Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στοιχεία ομόρων οικοπέδων


Recommended Posts

Κατά την σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος σε εντός σχεδίου περιοχή από που μπορώ να βρω στοιχεία για τις όμορες ιδιοκτησίες(οικοδομική άδεια)

Link to comment
Share on other sites

αυτός είναι ο μόνιμος μπελάς...(ειδικά όταν δεν υπάρχει πράξη εφαρμογής)

θεωρητικά τα ονόματα είναι το εύκολο μέρος (ρωτας τον γείτονα)

σκέψου ότι πρέπει να δηλώσεις κι ότι είναι άρτιες και οικοδομήσιμες...

και καλά όταν είναι στον κανόνα, αλλά όταν είναι (εάν είναι) στην παρέκκλιση θα έπρεπε να ελέγξεις και τίτλους.

μια μέθοδος είναι να προσθέτεις μια παρατήρηση στο τοπογραφικό σου ότι

τα ονόματα ομόρων ιδιοκτητών ελήφθησαν από το ενδιαφερόμενο

κι ότι κατά δήλωση του είναι προ' (έτος παρέκκλισης)

κι ο θεός βοηθός

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις όμως έλεγχο τίτλων(που δεν είναι η δουλειά μας βέβαια) δεν μπορείς να ξέρεις οτι όντως η ιδιοκτησία είναι του γείτονα .....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα είναι ότι πρέπει να αναφέρω τον αριθμό και το έτος της οικοδομικής άδειας. Όταν δίπλα έχεις πολυκατοικία τι όνομα ιδιοκτήτη να βρεις; Θα πρέπει να ξέρω πότε χτίστηκαν τα γειτονικά για να ξέρω τι δ θα αφήσω. Φυσικά δεν υπάρχει ούτε πράξη εφαρμογής ούτε κτηματολόγιο. Η πολεοδομία δεν μπορεί να δώσει κανένα στοιχείο, πρέπει να βρω τις άδειες κι να μου δώσει το φάκελο. Έχω πελαγώσει, δεν μπορώ να ξεκολλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχή billystr αυτό που συμπεραίνω είναι ότι είσαι συνάδελφος.

Θα σε παρακαλέσω να αναγράψεις στο προφίλ σου την ειδικότητά σου.

 

Στο θέμα τώρα: 2 πράγματα μπορείς να κάνεις

α) ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΕΘΟΔΟΣ :Χτυπάς ένα κουδούνι και ρωτάς αν είναι ιδιοκτήτης. Αν ναι του ζητάς ευγενέστατα και δουλικότατα (αφού του δώσεις τη κάρτα σου και του εξηγήσεις το λόγο) να σου δώσει να διαβάσεις το συμβόλαιο κτήσης ή αν ξέρει τον οικοπεδούχο ή τον κατασκευαστή και ποιο έτος περίπου κατασκευάσθηκε η οικοδομή. Η λύση του συμβολαίου είναι η καλύτερη γιατί εκεί μέσα αναφέρονται όλα.

 

β) ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ (υποκειμενική) : από την εμπειρία σου εκτιμάς ανάλογα με την αρχιτεκτονική τεχνοτροπία (το επικρατέστερο "ρεύμα"), τα υλικά κατασκευής στις όψεις, το περίγραμμα των εξωστών και άλλα αρχιτεκτονικά στοιχεία.... την εποχή που κατασκευάσθηκε.... άρα και τον ΓΟΚ που τη διέπει. Έτσι φθάνεις στο συμπέρασμα του Δ που πρέπει να αφήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.