Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσβαση σε σοφίτα ή εσωτερικό εξώστη


Recommended Posts

Συγνώμη όχι σπυράλ. Κυκλική είναι. Μάλιστα δεν κλείνει τελείως ο κύκλος. Αυτό που έλεγξα είναι το πλάτος της. Σύμφωνα με τον κτηριοδομικό πρέπει να έχει πλάτος τουλάχιστον 0,60 μ, μιας και αποτελεί εσωτερική κλίμακα εννιαίας κατοικίας. Εγώ έχω βάλει σκάλα πλάτους 0,80 μ. Λες να μου δημιουργήσουν πρόβλημα; Δεν ξέρω και τον τρόπο να σου επισυνάψω εικονίτσα της.

Link to comment
Share on other sites

Εαν διαβασεις προηγουμενα ποστ θα καταλαβεις πως εγω υποστηριζω πως η προσβαση σε σοφιτα μπορει να γινει με οποιον τροπο θες ακομα και με πτυσσομενη σκαλα.

Ο Didonis αντιθετα, λεει πως πρεπει να ειναι κλιμακα του κτηριοδομικου κανονισμου.

Στη τελικη παντως σας ενημερωνω πως προσφατα περασα σοφιτα χωρις καν να δειξω τροπο ανοδου!

Φιλος συναδελφος μου εβαλε φιτιλια στο μυαλο και εκανα ερωτημα στο φορουμ!

Επλιζω να δοθουν διευκρινησεις περι προσβασης σε σοφιτα.....

 

edit: πατα το κουμπι "Χρηση πληρους επεξεργαστη κειμενου" για να επισυναψεις

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για να καταλάβω ρε παιδιά, στη σοφίτα που σας περιέγραψα, δικαιούμαι να σχεδιάσω υπνοδωμάτιο και μικρό w.c. ; Το υπνοδωμάτιο είναι χώρος κύριας χρήσης και εγώ σε κάποιο σημείο έχω ελεύθερο εσωτερικό ύψος 1,60 μ. Το ίδιο ισχύει και για το w.c.. Τη σκάλα θα την ξανακοιτάξω.

Edited by gdaoulari
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τώρα που πρόσεξα λίγο καλύτερα, αυτό μου λέει και ο stavrosa. Δεν τον χαρακτηρίζουμε το χώρο αυτό! Πάλι παραθυράκια ρε παιδί μου!!! Λες και υπάρχει περίπτωση να φτιάξει κανείς σοφίτα, για να την κοιτάζει. Τι να πω.... Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να σου δώσω και μια συνέχεια σε αυτά που είπες και μόλις είδα και αφορουν τις διαστάσεις για να προκύψει μέσο ύψος <2,20.

 

είναι νομίζω η περίπτωση σε κάποιο αλλο θεμα (http://www.michaniko... ) που αφορά σοφίτα. και είναι η περίπτωση αν θυμάμαι καλά 2.

 

σύμφωνα με το ΤΕΕ/τκμ που έκανα προφορικό ερώτημα με προσχέδια και τομές, μου απάντησαν οτι επείδή υπάρχει υπερύψωση 1,70μ δημιουργείται τμήμα ορόφου άρα δεν μπορεί να είναι σοφίτα διότι δεν καταλαμβάνει μόνο χώρο κάτω απο την στέγη.

 

σε κουβέντα με συναδέλφους 20-25 ετών εμπειρίας μου είπα οτι γίνεται....

 

επειδή εγώ με τον πελάτη μου το παγώσαμε το θέμα, αν το προχωρήσεις μας ενημερώσεις....

roof.pdf

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σηκώσουμε τον πλαϊνό τοίχο τι σόι χώρος ειναι αυτός?

Απ' τα παραδείγματα του ΥΠΕΚΑ, από άλλους συναδέλφους και από τις ημερίδες με Λεμπέση κλπ. νομίζω πως προέκυπτε ότι μπορούμε να σηκώσουμε τον πλαϊνο τοιχο. Συντομα θα δοκιμάσω σε ΥΔΟΜ στην Αττική κάποια τέτοια σοφίτα με 1.00 στο πλαι και μέσο ελεύθερο 2.10 να δούμε τι θα κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς την ίδια απορία είχα και εγώ με τον πλαϊνό τοιχο....

 

 

να μας ενημερώσεις και εμάς....

Link to comment
Share on other sites

.............

Στη τελικη παντως σας ενημερωνω πως προσφατα περασα σοφιτα χωρις καν να δειξω τροπο ανοδου!

..........................

Σου έκαναν έλεγχο στις κατόψεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.