Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχος Λέβητας Φυσικού Αερίου, τι να επιλέξω από τα παρακάτω?


antreas9

Recommended Posts

οι δύο κλάδοι να βρίσκονται κάποιες φορές αντιμέτωποι..

 

αντιμέτωποι γιατί??? ο υδραυλικός δεν μπορεί να κάνει μελέτη.... ο μηχανικός από μόνος του (συνήθως) δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση...  Ο κόσμος δυστυχώς δεν γνωρίζει ποιο πρέπει να κάνει τι... και εκεί αρχίζει το πρόβλημα...

 

Πάντως, κανένας μας δεν θα σήκωνε πολυκατοικία με "μηχανικό" τον καλουπατζή...  πάντα πάει σε πολιτικό μηχανικό.... Έ είναι καιρός και οι δύο κλάδοι να αναδείξουμε την σπουδαιότητα της δουλειάς μας, σεβόμενοι ο ένας τον άλλο... Άλλωστε δεν μιλάμε για αλλαγή μιας βρύσης... μιλάμε για επικίνδυνα πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως και να έχει την μελέτη για το ΦΑ την κάνει μόνο μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος μηχανικός.... όχι υδραυλικός, όχι τεχνικός, όχι δεν ξέρω εγώ τι....

 

Τώρα, αν επιλέξεις εταιρία... σίγουρα έχει μηχανικό στο δυναμικό της... Επομένως, μπορείς να ζητήσεις να έρθει ο μηχανικός που θα καταθέσει την αίτηση και όχι πολιτής...Κριτήριο επιλογής, για εμένα, εταιρίας είναι να υπάρχει στον χώρο... και όχι να είναι "είδα φως και μπήκα", και σαφώς οι εγγυήσεις που δίνει για την εγκατάσταση και τα υλικά....

 

Αν πάλι επιλέξεις μηχανικό και υδραυλικό...(όχι εταιρία δηλαδή) καλό είναι να είναι της "γειτονιάς" σου (για να έρθει ότ-αν υπάρξει πρόβλημα, και όχι τα γνωστά δεν μπορώ να έρθω έως εκεί κτλ)... μπορείς να του ζητήσεις φωτογραφίες από έργα που έχει κάνει, και βεβαίως και πάλι... εγγυήσεις...

 

 

Και στους δύο ζητάς αναλυτική περιγραφή συστήματος με κόστος ανά τεμάχιο και εργασία.... Επίσης και εκτίμηση κατανάλωσης....

 

Ευχαριστώ astrah

 

Όταν μιλάω για εταιρία, δεν μιλάω για τίποτα πολύ μεγάλο. Οι περισσότερες εταιρίες που έχω δει στην περιοχή μου που προσφέρουν τέτοιες υπηρεσίες, φαίνονται σχετικά μικρές. Συνήθως προσφέρουν υπηρεσίες εγκαταστάσεων φυσικού αερίου και θέρμανσης, ή/και άλλες ηλεκτρομηχανολογικές ή υδραυλικές εφαρμογές και εμπορία συσκευών.  Είναι συνήθως ΕΠΕ ή ΟΕ/ΕΕ και φαντάζομαι ότι όλοι μαζί οι απασχολούμενοι σε μια τέτοια εταιρία μπορεί να είναι π.χ. 5 άτομα ή και λιγότερα. Είναι δύσκολο να ξέρεις πόσο καιρό υπάρχουν στο χώρο. Και μπορεί πάλι τα άτομα ως μεμονωμένα να έχουν αρκετή εμπειρία στο γενικότερο χώρο αλλά η εταιρία να έχει συσταθεί τα τελευταία χρόνια που έχει πάρει τα πάνω του το φυσικό αέριο.

 

Δείγματα έργων μπορεί φαντάζομαι να ζητήσεις κανείς, αλλά ένας ιδιώτης είναι εκ των πραγμάτων άσχετος με το θέμα και δεν μπορεί να κρίνει οπτικά, όπως θα έκρινε αν επρόκειτο για την κατασκευή μιας επένδυσης κουζίνας ή η κατασκευή μιας ντουλάπας.

 

Εγώ σε μια προσφορά που έχω πάρει από μια τέτοια εταιρία, είχε έρθει ένας «τεχνικός σύμβουλος» και έκανε τις μετρήσεις για να δώσει προσφορά. Δεν γνωρίζω αν είναι μηχανικός. Φαντάζομαι όμως ότι στη σύνταξη της μελέτης που θα υποβληθεί θα εμπλακεί υποχρεωτικά μηχανικός.

 

Για τις εγγυήσεις γράφουν:

 

·        Για τον καυστήρα, 2ετής από τον κατασκευαστή με προϋπόθεση την ετήσια συντήρηση του καυστήρα. Η εγγύηση καλύπτει τα εξαρτήματα αλλά όχι τα εργατικά της αλλαγής τους

·        Για τη σωληνογραμμή, 10ετής εγγύηση από την εταιρία

·        Για τα υπόλοιπα εξαρτήματα: η εγγυήσεις μόνο που δίνουν οι κατασκευαστές τους

·        Η ετήσια συντήρηση, αν την αναλάβει η εταιρία, κάνει €65+ΦΠΑ

 

Πως σου φαίνονται?

