Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθαρισμός στοιχείων air condition. (split unit)


Panos o energeiakos

Recommended Posts

Γεια σας !

Ψάχνω εδώ και καιρό για το πώς να καθαρίσω τα εσωτερικά αλλά και τα εξωτερικά στοιχεία 3 air condition που έχω. 

Καταρχάς μου πρότειναν να πάρω το NCH Everbrite για απολύμανση των στοιχείων . 

Μου γεννήθηκαν μερικές απορίες παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας !

1) Το NCH Everbrite είναι κατάλληλο για το καθαρισμό τόσο των εσωτερικών όσο και των εξωτερικών στοιχείων καθώς και για τον καθαρισμό των φίλτρων; 

2) Αυτό το χημικό σε περίπτωση που δεν ξεπλυθεί καλά με νερό όταν εφαρμοστεί στο εσωτερικό στοιχείο μήπως δεν είναι οτι καλύτερο όταν τεθεί σε λειτουργία η μονάδα να το εισπνεύσει ο άνθρωπος ή δεν υπάρχει τέτοια ανησυχία ;

3) Τί τύπου μάσκα-φίλτρο χρειάζομαι ;   (κάποιο λινκ θα βοηθούσε )

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας  !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πάνο,

 

Όσο αφορά το Everbrite, παλιά που δούλευα σε εγκαταστάσεις κλιματισμού, το χρησιμοποιούσαμε σαν καθαριστικό για τα fan coil.

(1)Πράγματι είναι καλό σαν καθαριστικό για βακτήρια και μύκητες, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει για τον καθαρισμό από σκόνες. Για βρομιά από σκόνη (επικάθεται στο εσωτερικό των στοιχείων και δεν αποκολλάται από το αλουμίνιο) καλύτερα να βάλεις κάποιο καθαριστικό από τα καταστήματα εμπορίας ψυκτικών μηχανημάτων και ανταλλακτικών. Αυτά έχουν την ικανότητα να διογκώνονται και να αποκολλάται η βρωμιά. Όσο αφορά το εξωτερικό στοιχείο σίγουρα το  Everbrite  δεν θα κάνει τίποτα για τον παραπάνω λόγο.

Καλύτερη χρήση θα κάνει το Everbrite εάν το στοιχείο είναι καθαρό (ή καινούργιο) και βέβαια θα πρέπει να γίνεται συχνός καθαρισμός για να μην υπάρχουν επικολλήσεις βρωμιάς. Σίγουρα όμως για τα μικρόβια είναι καλή λύση.

(2)Καλό είναι να το καθαρίσεις σε περίοδο πριν το καλοκαίρι και μετά το καλοκαίρι, έτσι μπορείς να το λειτουργήσεις για λίγη ώρα στη ψύξη και λόγο της αφύγρανσης να ξεπλυθεί μόνο του το στοιχείο.

(3) Όσο αφορά μάσκα – φίλτρο δεν νομίζω να χρειάζεται αφού η εφαρμογή θα είναι για πολύ μικρό διάστημα.

χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ψάχνοντας αυτές τις μερες βρήκα και αυτό http://www.vasilakoschemicals.gr/full_product.php?prod_id=1364419933

Αν κατάλαβα καλά αυτό είναι καθαριστικό και αφαιρεί και τις σκουριές απο το αλουμίνιο στα στοιχεία . 

Το Everbrite είναι απολυμαντικό απο όσο έψαξα.

Οπότε Everbrite για απολύμανση εσωτερικού στοιχείου και το shiny side για καθαρισμό εξωτερικού και εσωτερικού στοιχείου ; Νομίζω ότι είναι μια ολοκληρωμένη μέθοδος καθαρισμού και απολύμανσης .

Καλή χρονιά και σε σένα !!!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στη συζήτηση τα καθαριστικά που χρησιμοποιώ για το Α/C

Παραθέτω όπως αναγράφονται στις εξωτερικές ετικέτες:

α) εσωτερική μονάδα και φίλτρα  surface chemicals d 200A (προϊόν καθαρισμού απόσμησης εξατμιστών)  και

β) για εξωτερική μονάδα το  surface chemicals industrial-eco brite-καθαριστικό συμπυκνωτών.

και τα δυο προϊόντα τα έχω αγοράσει σε δοχεία των 4 λίτρων.

Για την εσωτερική μονάδα η διαδικασία που ακολουθώ είναι

1) σε δοχείο του 1 λίτρου με προπίεση σε αναλογία 1:20 (σύμφωνα με τις οδηγίες με μέγιστη αναλογία 1: 5 μονάδες πολύ βρώμικες και καταπονημένες από ρύπους) ψεκασμός εσωτερικής μονάδας και φίλτρων.

2) Αναμονή 15 λεπτών.

3) Ξέπλυμα με καθαρό νερό (μονάδας και φίλτρων)

4) μερικά λεπτά αναμονή (στέγνωμα των φίλτρων)

5) τοποθέτηση και λειτουργία του a/c

 

Ατομικά μέτρα προστασίας και μέτρα ασφαλείας:

α) αεριζόμενος χώρος

β) γάντια

γ) μάσκα

δ) όχι κάθετος ψεκασμός ώστε να μη δημιουργείται κάθετη αναπήδηση υγρού προς τα μάτια.

 

Για την εξωτερική μονάδα:

1) ψεκασμός

2) μικρή αναμονή

3) Ενώ το υγρό είναι ακόμα νωπό ξέπλυμα με το λάστιχο.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ατομικά μέτρα προστασίας και μέτρα ασφαλείας:

α) αεριζόμενος χώρος

β) γάντια

γ) μάσκα

δ) όχι κάθετος ψεκασμός ώστε να μη δημιουργείται κάθετη αναπήδηση υγρού προς τα μάτια.

 

 

Τί τύπου μάσκα ; Τι κατηγορίας φίλτρο ;   Αυτό προσπαθώ να μάθω ψάχνοντας στο google αλλά μάταια !!! Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

μια απλή μάσκα είναι με φιλτράκι άνθρακα.Πουλάνε σε πολλά καταστήματα σιδηρικών, χρωμάτων, ειδών ατομικής προστασίας κλπ.

Για το μέγεθος της εργασίας δεν χρειάζεσαι κάτι εξεζητημένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να προσθέσω στη συζήτηση τα καθαριστικά που χρησιμοποιώ για το Α/C

Παραθέτω όπως αναγράφονται στις εξωτερικές ετικέτες:

α) εσωτερική μονάδα και φίλτρα  surface chemicals d 200A (προϊόν καθαρισμού απόσμησης εξατμιστών)  και

β) για εξωτερική μονάδα το  surface chemicals industrial-eco brite-καθαριστικό συμπυκνωτών.

και τα δυο προϊόντα τα έχω αγοράσει σε δοχεία των 4 λίτρων.

 

Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία.

 

Φίλε Παύλο, που βρίσκω τα καθαριστικά που αναφέρεις ;

 

Έψαξα (όσο μπόρεσα) στη Θεσσαλονίκη και δεν τα βρήκα.......

 

Υ.Γ. Τώρα το είδα, ΕΝΑ χρόνο μετά !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά.

Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα βρίσκεις. Πρέπει να ψάξεις σε καταστήματα που αγοράζουν οι ψυκτικοί για να βρεις συσκευασίες των 4 ή 5 λίτρων. Συνήθως βρίσκεις καθαριστικά σε μορφή σπρέι έτοιμα για χρήση, αλλά κοστίζουν παραπάνω χρήματα και δεν συμφέρει, ειδικά αν έχεις πολλές μονάδες να καθαρίσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.