Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθετη σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Θελω να βγάλω άδεια σε οικόπεδο εκτος σχεδίου 4 στρεμμάτων σε κυκλαδονήσι. Σε αυτό εγινε κάθετη το 79 και ο τοπογράφος εβγαλε το οικόπεδο 3.800 τμ, σημειώνοντας οτι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, κατά παρέκκλιση. Ρωτησα εναν ντοπιο μηχανικό που μου ειπε οτι αυτό είναι λάθος και τέτοια παρέκκλιση δεν υπάρχει. Αυτό καθιστά άκυρη την κάθετη? πρέπει να κάνω διορθωτική και το πιο βασικό θα εχω πρόβλημα στην πολεοδομία? Θα ζητήσουν το τοπογραφικό της κάθετης?

Link to comment
Share on other sites

H κάθετη ως αστική σύμβαση εξακολουθεί να ισχύει.

Αλλά πως θα βγάλεις άδεια??

Εάν είναι <4000τμ, ανήκει σε κάποια από τις παρεκκλίσεις του 270Δ/85??

Link to comment
Share on other sites

Θελω να βγάλω άδεια σε οικόπεδο εκτος σχεδίου 4 στρεμμάτων σε κυκλαδονήσι. Σε αυτό εγινε κάθετη το 79 και ο τοπογράφος εβγαλε το οικόπεδο 3.800 τμ, σημειώνοντας οτι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, κατά παρέκκλιση. Ρωτησα εναν ντοπιο μηχανικό που μου ειπε οτι αυτό είναι λάθος και τέτοια παρέκκλιση δεν υπάρχει. Αυτό καθιστά άκυρη την κάθετη? πρέπει να κάνω διορθωτική και το πιο βασικό θα εχω πρόβλημα στην πολεοδομία? Θα ζητήσουν το τοπογραφικό της κάθετης?

 

Το 79 ίσχυε η κάθετη και για τα εκτός σχεδίου. Τώρα για την αρτιότητα και οικοδομησιμοτιτα μήπως είχε πρόσωπο σε επαρχιακό η κύριο δημοτικό δρόμο? Ήταν ή και είναι Άρτιο κατά παρέκκλιση δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Ο τοπογράφος εδειξε πρόσωπο σε επαρχιακό δρόμο (ενω δεν ήταν επαρχιακός). Λες εκεί να έγκειται το λάθος του τοπογράφου?

Για τα τετραγωνικά, εγώ που το μέτρησα βγαίνει 4 κ κατι, οπότε λέω να δηλώσω νεοτέρα καταμέτρηση, αυτό δεν το δέχονται? Θα εχω πρόβλημα πιστευεις?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχή, ...με τι το μέτρησες?? Με όργανο ή με κορδέλα??

Αν στους τίτλους ήταν 3800 η νέα καταμέτρηση 4000+ θα φανεί πολύ ύποπτη.....

Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι είναι ύποπτο, ελα ομως που ισχύει! Ωστόσο το "υποπτο" δεν είναι δόκιμος πολεοδομικός όρος, είναι νομίζεις στην ευγενική ευχέρεια του υπαλλήλου να σου το δεχτεί ή υπάρχει πρωτόκολλο για τέτοιες περιπτώσεις?(πχ αυτοψία?)

Link to comment
Share on other sites

Θα το δεχθεί....

Αυτοψία και να κάνει πρέπει να έχει όργανο μαζί του για να το διαπιστώσει.....

Το πολύ πολύ να σε τραινάρει λίγο και να χρειαστεί να "επισπεύσεις" τη διαδικασία!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.