Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβάθμιση λέβητα αερίου


panagiotis1984

Recommended Posts

Τελείως χοντρικά θα σου πω, αν ο παλιός λεβητας ειχε β.α. 90% και ο νεος 98% τοτε θέλεις 8% λιγότερο καυσιμο για να πάρεις την ιδια θερμική ενέργεια.

 

Χοντρικα παλι, οσο μειώνεται το νερό προσαγωγης, τοσο μεγαλύτερα σωματα θέλουμε. Κανονικα πρέπει να γίνουν κάποιες μελετες, θερμικων απωλειών, δικτύου θέρμανσης κλπ., για να προσδιορισουμε το μεγεθος των σωματων.

 

Στην περίπτωσή σου, πειραματιζεσαι και χαμηλώνοντας τη θερμοκρασία προσαγωγης στο λεβητα, τοσο ωστε να μπορείς να δατηρεις τη ζητουμενη θερμοκρασία στο χωρο σου. Συνήθως τα σώματα των υφισταμενων κατοικιών ειναι υπερδιαστασιολογημενα, οποτε υπάρχει περιθώριο μειωσης της θερμοκρασίας.

 

Συνηθως ορίζουμε τη μέγιστη θερμοκρασία προσαγωγης που μπορεί να μας καλύψει τα φορτία τη δυσμενεστερη καιρικά ημέρα και απο εκει και πέρα αναλαμβάνει το σύστημα αντισταθμισης να μειωσει τη θερμοκρασία περαιτέρω, οταν ο καιρος ειναι πιο ήπιος (μερικά φορτία).

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατάλαβα φίλε μου

Όποτε μειώνοντας την προσαγωγή του νερού προς τα σώματα με απλά λόγια μειώνω την ποσότητα του αερίου που χρειάζεται ο λέβητας να κάψει για να έχω την ίδια θερμοκρασία ίσως και καλύτερη σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα και σε συνάρτηση με το βαθμό απόδοσης του επιτυγχάνουν οικονομία στο τελικό λογαριασμό του αερίου μου

 

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

 

 

ίσως και καλύτερη σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα

 

Τι εννοείς;; Σιγουρα η θερμοκρασία στο χωρο σου δεν θα ανεβαίνει τοσο γρήγορα οσο πριν. Ομως ο λεβητας θα δουλεύει σε χαμηλότερη ισχύ, περισσότερη ωρα και οχι με συνεχές αναμα σβήσιμο οπως πριν. Ειναι σαν να θέλεις να πας Αθηνα-Θεσσαλονικη με σταθερή ταχυτητα και λιγο γκαζι ή τέρμα γκαζι για λίγη ωρα και σταμάτημα για αλλη τοση.

 

Επισης η χαμηλότερη θερμοκρασία νερού, θα σε βοηθήσει να εκμεταλλευτεις και την ενέργεια που ειναι αποθηκευμένη στους υδρατμους των καυσαεριων. Δηλαδή να πάρεις περισσότερη ενέργεια απο το καυσιμο.

 

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;; Σιγουρα η θερμοκρασία στο χωρο σου δεν θα ανεβαίνει τοσο γρήγορα οσο πριν. Ομως ο λεβητας θα δουλεύει σε χαμηλότερη ισχύ, περισσότερη ωρα και οχι με συνεχές αναμα σβήσιμο οπως πριν. Ειναι σαν να θέλεις να πας Αθηνα-Θεσσαλονικη με σταθερή ταχυτητα και λιγο γκαζι ή τέρμα γκαζι για λίγη ωρα και σταμάτημα για αλλη τοση.

Επισης η χαμηλότερη θερμοκρασία νερού, θα σε βοηθήσει να εκμεταλλευτεις και την ενέργεια που ειναι αποθηκευμένη στους υδρατμους των καυσαεριων. Δηλαδή να πάρεις περισσότερη ενέργεια απο το καυσιμο.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

είχα θέμα όταν αρχικά μπήκε ο λέβητας αυτός που θέλω να αλλάξω τώρα ,πλήρωνα ένα σωρό λεφτά και στην ουσία δεν ζεσταινομουνα και νόμιζα ότι δεν επαρκούσε ο λέβητας

Μετά από κάποιες παρεμβάσεις στα σώματα με σφίξιμο βανων έχω σημαντικά καλύτερη απόδοση θερμότητας και με πολύ μικρότερο κόστος

Γι αυτό και ανέφερα την καλύτερη(υψηλότερη θερμοκρασία) σε πιο,σύντομο χρονικό διάστημα γιατί εξαρχής προτού των παρεμβάσεων δε μπορούσα να φτάσω τους 22 βαθμούς μέσα στο σπίτι καν

Edited by panagiotis1984
Link to comment
Share on other sites

Εκει είχες υδραυλικό πρόβλημα. Το νερό σε κάποια σώματα πήγαινε περισσότερο από οσο χρειαζόταν και σε αλλα λιγότερο και υπολειτουργουσαν (τα πιο απομακρυσμενα) καο εκανες με στραγγαλισμο κάποιων διακοπών εξισορροπιση του δικτύου.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς

Εχοντας κάνει αυτή την ενέργεια θα υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα αντικαθιστώντας τον υπάρχον συμβατικό λέβητα με συμπύκνωσης?καποια δυσλειτουργία ?η καλό είναι εφόσον μπει ο καινούριος λέβητας να γίνει από την αρχή εξισσοροπηση του δικτύου?

Και τέλος επειδή ξεκίνησα σήμερα την αναζήτησή για τον λέβητα μου είπε ένας από τους δυο εμπόρους που πουλάνε λέβητα ότι απλα δεν χρειάζεται να τοποθετήσω κάποια επιπλέον έξτρα πράγματα για να πάρω την οποία οικονομία θα μου προσφέρει ο εκάστοτε λέβητας.πχ αντισταθμιστες και κάποια αλλά αισθητήρια.

Αν έχεις την καλοσύνη για να κλείσουμε και το θέμα ενημέρωσε με πέρα του λέβητα για να πάρω την επιπλέον απόδοση και οικονομία τι θα χρειαστεί να εγκατασταθει οπωσδήποτε

Το κόστος δε με ενδιαφέρει τόσο ,όσο να γίνει σωστή δουλειά και να αποδώσει το μηχάνημα αυτά τα οποία πρέπει να προσφέρει και έχει φτιάχτει

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες

Με εκτίμηση

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πειράξεις τίποτα στο δίκτυο των σωμάτων.

 

Γνωμη μου είναι ότι εφοσον έχεις λεβητα συμπυκνωσης, για να τον εκμεταλλευτεις καλύτερα θα πρεπε να έχει και αντισταθμιση. Αλιως βαλε ενα φθηνότερο συμβατικό...

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πειράξεις τίποτα στο δίκτυο των σωμάτων.

Γνωμη μου είναι ότι εφοσον έχεις λεβητα συμπυκνωσης, για να τον εκμεταλλευτεις καλύτερα θα πρεπε να έχει και αντισταθμιση. Αλιως βαλε ενα φθηνότερο συμβατικό...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Λέγοντας αντιστάθμιση ποια ακριβώς εξαρτήματα εννοείς?
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τον λεβητα. Πολλοι την έχουν ενσωματωμένη και απαιτούν κάποιο εξωτερικό αισιητηριο μονο.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.