Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπουδές στην Ιταλία


Lifeguard

Recommended Posts

Αν δεν κάνω λάθος στην Ιταλία το λύκειο ήταν (είναι?) 2 χρόνια και το πρώτο έτος των πανεπιστημίων είναι προπαρασκευαστικό , αντίστοιχο ηλιακιακά και μαθησιακά με την δική μας Γ' Λυκείου .

 

ΤΕΙ δεν υπάρχουν εκεί γιατί το triennio ουσιαστικά είναι 2ετές κάτι σαν το αντίστοιχο BA Hons των Αγγλικών πανεπιστημίων και όλοι εκεί έκαναν τις πεντετές σπουδές , μαζί με το προπαρασκευαστικό έτος .

 

Ετσι έχω μάθει από φίλο μου εξ Ιταλίας .

 

Τώρα λόγω της Μπολώνιας , 'εχουν πάει και αυτοί στο 3-5-8 .

 

Ας μας πούν και όσοι είναι από εκεί .

Αλλωστε στο τελευταίο ΕΔ του ΤΕΕ διάβασα ότι το 50 % των διπλωματούχων από το 1990 και μετά είναι από το εξωτερικό .

 

Το τελευταίο αφορά συγκεκριμμένους διάττοντες αστέρες του φόρουμ με μονοψήφια συμμετοχή και προβοκατόρικη διάθεση .

 

Οχι τους υπόλοιπους .

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο αφορά συγκεκριμμένους διάττοντες αστέρες του φόρουμ με μονοψήφια συμμετοχή και προβοκατόρικη διάθεση .

 

Οχι τους υπόλοιπους .

 

Χαχαχα!Είσαι γίγαντας BAS!:D

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος στην Ιταλία το λύκειο ήταν (είναι?) 2 χρόνια και το πρώτο έτος των πανεπιστημίων είναι προπαρασκευαστικό , αντίστοιχο ηλιακιακά και μαθησιακά με την δική μας Γ' Λυκείου .

 

Ετσι έχω μάθει από φίλο μου εξ Ιταλίας .

 

Δεν σου τα είπε καλά ο φίλος σου.

http://en.wikipedia.org/wiki/Liceo_classico

Link to comment
Share on other sites

Ο achille με πρόλαβε. Όχι απλά δεν είναι 2 χρόνια αλλα τελειώνουν και στα 19 όπως πολύ σωστά λέει στη wikipedia. Η παιδεία τους δεν είναι δωρεάν (μηπως είναι η δική μας???) αλλά είναι πολύ σωστότερη και υγιής χωρίς φροντιστηρια αφήνοντας αρκετό ελευθερο χρόνο στους μαθητές.

Επίσης η τριετία ειναι τριετια και όχι 2ετια! 3ετία ουσιαστική. Για προπαρασκευαστικά έτη δεν γνωρίζω τιποτα διότι δεν υφίστανται.

Όσο για την πενταετία??? αυτή δεν είναι καθαρή όντως αλλα όχι γιατι ειναι 4ετία αλλα 6ετία αφου το πρωτο μάθημα στο πρώτο έτος έχεις δικαίωμα να το δώσεις απο αρχές Ιουλίου και μετά και λόγω αυξημένης ύλης μπορείς να δώσεις στη καλύτερη 3 μαθήματα σε κάθε εξεταστική..

Link to comment
Share on other sites

Οπως είδατε έγραψα "ήταν (είναι?)" γιατί οι πληροφορίες αφορούσαν την 10ετία του 70 , ενώ εσείς είσαστε νέα παιδιά , γι΄αυτό ζήτησα και επικαιροποίηση .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.