης. Για την ακρίβεια έκανε μια παρομοίωση με τις νέες οθόνες τύπου TFT και τις παλιές του καθοδικού σωλήνα – γυαλιού. Επιπλέον μου τόνισε πως θα πρέπει οπωσδήποτε να εγκαταστήσω α) σύστημα αντιστάθμισης καθώς  και  β)σύστημα εσωτερικού ελέγχου θερμοστάτη.

 

 

Και ερωτώ λοιπόν, τι πρέπει να αγοράσω και γιατί;

Ο καθένας λέει αυτό που τον βολεύει ή αυτό που ισχύει;

Ποιος λέβητας είναι καλύτερος, αποδοτικότερος, οικονομικότερος κ.τ.λ

Ποιος λέβητας έχει βγάλει τις λιγότερες ή μικρότερες βλάβες στην Ελληνική αγορά και λειτουργεί απροβλημάτιστα ;

Ποιος έχει καλό Service ;

‘Έχει κάποια εταιρεία εξουσιοδοτημένους επισκευαστές εκτός Αθηνών; Στην Κόρινθο που με ενδιαφέρει.

Μήπως θα πρέπει να επιστρέψω στην κλασική λύση καυστήρα πετρελαίου ;

Ποιος / ποιοι θα μπορούσαν τεκμηριωμένα να με οδηγήσουν σε μία λύση ;

Με όσα καταστήματα μίλησα , απλά ο κάθε ένας πωλητής προσπάθησε να εμ ωθήσει στη λύση που τον βόλευε χωρίς να απαντήσει με επιχειρήματα στα ερωτήματα μου .

Για να σας βοηθήσω να αναφέρω ότι το σπίτι έχει κτιστεί το 2005, διαθέτει κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια  και είναι 120τμ.

Να επισημάνω ότι το νερό της περιοχής είναι κακής ποιότητας (κανείς στο χωριό δε το πίνει ) και πιθανόν να έχει άλατα χωρίς όμως να υπάρχει κάποια ανάλυση χημείου.

Σκέφτηκα να ζητούσα πληροφορίες από το Δήμο αλλά είμαι βέβαιος πως δε θα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα αν συνυπολογίσει κανείς ότι το καλοκαίρι όπου υπάρχει μεγάλη ζήτηση κάνουν πρόσμιξη διάφορων πηγών , ακόμη και πηγαδιών .

Τα περί νερού τα αναφέρω διότι αρκετοί τεχνίτες ανέφεραν ότι το ‘’κακό’’ νερό και ιδιαίτερα το νερό με έντονη σκληρότητα-άλατα είναι υπαίτιο προβλημάτων και βλαβών σε λέβητες αερίου.

 

Σε επόμενο post μου και αφού έχω ξεκαθαρίσει το τοπίο σχετικά με τον τύπο του λέβητα που θα πρέπει να αγοράσω,  θα ήθελα να κουβεντιάσουμε περί 2 με 3 μάρκες όπου έχω κατά νου .

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο που σπαταλήσατε τόσο να διαβάσετε αυτά που γράφω όσο και να μου απαντήσετε .

 

Jm@k

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.