Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σόμπα pellet σε διαμέρισμα


JOHNYMAL

Recommended Posts

Συνάδελφοι σε πολυκατοικία 6 όροφη διαμέρισμα 2 ορόφου με ρωταει πελάτης μου εαν μπορει να τοποθετησει σόμπα πέλλετ. Δεν έχει ανομονες για καμινάδα και τα επάνω διαμερίσματα δεν πρόκειται να τον αφήσουν να βγάλει στην ταράτσα. Χρειάζεται καμιά έξοδο καυσαερίων μεγάλη? Υπάρχει κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

η έξοδος είναι Φ80, άρα πολύ μικρή και μπορείς να την βγάλεις και στο μπαλκόνι, παρεμβάλοντας μάλιστα ένα φίλτρο πού όλοι πουλάνε ώστε να μήν σε ενοχλεί.Ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως βάζουν ένα φίλτρο νερού, κανεις συνάδελφος εχει εμπειρία με τοποθέτηση τετοιας σόμπας?

Edited by JOHNYMAL
Link to comment
Share on other sites

η εμπειρία μου ειναι άσχημη...εγω μένω 6ο ο γείτονας α 2ο και ο γείτονας β 1ο.

 

ο β έβαλε σόμπα πέλετ...

ο α του έκανε καταγγελία...

 

είναι σκοτωμένοι....εγω πάντως το μυρίζω το πελετάκι....στον 6ο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σημαντικη παρατήρηση, γιατί ωραία τα λένε όλοι, αλλά η πραγματικότητα πάντα διαφέρει.+1

Οι καλύτερες παρατηρήσεις είναι αυτές που στηρίζονται στην εφαρμογή .

Θεωρώ ότι ο Β για να αποφύγει δικαστήρια θα έβαλε και το φίλτρο αλλά δεν έγινε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο έχει βάλει φίλτρο στην έξοδο? Ολοι οι προμηθευτές πάντως την παρουσιάζουν σαν τέλεια λύση για διαμέρισμα.

Επίσης η άλλη μου σπορεία υπάρχει κάποιος πολεοδομικός κανονισμός οτι τα καυσαέρια του χαμηλότερου σπιτιού να μην ενοχλούν τον από πάνω?

Edited by JOHNYMAL
Link to comment
Share on other sites

και φίλτρα και χοάνες και απο ολα έχει βάλει...

 

απο ότι άκουσα απο κουβέντα...οταν ήρθαν απο πολεοδομία για έλεγχο...

ξέρετε...καθαρά περίεργεια δική μου...

 

του είπαν τον κανονισμό 10 μ αποσταση απο όμορο κτήριο αν ειναι ψηλοτερο κλπ....νομίζω βάσει κτιριοδομικού για καμινάδες...???

 

δεν είμαι απολυτα σίγουρος εξω εξω τα ακουσα...

 

εγώ εχω τζακι κανονικο απο την άδεια...;)

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η παράγραφος 3 του άρθρου 370 (άρθρο 27 απόφ. 3046/304/30.1/3.2.1989) του Κτιριοδομικού, όπου στη υποπαράγραφο 3.ββ. αναφέρει πως:

<<ββ. Για τις καπνοδόχους των θερμαστρών στερεών, υγρών ή αερίων καυσίμων ισχύουν τα αναφερόμενα στην παράγραφο 2δ.ββ. θθθ για τις καπνοδόχους λεβήτων κάτω των 25 KW για τις κεντρικές θερμάνσεις. Για τις καπνοδόχους των ανοικτών εστιών (τζάκια) ισχύουν οι περιορισμοί της Παραγράφου 2δ. ββ.δδδ του παρόντος άρθρου>>.

 

Όπου η παράγραφος 2δ. ββ.δδδ, αναφέρει τα εξής:

<<θθθ. Για λέβητες θερμικής ισχύος κάτω των 25 KW, όταν τοποθετούνται μέσα στις κατοικίες, εφαρμόζονται οι διατάξεις της ΤΟΤΕΕ 2421/1986 μέρος 2ο. Για την περίπτωση χρήσης μεταλλικών σωλήνων (μπουριά) για την απαγωγή καυσαερίων, η κατασκευαστική διαμόρφωση του τελικού τμήματος της καπνοδόχου που βρίσκεται έξω από το κτίριο πρέπει να είναι τέτοια, ώστε :

- να υπάρχει κατάλληλη υψομετρική διαφορά για να εξασφαλίζεται ο απαιτούμενος ελκυσμός (ελάχιστη απόσταση του σημείου εξόδου των καυσαερίων από το λέβητα 1,50 μ.)

- το εξωτερικό οριζόντιο τμήμα έχει το κατά το δυνατό ελάχιστο μήκος και σταματά από εξωτερικό τοίχο σε απόσταση μικρότερη από το τριπλάσιο της διαμέτρου του σωλήνα.

- το τελικό σημείο εξόδου των καυσαερίων είναι προστατευμένο με ειδικό εξάρτημα. Σε περίπτωση που υπάρχουν ανοίγματα που βρίσκονται ψηλότερα από την απόληξη της καπνοδόχου και σε οριζόντια απόσταση μικρότερη των 6 μ. από αυτήν και η αρμόδια αρχή διαπιστώσει ενόχληση από την εκπομπή καυσαερίων, μπορεί να επιβάλει την ανύψωση ή να διατάξει άλλα μέτρα για τον περιορισμό της ενόχλησης σε ανεκτά όρια>>.

 

Δεν αναφέρει αν το τελικό σημείο εξόδου των καυσαερίων μπορεί να είναι και σε οριζόντια διάταξη ή αν πρέπει να είναι οποιοσδήποτε κατακόρυφα :confused:.

 

Πάντως, η αναφορά σε οριζόντια απόσταση μικρότερη από 10μέτρα από ανοίγματα που βρίσκονται ψηλότερα από την απόληξη της καπνοδόχου, αφορά σε λέβητες ισχύος μεγαλύτερης των 25kW.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.