Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όλοι τη Δευτέρα 31/3 στις 11πμ στο έκτακτο ΔΣ ΕΤΑΑ (Μαρνη 22)


SynelefsiMixanikon

Recommended Posts

http://synelefsimixanikon.espivblogs.net/%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-11%CF%80%CE%BC-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CF%83/

 

Όπως πληροφορηθήκαμε πριν από λίγη ώρα καλείται έκτακτο ΔΣ ΕΤΑΑ τη Δευτέρα 31/3 στις 11πμ.

Στο πλαίσιο της σταθερής μας παρουσίας στο ΕΤΑΑ καλούμε κινητοποίηση την ίδια ημέρα και ώρα.

Οι διεκδικήσεις μας:

  • Καμία αποστολή στοιχείων στο Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών- ΚΕΑΟ
  • Να καταργηθεί το ΚΕΑΟ
  • Καμία αύξηση των ήδη υπέρογκων εισφορών, άμεση δραστική μείωση τους (και αναδρομικά)
  • Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για όλους ανεξάρτητα από οφειλές προς το ταμείο
  • Άρση των άθλιων όρων διακανονισμού οφειλών
  • Αναγνώριση των ανέργων και υπό-απασχολούμενων συναδέλφων, αξιοπρεπές επίδομα ανεργίας, διαγραφή των χρεών τους
  • Μη υποχρέωση καταβολής εισφορών σε όσους δεν έχουν επαρκές εισόδημα,
  • Ασφαλιστική ενημερότητα για όλους τους μηχανικούς εκτός από αυτούς που είναι εργοδότες και οφείλουν εργοδοτικές εισφορές
  • Έξω το Ταμείο από την Τράπεζα Αττικής, τα τραπεζικά και χρηματιστηριακά παιχνίδια
  • Άμεση καταβολή των οφειλών του κράτους και της εργοδοσίας. Άμεση κάλυψη των απωλειών από το psi και την Τράπεζα Αττικής
  • Όχι στις κατασχέσεις και τους πλειστηριασμούς για χρέη σε εφορία-ταμεία-τράπεζες για άνεργους-υποαπασχολούμενους-εργαζόμενους
  • Οι φορείς των ασφαλισμένων να μεριμνήσουν επιτέλους για την προστασία των ασφαλισμένων

Στην εποχή της σαρωτικής επίθεσης των δικαιωμάτων μας, ο δρόμος του αγώνα, είναι ο μόνος που μπορεί έχει αποτελέσματα.

Δεν θα σταματήσουν αν δεν τους σταματήσουμε

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δίκαιες διεκδικήσεις, όπως συμφωνούν όλοι, ακόμα και σχεδόν όλα τα μέλη του ΔΣ του ΕΤΑΑ, αλλά που χρειάζεται πολύ προσπάθεια για να πετύχουν!!! Γιατί ακόμα και τα αυτονόητα έχουν χαθεί τώρα πια...

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ αρχίζει το οξυμορο της υπόθεσης ,

Πως είναί δυνατόν τόσο δίκαια αιτήματα με σχεδόν καθολική αποδοχή από όποιον και αν ρωτησεις ,δεν γίνονται αποδεκτά ;

Η απάντηση είναί προφανης :

Το ίδιο θα πρέπει να ζητήσουν και οι άλλοι κλάδοι και όλοι οι θιγόμενοι πολίτες με αποτέλεσμά την άμεση κατάρρευση του κράτους.

Τώρα θα μου πεις :

 

α. τους έχω όλους γραμμενους, εγώ το τομάρι μου θέλω να σώσω. Τουλάχιστον είσαι ειλικρινής !!!

 

β. Ας σώσω εγώ πρώτα το τομάρι μου και μετά βλέπουμε. Κάτσε ρε μεγάλε εσύ δεν διαδηλωνες για δημοκρατία και αλληλεγγύη ή εννοουσες αλληλεγγύη ημετέρων με κάθε κόστος

 

γ. Δεν με νοιάζει καθόλου, ετσι σκατά όπως τα κάνανε να βρουν τρόπο να τα ξαναφτιαξουν. Απειρως ανώριμο σκεπτικό που φανερώνει κοριτσάκια με μπουκλες που παίζουν τις κουμπαρες. Συνήθως ο μηχανικός σκέφτεται πως θα λύσει το πρόβλημα που οφείλεται σε άλλον με το μικρότερο κόστος.

