Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορεί να γίνει αλλαγή της γραμμής απαλλοτρίωσης επαρχιακής οδού;


Recommended Posts

Αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου μετα την απαλοτρίωση εχει στην πραγματικότητα

3900 τμ περιπου,οποτε καθιστατε μη αρτιο και μη οικοδομήσιμο.

Ο δρόμος εχει κατασκευασθει ,και αν το οριο απαλωτριωσης μετακινηθεί προς

τον αξονα του δρόμου κατα 2 περιπου μετρα και το αγροτεμαχιο θα εχει εμβαδον >4000τμ και δεν υπαρχει πρακτικο πρόβλημα ,μια που το ποδι του πρανούς ειναι πιο περα προς τον αξονα του δρόμου.

το ερώτημα είναι αν προβλεπεται απο την νομοθεσία η "διορθωτική πραξη" της απαλωτρίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω.ο δρομος το εκοψε στα δυο οταν περασε το 1999.3900 απο κατω και 4200 απο πανω.βεβαια εγιναν συμβολαια με τοπογραφικο το 2001 ,οπου το δειχνουν 4070.

μετα το 2005 εγινε το Κτηματολογιο.στο Κτηματολογιο το περιγραφουν 4015.αλλα

οταν παει ο γειτονας να ζητηση διορθωση στο Κτηματολογιο θα μεινει 3850.βεβαια η απαλωτριωση εγινε με τοπογραφικο ανεξαρτητο.οποτε δεν ειναι και ευκολο να βρεις ακρη.γιαυτο το 2001 το βγαλανε 2070.αλλα πηρανε τα πρανη δεν πηρανε την απαλοτριωση.αλλα αν τα εφαρμοσεις σωστα θα εχεις 3900.

Link to comment
Share on other sites

Αν το χωράφι προυπάρχει του 1964 έχω την εντύπωση για να μην πω βεβαιότητα ότι και τα δύο τμήματα είναι αρτια και οικοδομήσιμα, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

λες?δεν θεωρείται χρόνος δημιουργίας τότε που το εκοψε ο δρόμος?

και αν εχεις δικηο ,γιατι το 64 και οχι το 78?

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι οικοδομήσιμο και το μικρό το 1900 απέναντι.

Αρτια και οικοδομησιμα που απαλλοτριώνονται μένουν άρτια αν πλήρουν και τις προυποθέσεις των παρεκλλίσεων.

Link to comment
Share on other sites

οχι 1900,αλλα 3900.οπότε χρειαζεται να προυπαρχει το 1978.(βεβαια το ερωτημα ειναι θεωρητικο γιατι ολοκληρο προυπαρχει του 1933).

πιθανόν να εχεις δικηο.λογικο φαινεται.

βεβαια το συμβολαιο λεει "διαμεσου του ανω αγροτεμαχιου (σημ δικη μου :αυτού δηλαδη που προυπηρχε του 33) διανοιχτηκε δρομος βασει της απο 27-5-1999 συμβασης κατασκευης δρομου της Νομ Αυτοδ,ετσι δημιουργήθηκαν δυο αγροτεμαχια ...."

η ατυχης αυτή εκφραση δημιουργήθηκαν πιθανον να μπερδεψει καποιον υπαλληλο...υπαρχει αραγε καμια εγκύκλιος σχετική?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.