Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Βλέποντας και κάνοντας πάμε. Το επόμενο θέμα είναι τι θα ειπωθεί την Τετάρτη. Με πίεση και σπρώξιμο και κόσμο, όλο και κάτι έχει γίνει. Αυξητικές και βελτιωτικές τάσεις πάντως με μικρούς σταθμούς επιτυχίας. Οι καθυστερήσεις προς το παρόν με το μέρος μας. Θέλει επιμονή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε συνομιλία με γνωστό πρόσωπο έξω.....έλεγε ότι να καταργηθεί το ΚΕΑΟ είναι ουτοπία, ας μην γελιόμαστε, απλά ποντάρουμε από αναβολή σε αναβολή...επί λέξη... Τώρα τι νόημα έχει αυτό, άγνωστο....

 

Το κάλεσμα δεν ήταν για όλους στο ΕΤΑΑ? Τότε γιατί μίλησε ένας (1) δικηγόρος!! που μάλλον εξέφραζε την προσωπική του άποψη? Αυτό που καταλαβαίνω με το φτωχό μυαλό είναι ότι δικηγόροι και γιατροί δεν έχουν πρόβλημα....Το θέμα είναι πόσοι από εμάς έχουν. Γιατί αν στην τελική είμαστε λίγοι (που έχουμε πρόβλημα)....μην περιμένετε να λυπηθούν μειονότητες....Παράπλευρες απώλειες θεωρούνται...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καταρχας ξεχασα να σου πω να σαι ευγενικος και να δεχεσαι την κριτικη

παρε οτι θες και κρατα το

 

σημερα θα ψηφιζαν για να πανε τα δεδομενα στον νεο φορεα ναι η οχι?

 

οχι

 

τι εκανε η επιτροπη σημερα? υποθηκε στη σκαλα κατω πως σημερα δε συνεδριαζαν για κατι τετοιο ναι η οχι?

 

ναι

 

το αφησατε ομως να εννοηθει για να μαζευτει κοσμος?

 

τσακωθηκατε για το αν θα γινει παρεμβαση η οχι?

 

αυτο που κατεθεσε ο εκπ του τεε αναρτηστε το παρακαλω ΕΔΩ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως την επόμενη φορά που θα θέλετε απλά να μαζέψετε κόσμο να μας το λέτε νωρίτερα να προγραμματίζουμε ανάλογα.....Να φέρνουμε τις γυναίκες μας πχ για ψώνια στην Αθήνα, τους φίλους...Ποιο πολλοί δεν θα είμαστε έτσι? 

 

Οι υπόλοιπες ειδικότητες μάλλον δεν μαζεύτηκαν τελικά γιατί ήξεραν και δεν είχαν όρεξη για βόλτα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι το εξης

 

ακομα και τις πιο κρισιμες στιγμες, ακομα και οταν η λογικη πρεπει να πρυτανευσει, ακομα και οταν το σημαντικοτερο που πρεπει να κανεις

ειναι απλα να ακουσεις την αποψη του αλλου. να μπεις στο πετσι του, στη θεση του και εστω μετα να διαφωνησεις αλλα με γνωμονα και

προτεραιοτητα στην αναγκη εξευρεσης κοινης συνησταμενης, διοτι συναδελφοι ποτε κανεις δε μονοπωλει την λογικη, ακομα και τοτε λοιπον

βγαινει απο μεσα μας ο χειροτερος εαυτος μας. Εκείνος της αυτοπροβολης, της επιβολης και του κομπασμου.

 

ειναι ακομα στα αυτια μου τα λογια εκεινου του ανθρωπου "δεν θα λυσουμε τα θεματα του καπιταλισμου και του σοσιαλισμου σημερα,

μπορουμε ομως να βελτιωσουμε την καθημερινοτητα μας?"

