Μετάβαση στο περιεχόμενο

Beam Coring - Οπή σε δοκάρι


 

Recommended Posts

Χμμ νομίζω πως αναζητά πώς να κάνει οπές σε υφιστάμενα δοκάρια όχι πώς να σχεδιαστεί εξ αρχής η δοκός με την οπή.

 

Πέρα αυτού και ειδικά αν αφορά υφιστάμενα δοκάρια. Λέει ο συνάδελφος δεν υπάρχει άλλος τρόπος να περάσουν τα Η/Μ.

Από την δική μου εμπειρία κατά 99% των περιπτώσεων δεν ισχύει. Ας κόψει το λαιμό του το αρχιτεκτονικό της διαμόρφωσης να το λύσει. Δηλαδή που θα μπουν και από πού θα είναι τα περάσματα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

+1

 

και εγω για υφιστάμενο το έκοψα πάντως :mrgreen:

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέμα του ειναι η γραμμή της ΔΕΗ, θέλει να γλιτώσει το εσωτερικό φρεάτιο.......αλλά καλά κρασιά.Και η σωλήνα Ροδόπουλε έρχεται με προδιαγραφές απο τη ΔΕΗ και μάντεψε τι είναι

 

Αέριο δεν είναι - απαγορεύεται

Νερό - Δεν έχει πρόβλημα διέλευσης

Αποχέτευση ίσως, στη περίπτωση που η κρέμαση των δοκαριών χαμηλώνει το κούμπωμα στο στεγανό και του βγαίνει χαμηλά.Αλλά  έχει τέτοια διάμετρο που δεν γίνεται να περάσει απο δοκάρι....

 

 

(Με την προυπόθεση οτι μιλάμε για υπόγειο....για την ανωδομή ούτε κουβέντα)

 

Συνεπώς μάλλον ΔΕΗ, αλλά και πάλι Didonis έχεις δίκιο λύνεται 

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με αποχέτευση μου είχε περάσει κάποια στιγμή απο το μυαλό.........όλα τα υπόλοιπα τα βολεύεις

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

υφιστάμενο εννοώ. Και όντως στο 99.5% των περιπτώσεων βρίσκει λύση ο κάθε μελετητής να περάσει τις εγκαταστάσεις του. Αλλά μιλάω για πρόσθετες σωληνώσεις σε υφιστάμενη κατασκευή. Αποφέυγουμε τα πάντα εκτός από μία περίπτωση που πρέπει να τρυπήσει το δοκάρι. Νομίζω πως γίνεται, αλλά δεν ξέρω αν συμφέρει το κόστος της μετέπειτα ενίσχυσης του, και πως αυτή μπορεί να υπολογιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.