 

Περιμένω να μου στείλει την προσφορά του και ένας δεύτερος εγκαταστάτης, θα πάρω και μια τρίτη για να σχηματίσω καλύτερη εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν έχουμε έναν λέβητα συμπύκνωσης με αντιστάθμιση πρέπει ο θερμοστάτης εσωτερικού χώρου να είναι ψηφιακός; Είναι καλό ο θεμροστάτης να είναι ίδιας μάρκας με τον λέβητα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα

 

Έχω την εξής προσφορά για εγκατάσταση φυσικού αερίου σε διαμέρισμα:

 

Σύνολο πάει €2900+ ΦΠΑ. Οι τιμές αναλυτικά είναι:

 

 

Λέβητας Saunier Duval Thema Fast F30 (30KW): €1250 + ΦΠΑ

(διαθέτει ένα σύστημα microtank για άμεση παροχή ζεστού νερού με σταθερή ροή χωρίς κενά κρύου νερού)

 

Αισθητήρας για το σύστημα αντιστάθμισης Α2002400: €70 + ΦΠΑ

 

Θερμοστάτης Siemens REV13: €70 + ΦΠΑ

 

Τρίοδη ηλεκτροβαλβίδα για επιλογή λήψης ζεστού νερού από τον λέβητα ή τον ηλιακό Jes 3W3/4: €80 + ΦΠΑ

 

3 διακόπτες αερίου: €30 + ΦΠΑ

 

Εγκατάσταση σωληνογραμμής + μελέτη: €770 + ΦΠΑ

 

Εγκατάσταση λέβητα, σύνδεση με το ζεστό νερό, σύνδεση με το δίκτυο θέρμανσης με σωλήνες πολυπροπυλενίου κλπ: €650 + ΦΠΑ

 

Στην τιμή δεν συμπεριλαμβάνονται €600 που θέλει η ΕΠΑ.

 

Πως σας φαίνεται?

Edited by antonis612
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Xωρίς λέβητα, αισθητήρα αντιστάθμισης και τρίοδη ηλεκτροβάνα αλλά ΜΕ όλα τα άλλα και υπάρχον δίκτυο καλοριφέρ είχα προσφορά 800 + ΦΠΑ ευρώ (στην Θεσσαλονίκη) και η σύνδεση με το δίκτυο θέρμανσης ήταν μπρούτζος. Αν καις διακοπτόμενα και όχι ώρες τότε η αντιστάθμιση και η συμπύκνωση δεν θα λειτουργούν καλά-αποδοτικά σε σχέση με την απόδοση 107% ειδικά σε καλοριφέρ χωρίς υπερδιαστασιολόγηση, σε ποσοστό που θα πρέπει να ξανασκεφτόμαστε την μεγάλη διαφορά τιμής σε σχέση με τους απλούς λέβητες και χωρίς αντιστάθμιση. Αν το σπίτι είναι και μικρό μάλιστα εγώ δεν θα έβαζα καν συμπύκνωσης επειδή μάλλον δεν θα γίνει ποτέ η πλήρης απόσβεση.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Xωρίς λέβητα, αισθητήρα αντιστάθμισης και τρίοδη ηλεκτροβάνα αλλά ΜΕ όλα τα άλλα και υπάρχον δίκτυο καλοριφέρ είχα προσφορά 800 + ΦΠΑ ευρώ (στην Θεσσαλονίκη) και η σύνδεση με το δίκτυο θέρμανσης ήταν μπρούτζος. Αν καις διακοπτόμενα και όχι ώρες τότε η αντιστάθμιση και η συμπύκνωση δεν θα λειτουργούν καλά-αποδοτικά σε σχέση με την απόδοση 107% ειδικά σε καλοριφέρ χωρίς υπερδιαστασιολόγηση, σε ποσοστό που θα πρέπει να ξανασκεφτόμαστε την μεγάλη διαφορά τιμής σε σχέση με τους απλούς λέβητες και χωρίς αντιστάθμιση. Αν το σπίτι είναι και μικρό μάλιστα εγώ δεν θα έβαζα καν συμπύκνωσης επειδή μάλλον δεν θα γίνει ποτέ η πλήρης απόσβεση.

 

 

Δηλαδή 800 ευρώ + ΦΠΑ για μελέτη, υλικά σωληνογραμμής, εγκατάσταση σωληνογραμμής, εγκατάσταση λέβητα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nαι. Εγκατάσταση σωληνογραμμής εννοώ απ' τον λέβητα ως τον συλλέκτη και φυσικά οι σωλήνες ζεστού νερού χρήσης. Επίσης έδινε και ψηφιακό θερμοστάτη και φυσικά η ρευματοδότηση και ρύθμιση του λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

"Κύκλωμα ζεστού νερού χρήσης: Αν η σκληρότητα του νερού είναι μεγαλύτερη από 20F (1F=10mg ανθρακικού ασβεστίου ανά λίτρο νερού) απαιτείται η εγκατάσταση δοσομετρητή πολυφωσφορικών αλάτων ή άλλου ανάλογου συστήματος σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία."

 

Που μπαίνει αυτός ο δοσομετρητής; Το φίλτρο στον σωλήνα ΖΝΧ ακριβώς κάτω από τον λέβητα, στον σωλήνα είναι άλλο; Συνηθίζουν οι εγκαταστάτες να το περνάν κι αυτό ή το παρακάμπτουν; Φαντάζομαι τα άλατα που είναι και πολλά στο ΖΝΧ αφού το νερό ανανεώνεται, αν κάτσουν στον εναλλάκτη θα μειώνουν πολύ την απόδοσή του.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.