 

θελει πολυ υπομονη να ακους και σαυτο ακομα υστερουμε, αν κομπιασει μια στιγμη, αν ψαξει την ιδανικη λεξη, αυτα τα δευτερολεπτα αρκουν για να πεσουμε πανω στον αλλο και να τον φαμε.

 

κυριοι εχουμε προβληματα η οχι? ειναι λογικα η παραλογα? εγω δε κινουμε καλως η κακως σε αυτους τους χωρους.... ομως πηγα

γιατι επρεπε να παω, να δωσω μια ευκαιρια στον εαυτο μου προπαντων και μετα σε εκεινους, τους σημαιοφορους που λεω.

γιατι αυτα που γραφουν στα χαρτια τους ... για την ωρα, ή και αυτα που φωναζουν εστω και ατσαλα... ειναι λογικα...

 

αν εχουν ωφελος? δε ξερω μπορει, η πραγματικοτητα εχει δειξει πως ο συνδικαλισμος ειναι ενα απλο σκαλοπατι ως προς την επιτευξη

των πιο ιδιοτελων σκκοπων.

 

τι μπορουμε να κανουμε λοιπον, παραδοσιακε δεξιε μου φιλε, αριστερε μου συναδελφε, σοσιαλιστη συνεργατη? λογικε μου ανθρωπε???

να ξαναπαμε εκει.... για τον απλο λογο οτι πρεπει να τους δειξουμε πως δεν ειναι μονοι τους πια, και οτι εκτιθοντε στα ματια μας.

δεν ειναι εκει για να τα λενε μονοι τους.... πλεον τους ακουμε και τους βλεπουμε.

 

οσο για το 20ευρω που πεταξε στο τραπεζι ο εκπροσωπος των συνταξιουχων στο δικηγορο, να του θυμισουμε οτι ενας μας δουλευει για να ταισει 4ρεις τους

 

αυτα.

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το σόου με το 20άρικο όλα τα λεφτά πως μας αντιμετωπίζουν.... Η τα στωικά βλέμματα αυτών που δεν ξέρουν τι έχουν.... Αυτοί τώρα πρέπει να κάτσουν και να σκεφτούν τα προβλήματα του μηχανικού....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο

 

Πολύ ωραία τα περιεγραψες

 

+1

 

Και για να πω την άποψη σχετικά με παρουσία-μαζικότητα των συναδέλφων στο ΕΤΑΑ (περίπου 60 άτομα), τοσο σήμερα (ήμουν παρών) όσο και στις 19/12/13 (που και τότε είχα πάει), εκτιμώ  οτι όσοι παρευρισκόντουσαν (με εξαίρεση όσοι ήθελαν να πάνε αλλα για πολύ σοβαρούς λόγους υγείας δεν μπόρεσαν να έρθουν), είχαν πρόβλημα με το ΤΣΜΕΔΕ (ένας απ' αυτούς είμαι και εγω)...

 

Οι υπόλοιποι που δεν ήρθαν, φαίνεται οτι έχουν δουλιές και μπορούν να πληρώνουν τις δόσεις του ΤΣΜΕΔΕ (99,99%) και μπράβο τους και τους εύχομαι πάντα τέτοια... ή αφου δεν ήρθαν ανήκουν στη κατηγορία των ατόμων που τους έτυχε κάποιο πολύ σοβαρό πρόβλημα (υγείας) και δεν μπόρεσαν να παρεβρεθούν.

 

Υπάρχει και μια 3η λύση...περιμένουν οι 20-30-50-100-200 που παρευρίσκονται καθε φορά που συνεδριαζει το ΕΤΑΑ, να λύσουν το πρόβλημα στο υπόλοιπο 99,99% των συναδέλφων :confused:  (αναφέρομαι για το νομό Αττικής και οχι της επικράτειας).

 

Αν δεν ανήκουν στις 2 πρώτες κατηγορίες, νομίζω οτι θα πρέπει να το ξανασκεφτούν για την επόμενη φορά...

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.