Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανομή τάσεων σε άξονες


mkyprian

Recommended Posts

Σπουδάζω μηχανολογος μηχανικος. Απλα θελω σε ενα αξονα ασπουμε με σπειρωματα που καταπονείτε σε εφελκισμο ή κάμψη κτλ. Να καταλαμβαίνω την κατανομή των τάσεων. Αν υπάρχει κανενα προγραμματακι ευκολο χωρις πολλα πολλα δεδομενα να τα βγάζει θα ηταν βοηθητικο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπες τι καταλαβαίνεις και τι όχι.

 

Το google μπορεί να σε βοηθήσει στο να βρίσκεις απαντήσεις σε ερωτήματα όπως : που μπορώ να βρω προγράμματα που να ....

Εβαλα στο google : beam stress

και αυτό έδωσε 59.400.000 αποτελέσματα

 

Προγραμματάκια που δίνουν την κατανομή των τάσεων κυρίως σε κάμψη (από ό,τι είδα) μπορείς να βρεις εδώ1, εδώ2 , εδω3 και εδώ4.

Link to comment
Share on other sites

Τι καταλαβαίνω: ξέρω πως ειναι η κατανομη τασεων σε ραβδους χωρις εγκοπές για εφελκυσμο και καμψη, δεν ξερω πως θα ειναι αν αυτες εχουν πάνω κάποιες εγκοπες ή σπειρώματα για παραδειγμα.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια θέματα, πας στο google και βάζεις τους αντίστοιχους όρους : stress concentration και παίρνεις 53.800.000 αποτελέσματα.

 

Μία μεγάλη ποικιλία από διαμορφώσεις με συγκέντρωση τάσεων, μπορείς να δεις εδώ.

 

Δεν έχει σπειρώματα, αλλά αν ψάξεις στις σημειώσεις σου θα βρεις κάποιους πίνακες.

 

Οπως καταλαβαίνεις, δεν κάνω τίποτα παραπάνω από το να εισάγω στο google μερικές λέξεις και να σου δίνω τα αποτελέσματα. Τι θα γίνει; Δεν βλέπω να βγάζω το μεροκάματο σήμερα. Απορίες δεν βλέπω. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.