Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή αεραγωγών


FtMan

Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω που μπορώ να βρώ κατασκευαστικές λεπτομέρειες για δικτυα μεταλλικών αεραγωγών σε συστήματα κλιματισμού (έντυπο, αρχείο, βιβλίο, πρόγραμμα, site, κάτι τέλος πάντων - κατά προτίμηση στα Ελληνικά).

Να εξηγήσω:

Όταν δούλευα σε εταιρεία κλιματισμού είχε πέσει στα χέρια μου (για λίγο.... μιάς και ήταν ενός συνεργάτη....) κάποια βιβλία της SMACNA (αν θυμάμαι 2 ήταν) με λεπτομέρειες για τον υπολογισμό εξαρτημάτων αεραγωγών (όχι κλειστές καμπύλες για αποφυγή θορύβου κτλ) καθώς και το ανάπτυγμα αυτών όταν θέλεις να το κατασκευάσεις. Δεν κατάφερα να φωτοτυπήσω κάποια σχέδια αλλά πέρα τούτου τα Αγγλικά μου είναι χάλια....

Γιαυτό αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου δώσει μια κατεύθυνση.

 

Υ.Γ. Ψάκτηκα σε site της SMACNA και της ASHRAE αλλα λόγω Αγγλικών πελαγοδρομώ.....

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα πρόγραμμα CAD συνοδεία εξισώσεων στερεομετρείας μπορείς να βρεις τον υπολογισμό του εμβαδού λαμαρίνας για την κατασκευή εξαρτήματος αεραγωγού.

 

Κατασκευαστικά για αεραγωγούς μπορείς να βρεις στα βιβλία των Τεχνικών Λυκείων/Σχολών από το '60 έως σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Για ευθεία τμήματα http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=184

Για αναπτύγματαhttp://digilib.eugenfound.edu.gr/awweb/main.jsp?flag=browse&smd=1&awdid=42 κεφάλαιο 10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

με ενδιαφέρει να βρώ κάποια εφαρμογή για υπολογισμό αναπτυγμάτων στερεών, κυρίως

για συνδέσεις σωληνώσεων.

έχω δει στο κάποια demo από τέτοια προγράμματα και είναι πολύ εύχρηστα.

Χρησιμοποιεί κάποιος κάτι σχετικό που θα μπορούσε να με βοηθήσει;

 

ευχαριστώ

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Σε παρακαλώ, συμπλήρωσε την ειδικότητά/επάγγελμά σου

CostasV

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες, συνεχίζω την αναζήτηση και ενημερώνω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.