 

δ. Έτσι και αλιως αυτοί είναί οι εχθροί μου και έχουμε πόλεμο, θα πρέπει να τους πολεμισω με κάθε μέσο. Σας υπενθυμίζω ότι έχουμε δημοκρατία, έχουμε ψηφίσει κυβέρνησή για τέσσερά χρόνια και αυτή δικαιούται να σέρνει τον χορό και εμείς να χορεύουμε.

 

Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι θεωρώ το υπάρχον πολιτικό προσωπικό το χειρότερο που είχαμε ποτέ, τελειωμενους πολιτικά και το μονο που τους ενδιαφέρει είναί να κερδίσουν χρόνο μπας και σώσουν το τομάρι τους. Γιατί όταν έρθει ο κατάλληλος χρόνος οι μισοί από αυτούς θα πάνε στην φυλακή και οι άλλοι μισοί σπίτια τους.

 

Αυτό που θέλω να πω είναί ότι σήμερα οι αγώνες δεν πρέπει να κερδίζονται στο πεζοδρόμιο ούτε να κερδίζονται με το ζόρι. Ο μόνος έγκυρος τρόπος είναί ο θεσμικός, ο μόνος που έχει δικαίωμα να αντιταχθεί είναί τα όργανα των μηχανικών όπως το ΤΕΕ όλα τα άλλά περί αγώνων συνελεύσεων κ.α. είναί για να περνάτε την ώρα σας μέχρι να ενηλικιωθειτε .

 

Είχαμε την ευκαιρία μας πριν λίγο καιρο στις εκλογές του ΤΕΕ, έχουν σήμερα νομίζω την ευκαιρία τους οι συνάδελφοι των ΤΈΙ ,

Το ότι δεν άλλαξε τίποτα δεν φταίει ή δημοκρατία ούτε κάποιος άλλος αορατος εχθρος, φταίει ότι δεν ήμαστε ακόμα έτοιμοι σαν πολίτες να κάνουμε το επόμενο βήμα.

Αν πραγματικά θέλετε να έχει νόημα ή διαμαρτυρία σας αφήστε τις σφεντονες (γιατί έτσι και αλλιώς αυτό που έχει αποφασιστεί να γίνει με το ΕΤΑΑ θα γίνει) και πιάστε το ιντερνετ να κατατοπισθητε για τις θέσεις των μικρών κομμάτων που κάποια από αυτά έχουν αρκετά να πουν.

Η επομένη ευκαιρία μας είναί σε ένά μήνα με τις Ευρωεκλογές, μην την αφήσετε να πάει και αυτή χαμένη.

Edited by ponireas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι όλη η αλήθεια, ας αφήσουμε τις γκρίνιες και ας το παραδεχθούμε δεν είναι κακό να είμαστε ειλικρινής!! Και εδώ θα ήθελα να φορολογούμαι με 3%, να έχω κατώτερο μισθό 1500 και περίθαλψη όποτε το θέλω τσάμπα με τους καλύτερους γιατρούς... Να βλέπουμε την πραγματικότητα όμως...

 

ΥΓ. Χρωστάω και εγώ εισφορές, δεν είμαι κανένας βολεμένος....

Link to comment
Share on other sites

Μη μηδενίζουμε καταστάσεις που τρέχουν ελάχιστοι συνάδελφοι και ήδη έχουν πετύχει πολλά (σε σχέση με τις δυνάμεις τους και τη στήριξη που έχουν)

 

1. ακόμα δεν έχουν υλοποιηθεί οι ληστρικές αυξήσεις ψηφισμένες από το 2011, ίσως η μόνη περίπτωση μνημονιακού νόμου που δεν έχει εφαρμοστεί, θυμίζω ότι αν υλοποιηθούν το καλοκαίρι του 2014 θα περάσουμε κάποιες χιλάδες από εμάς αυτόματα στην 3η ασφαλιστική κατηγορία με μηνιαία εισφορά 450 €

 

2. το μόνο ταμείο που δεν έχει στείλει ακόμα στοιχεία στο ΚΕΑΟ, είναι το ΕΤΑΑ

 

3. κέρδισαν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κάποιες εκατοντάδες συνάδελφοι, αναγκάστηκε κάτω από τις συνεχείς κινητοποιήσεις ακόμα και η κυβέρνηση να νομοθετήσει κάποια σχετικά ημίμετρα

 

αν δεν προηγηθεί αγώνας "στο πεζοδρόμιο" δε μπορούν να προκύψουν και "θεσμικές" αλλαγές - το έχει δείξει και η ιστορία

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.